Sztab szkoleniowy


KKS Lech Poznań 2017/2018:

Pierwszy trener: Nenad Bjelica
Asyst trenera: Rene Poms
Trener bramkarzy: Andrzej Dawidziuk
Trenerzy od przygotowania fizycznego: dr Martin Mayer, Andrzej Kasprzak
Kierownik drużyny: Mariusz Skrzypczak
Analitycy: Jacek Terpiłowski, Łukasz Siwecki
Specjalista ds. suplementacji: Maciej Smuniewski
Sztab medyczny: Paweł Tota, Krzysztof Pawlaczyk, Andrzej Pyda, Marcin Lis, Paweł Cybulski, Maciej Łopatka
Kucharz: Artur Dzierzbicki
Magazynier: Eugeniusz Głoziński

KKS Lech Poznań (rezerwy) 2017/2018:

Pierwszy trener: Ivan Djurdjević
Asystent trenera: Marek Bajor
Drugi trener: Maciej Stachowiak
Trener bramkarzy: Zbigniew Pleśnierowicz
Trener od przygotowania fizycznego: Karol Kikut
Kierownik drużyny: Leszek Andrzejewski
Analityk: Tomasz Przekaza
Sztab medyczny: Agnieszka Bielec

Akademia Lecha Poznań 2017/2018:

Dyrektor akademii: Tomasz Rząsa
Dyrektor administracyjny: Piotr Sadowski
Dyrektor szkolenia: Rafał Ulatowski
Trener koordynator: Krzysztof Chrobak
Trenerzy bramkarzy: Zbigniew Pleśnierowicz, Dominik Kubiak, Grzegorz Kuźniak
Trenerzy od przygotowania motorycznego: Jakub Grzęda, Karol Kikut
Analitycy: Tomasz Przekaza, Hubert Barański
Trenerzy najstarszych juniorskich roczników:
CLJS – Krzysztof Kołodziej
CLJM – Bartosz Bochiński
CLTS – Hubert Wędzonka

Informacje o trenerach I zespołu:

Nenad Bjelica (pierwszy trener) – Pełną sylwetkę Nenada Bjelicy opisaliśmy już wcześniej i obszernie -> TUTAJ, natomiast temat dotychczasowych osiągnięć i dokonań Chorwata został opisany -> TUTAJ. Teraz szkoleniowca Lecha Poznań przestawiamy już tylko w skrócie. Nenad Bjelica urodził się 20 sierpnia 1971 roku w chorwackim mieście Osijek. Swoją prawdziwą karierę piłkarską rozpoczął w klubie NK Osijek z którego w 1993 roku wyjechał do Hiszpanii. Tam grał przez 6 lat reprezentując barwy kolejno Albacete, Realu Betis i Las Palmas. Najlepiej wiodło mu się w Albacete, choć to z Betisem zagrał w finale Pucharu Hiszpanii. Bjelica w Primera Division zanotował łącznie 42 mecze w których zdobył 6 bramek. Z Hiszpanii na przełomie lat 90-tych i 2000-tych wrócił do Chorwacji, do Osijek. Na podbój Europy ponownie wyruszył w 2001 roku. W barwach FC Kaiserslautern zaliczył 65 meczów w Bundeslidze. W lidze niemieckiej strzelił 5 goli dokładając do tego 9 asyst. W 2004 roku przeniósł się do Austrii, gdzie grał w Admirze Wacker oraz FC Karnten w której w 2008 roku zakończył karierę. Nenad Bjelica wystąpił w 9 meczach reprezentacji Chorwacji. Był środkowym pomocnikiem mierzącym 181 cm wzrostu.

Jako trener początkowo pracował w niszowych austriackich klubach – FC Karnten i FC Lustenau. W maju 2010 roku objął Wolfsberger w którym pracował przez 3 lata. W tym czasie wywalczył aż 2 awanse do wyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 2012/2013 zespół kierowany przez Bjelicę zajął wysokie 5. miejsce w austriackiej Bundeslidze. Potrafił aż 3 razy wygrać z faworyzowanym Rapidem Wiedeń, walczyć jak równy z równym z FC Salzburg czy pokonać na wyjeździe Austrię Wiedeń aż 4:0. Nenad Bjelica w rozgrywkach 2012/2013 doszedł również do 1/4 Pucharu Austrii, gdzie odpadł właśnie z Austrią Wiedeń. Przed sezonem 2013/2014 objął zespół Mistrza Austrii. W ciągu kilku tygodni pracy awansował z wiedeńczykami do elitarnej Ligi Mistrzów. Chorwat wraz z Austrią ugrał w Champions League 5 punktów pokonując Zenit Sankt Petersburg aż 4:1. Wyniki na krajowym podwórku były jednak niezadowalające, więc po niespełna roku Bjelica został zwolniony z Austrii. Od lata 2014 do listopada 2015 pracował we Włoszech. Doprowadził Spezię Calcio do największego sukcesu w historii. Zajął z nią 5. miejsce w Serie B co dało temu klubowi przepustkę do gry w barażach o awans.

Rene Poms (asystent trenera) – Austriak urodził się 5 lipca 1975 roku w miejscowości Graz. W przeszłości był piłkarzem występującym na pozycji pomocnika. 41-letni obecnie asystent Nenada Bjelicy grał w niszowych austriackich klubach, których nazwy kibicom w Polsce nic nie powiedzą. Mimo to, na zapleczu austriackiej Bundesligi zaliczył blisko 50 gier. Poms karierę sportową zakończył dopiero kilka lat temu. Jeszcze w trakcie jej trwania wziął się za trenerkę. Szkolił zawodników m.in. w SC Bruck czy LASK Linz, gdzie był asystentem. Nenada Bjelicę poznał w 2012 roku w Wolfsbergerze z którym Chorwat wywalczył dwa awanse. Sam Poms pracował w tym klubie jako szkoleniowiec rezerw. Potem został asystentem Bjelicy w Austrii Wiedeń oraz Spezii Calcio. Od kwietnia 2016 jako samodzielny trener pracował w austriackiej IV-lidze w wymienionym już wyżej klubie SC Bruck. 41-latek posiada licencję UEFA A.

dr Martin Mayer (trener od przygotowania fizycznego) – Austriak dnia 14 czerwca 1968 roku skończył 48-lat. Od początku swojej profesjonalnej kariery trenerskiej był związany z Austrią Wiedeń. Pracę w tym klubie zaczął w 2002 roku. Przez 6 lat pracował z juniorskimi drużynami Austrii oraz rezerwami. Przed sezonem 2008/2009 zaczął pracować z pierwszym zespołem. W październiku 2008 roku wiedeńczycy z Mayerem w protokole przegrali w dwumeczu I rundy Pucharu UEFA z poznańskim Lechem, dlatego obecny trener od przygotowania fizycznego już dużo wcześniej słyszał o naszym klubie goszcząc jeszcze na starym stadionie. W lipcu 2015 roku przeniósł się do Włoch, gdzie w Spezii Calcio został jednym z asystentów Nenada Bjelicy odpowiadając oczywiście za przygotowanie fizyczne zawodników.

Andrzej Dawidziuk (trener bramkarzy) – Ma 47-lat i podchodzi z Mrągowa. W swojej piłkarskiej karierze występował w Ekotanie Zalewo, Stomilu Olsztyn, Legii Warszawa i Ładzie Biłgoraj w której doznał ciężkiej kontuzji musząc przedwcześnie zakończyć karierę zawodniczą. Dawidziuk zajął się później młodzieżą, a w 1996 roku przeniósł się do pod poznańskich Szamotuł, gdzie założył znaną szkółkę piłkarską juniorów. Dawidziuk odpowiadał w niej za szkolenie bramkarzy. Spod jego ręki wyszło wielu znanych golkiperów w tym m.in. Łukasz Fabiański, Radosław Cierzniak, Jakub Szmatuła, Łukasz Załuska, Maciej Gostomski czy Jakub Słowik. W przeszłości Dawidziuk pracował w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju oraz w pierwszej kadrze Polski w której współpracował z Leo Beenhakkerem. Obecny trener bramkarzy pojawił się w klubie już za kadencji Jose Bakero. Również szkolił wówczas golkiperów pełniąc przy okazji funkcję dyrektora sportowego. Potem pracował w akademii, a kiedy Jan Urban objął stanowisko trenera powrócił do szkolenia bramkarzy.

Andrzej Kasprzak (trener od przygotowania fizycznego) – Ma 37-lat. Z pierwszą drużyną pracował od czerwca 2009 roku aż do momentu, kiedy Lecha objął Jose Bakero. Andrzej Kasprzak wrócił więc do zespołu Młodej Ekstraklasy oraz opiekował się piłkarzami w MSP Szamotuły. Po objęciu funkcji pierwszego trenera przez Mariusza Rumaka ponownie rozpoczął pracę z pierwszym zespołem Kolejorza i pozostał w klubie nawet po objęciu drużyny przez Macieja Skorżę, Jana Urbana, a także Nenada Bjelicę.
null