Analiza meczu z Pogonią + statystyki

Sobotni mecz Pogoń Szczecin – Lech Poznań był dla Kolejorza kolejną przykrą kompromitacją. Zespół spisał się beznadziejnie oddając już II połowę bez walki. Sam trener Ivan Djurdjević w przerwie spotkania poddał się, nie przeprowadził żadnej zmiany i czekał na koniec meczu jak na wyrok. Kryzys Kolejorza po meczu z „Portowcami” jeszcze mocniej się pogłębił.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Kosty Runjaicia nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Pogonią Szczecin.

Obrona (ocena: 1)

Po raz pierwszy w tym sezonie Lech w 2 kolejnym spotkaniu zagrał w tym samym składzie personalnym co nie przełożyło się m.in. na lepszą postawę defensywy i zagranie w końcu na 0 z tyłu. Przede wszystkim poznaniacy 2-krotnie w ciągu 45 minut dali się zaskoczyć po stałym fragmencie gry. Element szwankujący od wielu, wielu tygodni na który zwracamy uwagę w pomeczowych analizach od kilku miesięcy nadal kuleje, Ivan Djurdjević nie potrafi sobie z tym poradzić, a jego drużyna straciła już 19 goli w 18 meczach. Spotkanie w Szczecinie w którym Pogoń z łatwością oddawała strzały na bramkę Lecha pokazała niemoc tylnej formacji Lecha i nieumiejętność gry w systemie z 3 obrońcami. Pogoń obnażyła defensywę Kolejorza 2 stałymi fragmentami gry + akcją w 60 minucie w której cała trójka stoperów zgubiła krycie. Wtedy dośrodkowanie Kozulja do Buksy próbował zatrzymać Rogne odpuszczając wraz z innymi stoperami napastnika szczecinian, który pozostając bez krycia z łatwością zdobył bramkę. Lechici w systemie 3-4-3 przechodzącym na 3-5-2 od początku sezonu mają problem z ustawianiem się w okolicach własnego pola karnego z czym trenerzy nie umieją sobie poradzić. Serb jest jednak uparty i nie zanosi się, aby porzucił wreszcie swój pomysł.

Pomoc (ocena: 1)

Totalna niemoc drugiej linii była wczoraj przerażająca. Bardzo mocno zawiedli wahadłowi Lecha z którymi obrona Pogoni bez trudu sobie radziła. Lech nie mógł przedostać się pod bramkę Załuski akcjami skrzydłami będąc najgroźniejszych po prostopadłych zagraniach środkiem pola, których i tak nie było zbyt wiele. Lech długimi fragmentami meczu za wolno prowadził swoje akcje, miał problemy w środku pola z pogonią za szybszymi zawodnikami rywala, którzy szybciej rozgrywali piłkę i równie szybko ustawiali się na swojej połowie w momencie prowadzenia akcji przez lechitów. W sobotę szczecinianie zabiegali poznaniaków w środku pola pokonując dystans o prawie 10 kilometrów dłuższy. Zawodnicy Pogoni w tym także ci z drugiej linii bazowali wczoraj na motoryce, zanotowali więcej szybkich biegów, sprintów, grali prostą piłkę, ale za to skuteczną z którą Kolejorz zupełnie nie mógł sobie poradzić. Lecha w środku pola było stać na co jedynie pojedyncze zrywy zatrzymywane często bez trudu przez szybszych zawodników Pogoni.

Atak (ocena: 1)

Atak złożony z Gytkjaera, Amarala i Jevticia zastąpionych później przez Makuszewskiego oraz Jóźwiaka nie poradził sobie z Pogonią. Przy stanie 0:0 dobrą okazję miał Amaral, który zwlekał z decyzją o oddaniu strzału będąc na końcu zablokowany. Później jeszcze 2 razy zablokowany został Gytkjaer i na tym zagrożenie ze strony ataku skończyło się. Napastnicy Lecha w ciągu 90 minut oddali na bramkę Pogoni tylko 3 strzały, 0 celnych stwarzając niewielkie zagrożenie po tygodniu treningów. Darko Jevtić, któremu trener Ivan Djurdjević zaufał znów zawiódł udowadniając, że danie mu szansy i próba odbudowania go poprzez wystawianie na siłę w pierwszym zespole było błędem. Szwajcar nie miał w sobotę siły biegać będąc tłem dla dużo szybszych, lepiej przygotowanych piłkarzy Pogoni. Cała trójka napastników Lecha, która zagrała wczoraj od początku miała sportowy potencjał, by strzelić chociaż jedną bramkę. Niestety, wszyscy są obecnie w słabej formie. Nawet Gytkjaer, który przecież ma na swoim koncie już 11 goli (6 w lidze).

Ogólne wrażenie (ocena: 1)

Kolejny raz można postawić sobie pytanie, co Lech robi na treningach? Kolejorz w Szczecinie wyglądał słabo piłkarsko, taktycznie, mentalnie i motorycznie. Pogoń przebiegła o prawie 10 kilometrów więcej od zawodników Lecha, którzy po golu na 0:2 poddali się. Ivan Djurdjević w przerwie nic nie zmienił, nie przeprowadził żadnej zmiany czekając w II połowie już tylko na końcowy gwizdek. Gra Lecha to większy dramat niż wynik. Widok wolnych piłkarzy, którzy nie mieli sił biegać za szybszymi zawodnikami Pogoni był przerażający. Zespół wyglądał na rozbity taktycznie, mentalnie, na zlepek zawodników, którzy pierwszy raz ze sobą grali musząc biegać na grząskim boisku za karę. Statystyki biegowe tego spotkania czy liczba wygranych pojedynków 1 na 1 (47%) mówią właściwie wszystko. To był dramat, a także owoc pracy sztabu szkoleniowego z piłkarzami, którzy nie rozumieją taktyki Djurdjevicia ani jego pomysłów na grę.

Pokonany dystans: 118,59 km – 109,36 km
Sprinty (+25,2 km/h): 112 – 105
Szybki bieg (19,8-25,2 km/h): 560 – 512
Sprinty (dystans): 2,15 km – 1,94 km
Szybki bieg (dystans): 7,70 km – 6,87 km