Stadio Olimpico – tu zagra Lech

Już za dwa dni w Turynie, mistrzowskim piłkarzom Lecha Poznań przyjdzie zmierzyć się na wyjeździe z tamtejszym Juventusem. Poznaniacy najprawdopodobniej nie zagrają przy komplecie publiczności, ale za to na bardzo wiekowym, niedawno odnowionym obiekcie.

Stadio Olimpico di Torino (dawniej Benito Mussolini i Comunale), to obiekt, który maksymalnie może pomieścić 30 tysięcy widzów, ale obecnie jego pojemność ze względu bezpieczeństwa jest zmniejszona do 25 tysięcy. Stadion powstał w 1933 roku, a kosztem 30 mln euro został w 2005 roku zmodernizowany na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na stadionie na co dzień występują piłkarze Torino, a w ostatnim czasie na obiekcie Olimpico gra również Juventus ze względu remontu Stadio Delle Alpi.

Oprócz uczestników Olimpiady w 2006 roku, stadion na którym w czwartek zagrają lechici, gościł też w 1959 i 1970 roku uczestników letniej uniwersjady, a od wiosny 2006 roku jest typowym obiektem piłkarskim. Obecnie posiada on 125 miejsc dla dziennikarzy oraz 550 siedzisk dla vipów. Zaopatrzony jest również w mały telebim, podgrzewaną murawę oraz sztuczne oświetlenie. Prócz meczów piłkarskich, na arenie Juventusu i Torino odbywają się także inne imprezy. Całkiem niedawno na Stadio Olimpico odbył się koncert znanej grupy U2, a przeszłości zagrał tam m.in. Sting, Michel Jackson, Pink Floyd czy Madonna.

Mimo, że aktualny obiekt Juve ma owalny kształt, to jego trybuny podzielone są na cztery części. Trybuna „West” jest przeznaczona głównie dla vipów i dziennikarzy, „East” należy dla rodzin, kibiców z „portfelem” czy dla fanów gości. Tymczasem za bramkami na „Curva Nord” i „Sud Scirea” zasiadają najbardziej fanatyczni sympatycy Starej Damy, a spotkać ich można także na jednym z luków Stadio di Olimpico, zwanego „Philadelphia Curve”.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Zdjęcia do tego artykułu zostały znalezione w google

14 komentarzy

 1. Mercatuś pisze:

  Wierzę w zwycięstwo Leszka ale aż tak bardzo mnie nie zdziwi jak Lech przegra 1-2. Juve na pewno jest w zasięgu Lecha ale trzeba brać pod uwagę, że gramy na wyjeździe i mogą dziać sie tam cuda.

 2. Versoo pisze:

  Stadion z krzeselkami stadionu Korony i typowo wloski. Stawiam 0=0

 3. leniu_KKS pisze:

  do dupy stadion jak na Juventus i jak na Olimpiade- strasznie maly

 4. tomek27 pisze:

  leniu kks

  Przeciez to nie jest stadion Juve ,przeczytales co jest napisane wyzej czy tylko obrazki obejrzales?

 5. huggy pisze:

  z tych łuków musi się strasznie oglądać te mecze ….. za duża odległość od płyty boiska i za nisko

 6. bart pisze:

  ta, to jest stadion FC Torino, juve tam teraz grywa bo ich stadion jest w przebudowie.

 7. Pszczółka pisze:

  No tak jeszcze do niedawna powiedziałbym że stadion całkiem całkiem no ale w porównaniu z naszym obiektem to podwórko.Kilka miesięcy temu było na odwrót.Szkoda że nie grają na Delle Alpi tam atmosfera jest z goła odmienna. Długi ja jeszcze z innej beczki orientujesz się czy ta iluminacja która podświetla membranę od środka co ją montują wiesz ta niebieska czy ona zostanie na stałe czy tylko na potrzeby koncertu została zamontowana??

 8. Obecnie większość prac jest robiona już tam pod sam koncert.

 9. wiaduktor pisze:

  wydaje mi się że zdjęcia to wizualizacje obiektu, nie wiem jakie wy macie odczucia 🙂

 10. Marcel pisze:

  …wizualizacje? hehe, dobre 🙂

 11. Kibic z Poznania pisze:

  Leszek trzymaj się – tam można zrobić Starej Damie kuku!!!

 12. tom pisze:

  Jaki Leszek pajacu może Balcerowicz? Nasz klub to Lech lub Kolejorz!!!

 13. kibic legii pisze:

  WYGRA JUVE!!!!!!!!!

 14. kibic legii pisze:

  BÓJCIE SIE CHAMY MY NA TRYBUNY WRACAMY!!!!!!!!!!