Analiza meczu z Górnikiem + statystyki

Piątkowy mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań był kolejnym rozczarowaniem dla kibiców. Kolejorz znów w głupi sposób stracił 2 gole i jednocześnie nie potrafił strzelić 3 zwycięskiej bramki w końcówce. Zawiodła przede wszystkim skuteczność, która szwankuje już od paru spotkań. Wczoraj „niebiesko-biali” stracili tylko cenne 2 oczka pozostając w dużym jesiennym kryzysie, która trwa od kilku tygodni.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Marcina Brosza nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Górnikiem Zabrze.

Obrona (ocena: 2)

Trener Ivan Djurdjević dość niespodziewanie nie wystawił Dimitrisa Goutasa (rzekomo miał lekki uraz) tylko Rafała Janickiego, który już w 7 minucie złą interwencją w powietrzu zaliczył asystę przy bramce na 1:0. Obrona znów się gubiła, miała duże problemy przy stałych fragmentach gry po których lechitów 2 razy uratował Matus Putnocky, który mógł za to lepiej interweniować zarówno przy pierwszej jak i drugiej bramce. Lech z tyłu ponownie nie stanowił monolitu. Defensywna gra Lecha Poznań mogłaby wyglądać jeszcze gorzej gdyby nie powrót Thomasa Rogne. Był to jedyny obrońca na którym w piątek można było polegać. Doświadczony Norweg był liderem tylnej formacji prezentując się najlepiej, kiedy po 57 minucie spotkania (De Marco zmienił Wasielewskiego) poznaniacy przeszli na grę 3 stoperami. Niestety. Defensywne stałe fragmenty gry w Kolejorzu wciąż szwankują. Mijają tygodnie, mijają już miesiące, a Lech nie potrafi zrobić postępu w tym elemencie. Znów nie umiał też zagrać na 0 z tyłu m.in. przez kolejny wielbłąd Janickiego.

Pomoc (ocena: 2)

Pedro Tiba i długo, długo nic. Tak można określić grę drugiej linii w której mocno zawiedli skrzydłowi. Maciej Makuszewski jest zupełnie bez formy i nie potrafił wczoraj poradzić sobie z lewym obrońcą zabrzan. Z kolei Kamil Jóźwiak robił tylko wiatr i nic więcej. W pierwszej połowie zmarnował aż 4 dobre okazje uderzając w niezłych sytuacjach przeważnie obok bramki. Kto wie. Gdyby „Józiu” w pierwszych 45 minutach wykorzystał choć jedną ze swoich dobrych okazji ten mecz jeszcze w pierwszej odsłonie mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Niestety wszystkie dobre sytuacje zmarnował i słusznie został zdjęty z boiska w 59 minucie gry. Wówczas miejsce na wahadle zajął Kostevych, który poza robieniem wiatru wniósł także sporo ofensywnej jakości. Ukrainiec bez trudu wygrywał pojedynki 1 na 1 wykonując kilka groźnych dośrodkowań w pole karne. Po indywidualnym rajdzie strzelił nawet swoją pierwszą bramkę w barwach Lecha Poznań dającą nam na końcu remis 2:2. „Kostia” oraz wspomniany Pedro Tiba byli najjaśniejszymi postaciami Kolejorza w drugiej linii, którzy chcieli i umieli grać w piłkę. Niestety Gajos, bezużyteczny Radut czy Jevtić nie byli partnerami do grania w środku pola. Szkoda, bowiem gdyby w Lechu był choć jeszcze jeden kreatywny środkowy pomocnik, to wtedy gra Kolejorza w środkowej strefie mogłaby wyglądać dużo lepiej. Sam Kostevych z Tibą zrobili w piątek wszystko, żeby lechici wygrali ten mecz. Największym rozczarowaniem jest postawa nieefektywnego Jóźwiaka, który zawiódł na całej linii.

Atak (ocena: 1)

W piątek z 19 oddanych strzałów aż 10 było autorstwa napastników w tym tylko 2 celne. Gytkjaer z Amaralem mieli wczoraj okazje, których niestety nie wykorzystali. Mocno zawiódł przede wszystkim Portugalczyk uderzający albo niecelnie albo źle prosto w bramkarza. W pamięci najbardziej utkwiła kontra 6 na 3 w której Amaral zdecydował się na strzał z dystansu po którym piłka trafiła w Loskę. Decyzja o strzale była wówczas w porządku, jednak jakość tego uderzenia pozostawiała wiele do życzenia. Ponadto już w drugiej połowie Kostevych wyłożył piłkę Amaralowi jak na tacy, który z okolic 10 metra nie trafił nawet w światło bramki. Przednią formację Kolejorza oceniamy na jedynkę z racji rażącej nieskuteczności. W ostatnich miesiącach było wiele spotkań w których napastnicy nie mieli z czego strzelać bramek. Wczoraj o dziwo mieli wystarczająco wiele okazji, aby zdobyć co najmniej jednego gola. Wszystkie akcje zmarnowali, a zwłaszcza Amaral, który oddał aż 6 bardzo słabych strzałów.

Ogólne wrażenie (ocena: 2)

Kolejny mecz, kolejne rozczarowanie. Lech nie wyszedł na to spotkanie z szatni co skończyło się szybkim gongiem po asyście Janickiego już w 7 minucie zawodów. Po kwadransie poznaniacy w końcu dojechali na stadion, zaczęli przeważać, stwarzać sytuacje, które regularnie marnowali m.in. Jóźwiak czy Amaral. W tym czasie Górnik mógł robić to co potrafi najlepiej, czyli stosować kontry próbując do maksimum wykorzystać stałe fragmenty gry. O dziwo bramka z dystansu na 2:0 na początku I odsłony nie załamała Lecha. Lechici nie stanęli tylko dość przypadkowo strzelili gola na 1:2. Po nim Ivan Djurdjević zareagował pozytywnie, zmienił system na 3 obrońców, wprowadził 2 nowych piłkarzy, którzy co prawda niewiele wnieśli do gry, ale Lech jako zespół wyglądał jeszcze lepiej w ofensywie. Szczególnie dobrze wyglądała lewa flanka na której świetnie czuł się Kostevych zdobywając gola na 2:2. Wczoraj do zwycięstwa zabrakło poznaniakom nie tylko czasu. Zabrakło przede wszystkim skuteczności, która szwankuje od dłuższego czasu. Lech w meczu ze słabym Górnikiem, który nie zasługiwał na prowadzenie 2:0 stracił 2 punkty na własne życzenie. Zabrzanie po 60 minucie opadli z sił, coraz wolniej biegali za piłką, nie mogli czasami nadążyć za m.in. Kostevychem, a jednak urwali w marnym stylu 1 oczko. Remis 2:2 przy wyniku 0:2 wyglądałby lepiej gdyby Kolejorz mierzył się z kimś lepszym. A tak na własne życzenie źle wchodząc w to spotkanie stracił 2 punkty w starciu z ligowym outsiderem, który w końcówce oddychał już rękawami. W ten sposób Kolejorz czołówki, która w ten weekend znów odjedzie na pewno nie dogoni.