Rywal rezerw: Resovia Rzeszów

W sobotę, 12 października, o godzinie 15:00 w odległym Rzeszowie zawodnicy Lecha II Poznań powalczą z miejscową Resovią. W tym sezonie rezerwy gościły już w tym mieście przegrywając ze Stalą. Teraz przed młodymi lechitami wyjazdowy mecz z jeszcze trudniejszym rywalem będącym na fali, który w dodatku jest przeciwnikiem seniorów w 1/16 finału Pucharu Polski.



Rezerwy Lecha Poznań mające serię 4 kolejnych meczów bez zwycięstwa pojutrze zagrają z faworyzowaną Resovią będącą obecnie w gazie. Jakikolwiek punkt przywieziony z dalekiego Rzeszowa przez rezerwy Kolejorza byłby miłą niespodzianką i pozytywem nadchodzącego weekendu.

Ogólny rys

Cywilno-Wojskowy Klub Sportowy Resovia Rzeszów uznaje się za najstarszy polski klub piłkarski mający w swoim herbie datę powstania 1905. W rzeczywistości CWKS Resovia oficjalnie została założona w 1910 roku będąc i tak starszym klubem od Lecha Poznań, który nigdy dotąd nie rywalizował z „biało-czerwonymi”. Resovia to klub wielosekcyjny. Jej barwy w przeszłości reprezentowali medaliści olimpijscy czy mistrzowie świata różnych dyscyplin sportowych. Sobotni przeciwnik Lecha II Poznań nie ma w swoim dorobku żadnych spektakularnych sukcesów piłkarskich. Nigdy nie grał też w Ekstraklasie rywalizując przez lata głównie w niższych polskich ligach. Największym piłkarskim sukcesem klubu z którym w październiku Kolejorz zagra 2 razy jest półfinał pucharu krajowego w 1981 roku oraz 2. miejsce na zapleczu Ekstraklasy 2 lata później. Obecnie CWKS Resovię wspiera wiele lokalnych firm. Sponsorem strategicznym najbardziej rozpoznawalnego w tej chwili klubu piłkarskiego z Podkarpacia obok lokalnego rywala – Stali Rzeszów jest firma developerska Apklan. Przez to klub z Rzeszowa oddalonego od Poznania o 620 kilometrów używa oficjalnej nazwy Apklan-Resovia.

Resovia Rzeszów – jesień 2019 (fot. Resovia)
null

Stadion

Stadion Resovii mieszczący się przy ulicy Wyspiańskiego 22 jest położony wśród wysokich bloków mieszkalnych niemal w środku osiedla. Został wybudowany w 1949 roku, niedawno przeszedł mały remont, ale wciąż nie posiada sztucznego oświetlenia przez co rezerwy zagrają w sobotę o 15:00 a 29 października pierwszy zespół w Pucharze Polski już o godzinie 13:00. Obiekt na który Resovia wróciła przed tym sezonem po 14 miesiącach ma raptem 3420 miejsc (114 dla kibiców gości). Boisko jest otoczone bieżnią lekkoatletyczną. Na terenie kameralnego stadionu z jedną zadaszoną trybuną znajduje się prócz siedziby Resovii klubowy sklep oraz bar. Swego czasu na remont stadionu Resovii zrzucili się nawet rzeszowscy kibice potrafiący zebrać na ten cel 200 tysięcy złotych.

Stadion Resovii Rzeszów z lotu ptaka jeszcze przed remontem (fot. Resovia)
null



Obecny stadion Resovii Rzeszów już po remoncie (fot. Resovia, kurierrzeszowski.pl)
null
null
null
null
null

Kadra i trener

Trenerem Resovii jest Szymon Grabowski. To 38-letni były pomocnik urodzony w Rzeszowie będący od lat związany z Resovią. Podczas swojej przygody z piłką grał jeszcze m.in. w Błękitnych Ropczyce, Izolatorze Boguchwała, MKS-ie Kańczuga czy w klubie Wisłok Strzyżów. Od lata 2017 roku Grabowski szkoli seniorów Resovii wywalczając w sezonie 2017/2018 awans z rzeszowianami do II-ligi.

Resovia Rzeszów na tle innych ekip z II-ligi to doświadczony zespół oparty na kilku zawodnikach 30-letnich. Jedynym piłkarzem z ekstraklasową przeszłością (2 mecze w Widzewie Łódź) jest 28-letni Sebastian Zalepa. Kiedyś o Ekstraklasę ocierali się za to m.in. 31-letni obrońca Dawid Kubowicz (dawniej Wisła Kraków) czy jego rówieśnik grający w linii pomocy Kamil Radulj (kiedyś Korona Kielce). Oprócz nich ważnymi postaciami Resovii są 27-letni pomocnik Adrian Dziubiński, inny pomocnik 23-letni Serhij Krykun z Ukrainy czy najlepszy strzelec rzeszowian w tym sezonie (5 goli) 25-letni napastnik Daniel Świderski.

Objawienie II-ligi

Resovia w ubiegłym sezonie II-ligi była beniaminkiem 3 frontu w naszym kraju zajmując 10. lokatę. Obecnie jest prawdziwą rewelacją będąc jednym z trzech liderów. Podopieczni Szymona Grabowskiego w 12 kolejkach wywalczyli 24 oczka, czyli tyle samo punktów co Widzew Łódź oraz Górnik Łęczna. Resoviacy zanotowali dotąd bilans 7-3-2, gole: 21:7 mając najlepszą obronę i najskuteczniejszy atak w II-lidze. Rzeszowianie ostatni raz przegrali 7 września. Wliczając Puchar Polski mają na swoim koncie 3 kolejne wygrane. W tym sezonie gracze Grabowskiego pokazali już charakter choćby w 1/32 finału pucharu krajowego. Jeszcze w 120 minucie sobotni rywal rezerw i późniejszy seniorskiego Lecha Poznań przegrywał w Krakowie z Hutnikiem 2:3, jednak walcząc do końca już w doliczonym czasie dogrywki strzelił 2 gole i awansował dalej.

Herb Resovii Rzeszów
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <







5 komentarzy

  1. Denito pisze:

    Droga redakcjo, wiadomo coś kto z I drużyny zagra w tym spotkaniu ?

  2. Radomianin pisze:

    Według mnie powinni ci którzy zostali w klubie i nie są kontuzjowani z I zespołu jechać do Rzeszowa. Przydadzą się 3 pkt rezerwom i mecz a nie trening zawodnikom I drużyny. Poza tym gramy z nimi jeszcze w pucharze. To zawodnicy będą mieli analize drużyny przeciwnej na żywo a nie na ekranie.
    Jeżeli zawodnicy bez problemów zdrowotnych zostaną w Poznaniu zamiast jechać do Rzeszowa to przyjmę to ze zdziwieniem i dużym zdenerwowaniem.

  3. J5 pisze:

    Coś mi się wydaje że 29 października pierwsza drużyna będzie musiała i oczywiście będzie miała obowiązek wyrównać rachunki z Rzeszowianami. Nasze rezerwy są chyba teraz sparaliżowane swoją niemocą, i przydałby im się jakiś bardziej rozgarnięty trener. Mimo moich wątpliwości życzę drugiej drużynie powodzenia

  4. Erwin pisze:

    Wiara z okolicznych bloków może oglądać mecz z balkonu, wtedy na żywo będzie wieksza frekwencja, co do meczu to sam jestem ciekaw kto z pierwszego zespołu wzmocni rezerwy, przerwa na kadrę to wymarzony czas, żeby ugrać 3 pkt przez drugi zespół.