Dniepropetrowsk – miasto rywala Lecha

Po wcześniejszym przedstawieniu na łamach serwisu historii polsko-ukraińskich pojedynków w pucharach i przybliżeniu kibicom Kolejorza występów Dnipra na arenie międzynarodowej, teraz nadszedł czas na opisanie miasta, do którego wkrótce zawita Lech i jego kibice.

Dniepropetrowsk (dawniej Noworosyjsk oraz Jekaterynosław), to trzecie pod względem wielkości ukraińskie miasto, w którym mieszka nieco ponad milion osób, w tym głównie Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini. Dniepropetrowsk położony jest po obu brzegach rzeki Dniepr. Obecna nazwa miasta pochodzi od komunisty, Gregoria Petrowskiego, który nawet w okolicach dworca głównego ma swój pomnik.

Aktualnie Dniepropetrowsk, to jedno najszybciej rozwijających się miast na Ukrainie. Przełom nastąpił całkiem niedawno, co pozwoliło stać się Dniepropetrowskowi iście europejskim miastem. Wybudowano wiele galerii handlowych czy parków rozrywki. Odnowiono też sporo budowli i przebudowano nawet stadion, który wkrótce przedstawimy. W Dniepropietrowsku ludzie mogą poruszać się metrem, autobusami, trolejbusami, ale i tak najpopularniejsze są taksówki oraz tzw. marszrutki – czyli środek transportu, przypominający jazdę mini-busem. Warto również zaznaczyć, że Dniepropetrowsk posiada też międzynarodowe lotnisko i dworzec, ponadto współpracuje ono z polskim miastem – Wałbrzych.

W mieście rywala Lecha znajduje się także wiele zabytków w tym m.in. Cerkiew św. Mikołaja na Wyspie Klasztornej, Pałac Potiomkina czy Sobór Przemienienia Pańskiego. Ze względu na położenie nad rzeką, w mieście znajduje się również spora ilość mostów, a najpopularniejsze z nich to: most amurski, kajdacki, południowy i centralny.

Z Dniepropetrowska pochodzi też wielu znanych osobistości, w tym polityków, sportowców, artystów czy pisarzy. Jeśli chodzi o tych pierwszych, z pewnością powinniśmy kojarzyć Breżniewa, Kuczmę lub Tymoszenko. Ze sportowców natomiast, kibicom w Wielkopolsce powinny obić się o uszy takie nazwiska jak Nawka (znana łyżwiarka) i Protasow (były piłkarz, a obecnie trener).

Tymczasem już za kilka dni na Ukrainę wyruszą fani Kolejorza z całej Wielkopolski. Do Dniepropetrowska udadzą się oni głównie autokarami i samolotem. Nie zabraknie jednak takich, którzy do Dniepropetrowska pojadą samochodem. W tym okresie roku, w ukraińskim mieście panują podobne temperatury, co w naszym kraju.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Wszystkie zdjęcia miasta zostały znalezione w wyszukiwarce google

16 komentarzy

 1. Franky pisze:

  Ile jest od nas do Dniepropetrowska ???

 2. Emiliano1991 pisze:

  Jakieś 1600 kilosów w jedną stronę

 3. Benat pisze:

  ladne miasto… ale nie ma co sie dziwic przeciez to najbogatszy region ukrainy

 4. siara pisze:

  maja rozmach skur…

 5. haski pisze:

  franky nie mniej niż 1500 możę nawet 2k pozatym myślę że będą jeszce ludzie obok siatek(czyt.obok naszego sketora)

 6. haski pisze:

  2k kilusów w jedną strone

 7. Franky pisze:

  Chodziło mi o kilometrów, a nie ile tam jedzie osób 😀

 8. Robwal pisze:

  a kogo obchodzi to miasto które po meczu z nami znienawidzimy bo smary będą jak czeba

 9. Daro pisze:

  Sympatyczna Miejscowość

 10. daffi pisze:

  Jak na Ukraine to na pewno sympatyczna, z tym ze dojazd drogami moze byc tam nie sympatyczny.

 11. Wislak Pierwszy pisze:

  Petrescu dostal oferte od wisly :O !

 12. ArekCesar pisze:

  Kawał drogi, ciekawe ile osób się wybierze. Furą bym sie nie wybrał tak daleko, zbyt daleko i nieprzewidywalnie czy się bezpiecznie i w terminie dojedzie na czas. Tylko samolot, już z nieba usłyszą naszą siłę…siłę kibicowską, nie piłkarską.

 13. Kolejorz pisze:

  Ja jadę na mecz z rodzicami i kuzynem i jedziemy samochodem 🙂

 14. Ramirez pisze:

  Podczas meczu macie skandować „DAWI PIERDIAN!”. (akcent dawI pierdIAn)
  To wywoła frustrację śród kibiców przeciwnika, i jednocześnie znajdzie bardzo dobre przyjęcie wśród kibiców innych klubów ukraińskich.

  Najtańszy sposób się dostać do Dniepropetrowska –

  pociąg 042 „Truskawiec – Dniepr-sk”
  Lwów 18.08 17:25 – Dniepr-sk 19.08 11:57

  albo

  pociąg 070 „Lwów-Mariupol”
  17:47 – 11:45

  Wagon sypialny (t.zw. płackart) – 13 $ ))

 15. bocian pisze:

  za co lech został ukarany?

 16. FC DNIPRO pisze:

  Witamy na Dneprpetrovsk, uznawane panowie!