Znowu więcej minusów

Niedzielny mecz Jagiellonia Białystok – Lech Poznań pogorszył sytuację Kolejorza. Lech jest coraz niżej, ma coraz większą stratę do lidera, do końca sezonu zostało coraz mniej spotkań, dlatego 1 punkt wywalczony na Podlasiu nic nie daje. Na dodatek w grze drużyny nadal szło dostrzec wiele mankamentów, a zwłaszcza w drugich 45 minutach.

Największym minusem niedzielnej potyczki jest 4 kolejny mecz bez wygranej w tym 3 ligowy. Lech spadł na 8. miejsce, do lidera traci już 10 punktów i nic nie wskazuje na to, aby w 2018 roku dogonił jeszcze kogokolwiek. Lech nie potrafi zwyciężyć na Podlasiu od wiosny 2013 roku. Było to już 7 spotkanie poznaniaków na nowym obiekcie w Białymstoku na którym Kolejorz nigdy nie wygrał.

Lech będący na 8. pozycji to typowy średniak Ekstraklasy o czym świadczy nie tylko jego miejsce, ale także bilans – 6-3-6, gole: 21:21. Poznaniacy w 11 z rzędu spotkaniu stracili co najmniej 1 gola. Wczoraj obie bramki dla Jagi padły po akcjach środkiem boiska przez który Kolejorz traci najwięcej goli w tym sezonie ligowym (więcej o tym w materiałach „Lech Stats”).

W Białymstoku lechici nie mieli żadnej boiskowej kontroli. Jaga była szybsza, grała zbyt szybko dla drugiej linii Kolejorza, który nie dawał sobie rady w pressingu i w odbiorze piłki. Poznaniacy skończyli niedzielne spotkanie z mniejszym procentowym posiadaniem futbolówki od rywala wygrywając bardzo mało pojedynków 1 na 1, bo zaledwie 45% o czym pisaliśmy wcześniej w analizie.

W niej zwróciliśmy również uwagę na słabe liczby zanotowane właśnie przez pomocników. Tacy gracze jak Tiba, Jóźwiak, Amaral i Jevtić nie wygrali nawet 40% stoczonych pojedynków z rywalami. Z upływem spotkania Kolejorz coraz gorzej wyglądał pod względem motorycznym i fizycznym. Poniższe liczby mówią wszystko. Jaga dominowała w każdym elemencie oddając niemal 2 razy więcej strzałów od lechitów. Groźnych uderzeń było już po równo, dlatego niedzielne spotkanie można uznać za wyrównane, a wynik 2:2 za rezultat zasłużony.

Statystyki biegowe Jagiellonia – Lech 2:2 za ChyronHego:

Dystans: 117,04 – 112,02
Sprinty (+25,2 km/h): 116 – 100
Szybki bieg (19,8-25,2 km/h): 554 – 493
Sprinty (dystans): 2,18 km – 1,97 km
Szybki bieg (dystans): 7,65 km – 6,67 km

Wczoraj dało się też dostrzec mały plus, którym była postawa Lecha w pierwszej połowie. Po wyrównanych 20 minutach później poznaniacy stracili gola po którym przeważali. Lechici szybko wyrównali, potem nawet prowadzili co było sporym zaskoczeniem dla kibiców i na przerwę do szatni zeszli wygrywając 2:1 w pełni zasłużenie. W pierwszych 45 minutach poznaniacy nieźle operowali piłką na połowie przeciwnika nie mając problemu w ataku pozycyjnym. W porównaniu z poprzednimi meczami w tym elemencie gry było widać duży progres.

Plusy meczu z Jagiellonią 2:2