Jedna porażka na kilkadziesiąt lat

Jutro o godzinie 20:30 zespół Lecha Poznań zagra u siebie z Lechią Gdańsk, która do jesieni 2018 bardzo leżała Kolejorzowi przy Bułgarskiej. W końcu Lech nie przegrał z Lechią u siebie aż od 1966 roku, a w Ekstraklasie od 1962. W listopadzie 2018 piękna seria skończyła się, którą w środę można zacząć odbudowywać.

Pierwszy raz Lech Poznań z Lechią Gdańsk spotkał się w 1949 roku. Wówczas mecz zakończył się remisem 1:1, ale za to po trzech latach Kolejorz odniósł najwyższe zwycięstwo w starciu z gdańszczanami. W 1952 roku „niebiesko-biali” rozbili bowiem przed własną publicznością Lechię aż 6:0. Poznaniacy przez wiele, wiele lat nie przegrali z gdańszczanami u siebie aż w listopadzie 2018 roku ulegli przy Bułgarskiej 0:1. Wielkopolanie wcześniej raz ostatni przegrali u siebie „biało-zielonym” wynikiem 0:1 w 1966 roku, a w Ekstraklasie w 1962 także rezultatem 0:1. Mimo jesiennej porażki 12 na 15 ostatnich spotkań Lecha z Lechią przy Bułgarskiej kończyło się zwycięstwami gospodarzy.

Lech Poznań do tej pory stoczył z Lechią Gdańsk 54 ligowe pojedynki. W 27 konfrontacjach wygrali poznaniacy, 16 meczów gdańszczanie, a 12 spotkań kończyło się remisami. Bilans bramkowy oczywiście jest korzystny dla ekipy Kolejorza i wynosi 73:51. Podobnie wygląda również statystyka we wszystkich rozgrywkach i na różnych szczeblach. Na 69 starć lechici górą byli w 31 meczach. 14 razy zremisowali oraz 24 potyczki przegrali. Bramki 82:63 na korzyść poznaniaków. Ligowy bilans Lecha z Lechią w Poznaniu mimo listopadowej porażki 0:1 jest dobry – 16-7-4, 43:20

1963/1964: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 0:2
1964/1965: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 3:0 (PP)
1965/1966: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:0
1965/1966: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 0:1
1969/1970: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:0
1969/1970: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 0:0
1970/1971: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 0:0
1970/1971: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 1:0
1973/1974: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 2:0 (PP)
1983/1984: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:0 (SPP)
2008/2009: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 3:0 (PL) – walkower
2008/2009: Lech Poznań – Lechia Gdańsk 1:0 (PL)
2018/2019: Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:0

Ogólny bilans: 31-14-24, 82:63 (69 meczów)
W Ekstraklasie: 26-12-16, 73:51 (54 mecze)
U siebie: 16-7-4, 43:20 (27 meczów)
Na wyjeździe: 10-5-12, 30:31 (27 meczów)

Pierwszy mecz obu drużyn w Poznaniu odbył się w maju 1949 roku. Wtedy jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście, ale dość szybko wyrównał legendarny Edmund Białas dzięki czemu mecz zakończył się wynikiem 1:1. Trzy lata później Kolejorz odniósł za to najwyższe zwycięstwo nad Lechią w historii. W październiku 1952 roku Lech sprał gdańszczan u siebie aż 6:0. Po hat-tricku w tamtym spotkaniu zdobyli słynni Teodor Anioła oraz Janusz Gogolewski. W kolejnych dwóch domowych starciach lechici przegrywali 0:1, ale za każdym razem remis ratował Teodor Anioła. W 1956 roku Kolejorzowi nikt już nie pomógł i poznaniacy pierwszy raz w historii przegrali z Lechią przed własną publicznością 0:2. Kolejne potyczki na przełomie lat 50 i 60-tych gromadziły na trybunach po kilkanaście tysięcy poznaniaków, jednak Lechowi szło w nich różnie.

Frekwencja na meczach Lecha z Lechią spadła dopiero w drugiej połowie lat 60-tych i w latach 70-tych, kiedy oba kluby rywalizowały ze sobą w II i III-lidze. W końcu przyszły jednak lata 80-te, Kolejorz wrócił do Ekstraklasy i od tamtego czasu ogrywał „biało-zielonych” u siebie w miarę regularnie potrafiąc odwracać nawet losy meczu. Ponadto w 1984 roku padł nawet rekord frekwencji na spotkaniu z Lechią (na trybunach zjawiło się ponad 20 tys.). Co ciekawe w latach 90-tych gdański klub mający sporo wspólnego z policyjną Olimpią Poznań upadł tak nisko, że „niebiesko-biali” nie rywalizowali z nim ani razu. Kolejorz ponownie zaczął mierzyć się z gdańską Lechią w 2000 roku.
Wiosną 2009 roku „niebiesko-biali” grali o Mistrzostwo Polski i dzięki bramce zdobytej głową przez Roberta Lewandowskiego w końcówce spotkania zwyciężyli 1:0.

W sezonie 2008/2009 poznaniacy po tytuł co prawda nie sięgnęli, ale w następnym już tak ogrywając wiosną lechistów na Bułgarskiej 2:1. „Niebiesko-białym” grało się wtedy bardzo ciężko, lecz w 79. minucie Sławomir Peszko przesądził o trzech punktach dla gospodarzy. W kolejnych rozgrywkach 2010/2011 Lech już na nowym stadionie pokonał Lechię na Bułgarskiej 2:0 po dwóch golach w drugiej połowie byłych gwiazd, Sławomira Peszki i Artjomsa Rudnevsa.

Natomiast wiosną 2012 roku, kiedy szkoleniowcem Wielkopolan był już Mariusz Rumak goście z Gdańska znów stawili spory opór, ale Lech wygrał z Lechią u siebie 2:1 po decydującej bramce w samej końcówce Mateusza Możdżenia. Tymczasem w kwietniu 2013 roku Lech Poznań po raz siódmy z rzędu wygrał z Lechią Gdańsk na Bułgarskiej pokonując ją 4:2. Kolejorz walczył wówczas z klątwą swojego stadionu na którym nie umiał nawet zremisować. W końcu jednak los się odwrócił, a gracze Mariusza Rumaka triumfowali prowadząc do przerwy już 3:0 i mieli nawet rzut karny (kolejną jedenastkę otrzymali dopiero w zeszłym tygodniu).

Kolejny mecz Lech Poznań z Lechią Gdańsk na naszym stadionie odbył się w marcu 2014 roku. Kolejorz pomału doganiał już wtedy czołówkę odrabiając straty z jesieni. Pierwsza połowa tamtego pojedynku była jedną z lepszych w wykonaniu lechitów wiosną 2014. Poznaniacy co prawda prowadzili do przerwy tylko 1:0 po golu Szymona Pawłowskiego w 32. minucie, ale ich gra mogła się podobać. W 61. minucie drugą bramkę zdobył Łukasz Teodorczyk dzięki czemu uspokoił to spotkanie. Mimo sporej przewagi Kolejorz stracił gola w doliczonym czasie gry po fatalnym wyprowadzeniu piłki przez Marcina Kamińskiego. Na szczęście wygrał wtedy 2:1 i wskoczył na pozycję wicelidera Ekstraklasy.

Następny mecz Lecha z Lechią na Bułgarskiej miał miejsce w grudniu 2014 roku w ostatniej jesiennej kolejce mistrzowskich rozgrywek. Kolejorz wygrał wcześniej dwa mecze i walczył o zwycięskiego hat-tricka. W przypadku trzech punktów niespodziewanie zakończyłby jesień na pudle. Gracze Skorży od początku meczu i przez całe spotkanie mieli sporą przewagę, jednak wygrali tylko 1:0 po bramce Dariusz Formelli w pierwszej odsłonie.

Jeszcze następny pojedynek Lech – Lechia w Poznaniu odbył się latem 2015 roku w 2. kolejce. Od początku meczu Kolejorz miał przewagę, którą potwierdził golem Kaspera Hamalainena z dystansu. Mimo paru innych dobrych sytuacji lechici nie umieli podwyższyć prowadzenia. Z każdą minutą zaczęli się cofać i grać zachowawczo przez co stracili gola kwadrans przed końcem po rzucie rożnym, którego na dodatek autorem był obecny lechita Rafał Janicki. Przy stanie 1:1 poznaniacy znów ruszyli do przodu. W ostatniej minucie zawodów ówcześni Mistrzowie Polski przeprowadzili jedną z lepszych akcji w całym sezonie. Po kilku prostych podaniach asystę zaliczył Denis Thomalla, a gola z bliska poprzez dostawienie nogi zdobył Marcin Robak. Dzięki tej bramce Kolejorz wygrał 2:1. Zaraz po niej arbiter zakończył spotkanie.

Kolejny mecz Lech – Lechia na Bułgarskiej został rozegrany w 34. kolejce rozgrywek 2015/2016. Pod koniec kwietnia 2016 roku tuż przed finałem Pucharu Polski poznaniacy byli kompletnie rozbici. Grali słabo i osiągali słabe wyniki. Lechii szło znacznie lepiej, lecz to Lech miał co udowadniać. 11 domowa wygrana nad lechistami z rzędu dawałaby jeszcze nadzieje na awans poznaniaków do europejskich pucharów poprzez ligę. Mimo przewagi i paru dobrych szans Kolejorz tylko zremisował 0:0 przerywając tym samym świetną domową passę z gdańszczanami. Na dodatek w końcówce spotkania był jeszcze bliski utraty gola.

Jeszcze następny mecz Lecha z Lechią odbył się na Bułgarskiej krótko po rozbiciu Pogoni w Pucharze Polski 3:0. W obecności ponad 30 tysięcy widzów Kolejorz ograł gdańszczan 1:0 po golu w drugiej odsłonie Radosława Majewskiego. Było to niezwykle nerwowe oraz zacięte spotkanie. Lech strzelił bramkę wcześniej niż w 69 minucie, jednak sędzia jej nie uznał. Kilka minut po uznanym już golu z boiska wylecieli Grzegorz Kuświk i Sławomir Peszko. Z ławki został usunięty też rezerwowy bramkarz gości. Arbiter marcowych zawodów w 2017 roku pokazał 5 żółtych kartek piłkarzom Lecha i 6 zawodnikom Lechii. W dodatku w przerwie na trybuny został wyrzucony Nenad Bjelica, który wtargnął na murawę po tym jak Sławomir Peszko nieodpowiednio potraktował jednego z lechitów.

Kolejny raz Lech spotkał się z Lechią w Poznaniu w maju 2017 roku. Przed meczem 35. kolejki poznaniacy byli kilka dni po bardzo słabym spotkaniu w Warszawie. Mimo to, wciąż mieli matematyczne szanse na mistrzostwo i przede wszystkim realne na puchary. Żeby w nich grać Kolejorz nie mógł sobie pozwolić na porażkę z lechistami. Po wyrównanej pierwsze odsłonie, w drugiej połowie więcej z gry mieli lechici, którzy częściej gościli pod bramką gdańszczan stwarzając większe zagrożenie. Mimo małej przewagi mecz, który oglądało z trybun ponad 20 tysięcy ludzi zakończył się bezbrakowym remisem.

Lechia przedostatni raz gościła przy Bułgarskiej w marcu 2018 roku. Trenował ją już wtedy Piotr Stokowiec, który dopiero odbudowywał gdański zespól. Z kolei Lech pomału się rozpędzał co udowodnił w tamtym spotkaniu. Po niewykorzystanych sytuacjach gości do głosu doszli poznaniacy. Najpierw gola strzelił Łukasz Tralka, a tuż przed przerwą bramkę wbił jeszcze Christian Gytkjaer. W drugiej odsłonie lechiści opadli z sił, na boisku rządzili tylko lechici, którzy podwyższyli prowadzenie za sprawą Darko Jevticia. Dzięki temu Lech łatwo rozbił Lechię 3:0.

Ostatni mecz Lecha z Lechią w Poznaniu był też przy okazji ostatnim spotkaniem Ivana Djurdjevicia na ławce trenerskiej Kolejorza. Po bardzo słabych zawodach lechici 0:1 przegrali z lechistami u siebie pierwszy raz od 1966 roku, natomiast w Ekstraklasie od 1962. Jesienny pojedynek w Poznaniu nie miał większej historii. Gośce grali efektywnie, zdobyli bramkę po strzale z dystansu po której cofnęli się z łatwością aż do końca zatrzymując nieudolne ataki poznaniaków.