Długo bez wygranej z Zagłębiem

Za 3 dni o 18:00 Lech Poznań po raz 63 zagra z Zagłębiem. Lubinianie stali się ostatnio niewygodnym rywalem dla Kolejorza. Wygrali z nami oba mecze w tym sezonie rezultatem 2:1. Lech nie pokonał Zagłębia w żadnym z 3 ostatnich domowych spotkań ogrywając „Miedziowych” ostatni raz przed własną publicznością niecałe 4 lata temu.

Lechici po raz pierwszy w historii spotkali się z lubinianami stosunkowo niedawno, bo w 1985 roku, a mecz pomiędzy tymi drużynami zakończył się wówczas remisem 0:0. W 1994 oraz 1998 roku ekipa Kolejorza potrafiła pokonać „Miedziowych” aż 4:0 i były to najwyższe zwycięstwa poznaniaków nad tym klubem w dotychczasowej historii. Lech nigdy nie przegrał z Zagłębiem więcej niż trzema bramkami.

Dotąd Kolejorz stoczył w Ekstraklasie z lubińską drużyną 58 pojedynków. 23 mecze wygrali Wielkopolanie, 18 razy zwyciężali rywale i 17 spotkań kończyło się remisem. Bilans bramkowy jest korzystny dla zespołu Lecha Poznań – 78:64. Jeszcze lepiej wygląda statystyka domowych, ekstraklasowych starć z „Miedziowymi”. W Poznaniu na 28 meczów lechici odnieśli 15 zwycięstw, a prócz tego zanotowali 6 remisów i 7 porażek. Gole 42:23 na korzyść Kolejorza. Ostatni domowy triumf Lecha nad Zagłębiem w Ekstraklasie miał miejsce w grudniu 2015 roku (2:0). Wtedy poznaniacy przerwali serię 3 meczów bez ligowej wygranej z lubinianami.

Lech Poznań w 3 ostatnich meczach z Zagłębiem Lubin przy Bułgarskiej przegrał 0:2, zremisował 1:1 i poległ 1:2. Za to w 3 ostatnich spotkaniach z „Miedziowymi”, które odbyły się na wyjeździe Kolejorz zremisował 0:0, wygrał 1:0 po trafieniu Christiana Gytkjaera oraz w sierpniu 2018 po słabych zawodach przegrał 1:2. W tym sezonie Zagłębie Lubin 2-krotnie oddało Lecha Poznań 2:1.

Pojedynki z „Miedziowymi” na Bułgarskiej w ostatnim czasie były wyrównane, jednak poznaniacy nie mieli w nich problemów ze skutecznością dzięki czemu umieli regularnie zwyciężać. Zagłębie zawsze przyjeżdżało grać na Lecha w otwarty futbol co dodatkowo sprzyjało naszej drużynie. Były oczywiście również wyjątki np. takie jak 3 ostatnie nieudane mecze.

Pierwszy raz w historii oba zespoły spotkały się w stolicy Wielkopolski stosunkowo niedawno, bo wiosną 1986 roku. Wtedy Zagłębie jako pierwsze wyszło na prowadzenie, ale w samej końcówce wyrównującą bramkę strzelił Mirosław Okoński. Kilka miesięcy później Kolejorz wygrał za to na Bułgarskiej z lubinianami 3:1 prowadząc w pewnym momencie meczu już 3:0. Poznaniacy pierwszy raz przegrali przed własną publicznością jesienią 1987 roku ulegając „Miedziowym” 0:2.

Ciekawie wyglądał też pojedynek na Bułgarskiej w 1990 roku w którym lechici przegrywali z Zagłębiem 0:1, lecz grając do końca zwyciężyli 3:1. W kolejnych latach poznaniacy również regularnie triumfowali na Bułgarskiej i to ze spokojem tak jak choćby na poniższym filmiku.

W 1994 roku Kolejorz sprał w Poznaniu lubińskie Zagłębie aż 4:0 strzelając wszystkie gole w drugiej połowie. Dla Wielkopolan była to zresztą najwyższa wygrana nad tą ekipą w historii, którą śledziła z trybun garstka kibiców. Lech swój rekord wyrównał 4 lata później, kiedy również ograł u siebie „Miedziowych” 4:0. Kolejny pamiętny mecz Lech – Zagłębie odbył się w Poznaniu w marcu 2006 roku. Wtedy na inaugurację wiosny „niebiesko-biali” zaliczyli falstart przegrywając z Zagłębiem 0:1. Piotr Reiss zmarnował wówczas karnego, a w naszej lidze debiutował wtedy późniejszy lechita i gwiazda Ekstraklasy, Manuel Arboleda.

Dokładnie rok później 10 marca Lecha trenował już Franciszek Smuda, Zagłębie prowadził Czesław Michniewicz, które pod wodzą byłego opiekuna poznaniaków niespodziewanie wygrało u nas 2:0. W maju 2010 roku wynik w ostatnim meczu mistrzowskiego sezonu 2009/2010 był już odwrotny i w starciu z lubinianami poznaniacy przypieczętowali zdobycie Mistrzostwa Polski.

Zaledwie parę miesięcy później Kolejorz świetnie grał w Lidze Europy, a fatalnie w Ekstraklasie i przegrał u siebie z Zagłębiem 0:1 po fenomenalnym golu z daleka Mateusza Bartczaka.

Słaby 2011 rok Lech zakończył efektowną oprawą, ale też wygraną nad Zagłębiem Lubin 3:2. Hat-tricka w tym spotkaniu strzelił wówczas Artjoms Rudnevs. W 2013 roku w meczu Lech – Zagłębie na Bułgarskiej też było ciekawie. Goście jako pierwsi wyszli na prowadzenie po kuriozalnej bramce Szymona Pawłowskiego. Poznaniacy nie mogli się po tym golu poddać, gdyż walczyli o tytuł. Dość szybko wyrównał więc Kasper Hamalainen. Potem padły kolejne dwie bramki. Ostatnią na 3:1 zdobył Piotr Reiss dla którego był to ostatni gol w Ekstraklasie. Kolejne dwa domowe spotkania Lecha z Zagłębiem większej historii już nie miały. W pierwszym poznaniacy zremisowali z lubinianami 1:1 ratując punkt w końcówce po bramce Mateusza Możdżenia z wolnego. Za to w drugiej konfrontacji w listopadzie 2015 roku Szymon Pawłowski przypieczętował awans Kolejorza do półfinału Pucharu Polski trafieniem na 1:0 w dosłownie ostatniej akcji.

Następny mecz Lech – Zagłębie na Bułgarskiej miał miejsce w grudniu 2016. Podopieczni Jana Urbana zwyciężyli wówczas 2:0 po trafieniach Kaspera Hamalainena i Szymona Pawłowskiego co było dowodem na zażegnanie corocznego jesiennego kryzysu.

Przedostatni domowy pojedynek Lecha z Zagłębiem odbył się w Poznaniu w lipcu 2016 roku. Zagłębie miało być zmęczone meczem pucharowym, ale to poznaniacy wyglądali jak zespół zmęczony. Do przerwy grając słabo przegrywali po bramce Michala Papadopulosa. Po przerwie piękne trafienie Filipa Starzyńskiego z wolnego zakończyło emocje. Kolejorz przegrał gładko 0:2.

Przedostatni raz Zagłębie Lubin gościło w Poznaniu w sierpniu 2017 roku po nudnych zawodach padł remis 1:1. Lech jako pierwszy wyszedł wtedy na prowadzenie w drugiej połowie za sprawą bramki Mario Situma. Kilka minut przed końcem „Miedziowi” wyrównali po niezdarnej interwencji Volodymyra Kostevycha oraz przede wszystkim po błędzie Nikoli Vujadinovicia. Czarnogórzec zagapił się w polu karnym, dyrygował innymi zamiast samemu być czujnym. Źle się ustawił, był za daleko od rywala, za późno interweniował co skutkowało utratą gola na 1:1 i 2 punktów.

Ostatni mecz Lecha z Zagłębiem miał miejsce na inaugurację wiosny 2019. W słabym spotkaniu prowadzenie w 66 minucie objął Kolejorz za sprawą gola Christiana Gytkjaera. Zagłębie grało jednak lepiej, zasługiwało na gola, którego strzeliło w 74 minucie. Jasmin Burić dwoił się i troił w bramce, by Lech chociaż nie przegrał. Obronił nawet rzut karny w końcówce, jednak poznaniacy i tak zeszli z boiska z niczym. Już w 93 minucie pechowo do własnej siatki trafił Nikola Vujadinović, który samobójczym golem zapewnił „Miedziowym” wygraną w Poznaniu. Zasłużoną wygraną.