Wielkie otwarcie tuż tuż

Po wielu miesiącach oczekiwań, już tylko 5 dni dzieli nas od upragnionego otwarcia Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Ten nowoczesny obiekt, na którym rozgrywa swoje spotkania Lech, będzie pierwszą oficjalnie otwartą areną w Polsce, na EURO 2012.

O ile na papierze wszystko wygląda wspaniale, rzeczywistość nie jest już tak łaskawa. Ostatnie dni budowy, to dla wszystkich ludzi zgromadzonych wokół tego przedsięwzięcia, prawdziwa walka z czasem.

Oddanie do użytku Stadionu Miejskiego w Poznaniu miało nastąpić już kilka miesięcy temu, jednak w wyniku ciągle przeciągających się prac związanych m.in. z instalacją dachu, ostateczny termin uroczystego otwarcia poznańskiego stadionu został ustalony na 20 września. W tym dniu na płycie boiska zagra słynny Sting, który w ramach koncertu Poznań dla Ziemi, dokona symbolicznego otwarcia pierwszej polskiej areny na zbliżające się, dużymi krokami, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Podczas UEFA Euro 2012 na Stadionie Miejskim w Poznaniu rozegrane zostaną trzy mecze grupowe.

Miasto Poznań jak i cała Wielkopolska może być dumna, że to właśnie w stolicy tego regionu zostanie otwarta pierwsza arena Euro 2012.W ten sposób siedziba Koziołków wysuwa się na fotel lidera w przygotowaniach do tej wielkiej, sportowej imprezy. ? ?Nie chciałbym tu mówić o liderach czy outsiderach. Miasta przede wszystkim skupiają się na współpracy a nie na wyścigach. (?) Oczywiście jako pierwsi oddajemy stadion, z nawiązką spełniliśmy kryteria UEFA dotyczące zakwaterowania oficjeli, a także jak żadne inne miasto jesteśmy gotowi do przyjęcia wielu dziesiątek tysięcy kibiców z całej Europy. Oczywiście należy pamiętać, że wiele jeszcze przed nami, jak np. inwestycje na Ławicy czy remont dworca kolejowego.” ? oznajmił Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012 (dla PRESS)

Nowoczesny obiekt przy ul. Bułgarskiej to przede wszystkim jeden z największych stadionów w Polsce, oprócz narodowych aren w Warszawie i Chorzowie. Na trybunach będzie mogło zasiąść około 43 tys. kibiców. Jednak pojemność to nie jedyny atut. ? „Tego typu obiekt można określać wieloma cechami, np. podawać ilość krzesełek, ciężar konstrukcji dachu, ilość luksów czy też ilość metrów kwadratowych pomieszczeń użytkowych. Największym atutem będą na pewno niespotykane, na innych stadionach, emocje oraz wspaniałe przeżycia, możliwe tylko dzięki najlepszym kibicom w Polsce. Na poczucie tego wspaniałego sportowego święta już teraz serdecznie zapraszam.” – zachęca do przybycia na stadion, pełnomocnik prezydenta Poznania.

Poznańska arena jest zbudowana nie tylko z myślą o sportowych przeżyciach ale także o innych sposobach wypoczynku i rekreacji. Ten wielofunkcyjny stadion, który posiada status ELITE, posiada także przestrzeń przeznaczoną m.in. na: luksusowy hotel, pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne do wynajęcia. Dodatkowo dla wszystkich sportowców, nie tylko piłkarzy, na obiekcie znajdzie się także nowoczesne centrum rehabilitacyjne. Natomiast kibiców Kolejorza na pewno zainteresuje nowy sklep oraz muzeum ukochanego klubu.

Fani futbolu w całej Wielkopolsce odliczają już nie tygodnie ale dni czy nawet godziny do uroczystego otwarcia pierwszej areny Euro 2012 ( poniedziałek, 20 września). Jednakże na stadionie oraz wokół, cały czas trwają gorączkowe roboty wykończeniowe. Ta nerwowa walka robotników z czasem spowodowana jest wieloma poprawkami, które muszą zostać wykonane zgodnie z wytycznymi UEFA oraz służb porządkowych, a dotyczą najczęściej bezpiecznego dojścia i wyjścia ze stadionu oraz zachowanie bezpieczeństwa w trakcie imprez sportowych (monitoring). Zakończył się także pierwszy etap rozkładanie nowej murawy, która na czas koncertu zostanie przykryta specjalną matą. Natomiast wokół stadionu, mimo nie sprzyjającej pogody, rozkładana jest kostka brukowa, która w wyniku nadmiaru wody zaczyna miejscami pływać. Co do efektu końcowego tych prac można mieć pewne wątpliwości.

Pierwsze niezapomniane emocji sportowe, na nowo otwartym obiekcie, już 30 września, wtedy to w ramach fazy grupowej LE, Lech Poznań podejmie przy Bułgarskiej Red Bull Salzburg. Już teraz gorąco zachęcamy do przybycia!

Stadion Miejski w liczbach:

Pojemność ? 43 tys.
Loże VIP ? 45
Miejsca Biznesowe ? 1100
Miejsca dla osób niepełnosprawnych ? 266
Powierzchnia komercyjna ? ponad 10 tys. m kw.
Oprócz tego: 2 największe telebimy w Polsce, 7 tys. ton stali (konstrukcja dachu) oraz 300 lamp o mocy 2000 luksów

Źródło: inf. własna
Autor: Dawid Spychalski
Fot: KKSLECH.com

26 komentarzy

 1. Niko pisze:

  Stadion Miejski i to wielki, rozpadajacy sie bubel!

 2. fan pisze:

  Ok. Wszystko fajnie piéknie, ale….
  1 – Co jeszcze znajdzie sie na stadionie? – jakas silownia dla pilkarzy by sié przydala i centrum odnowy biologicznej
  2 – Ile boisk treningowych bédzie obok stadionu? Lech to nie tylko piersza druzyna , ale tez liczne grupy mlodziezowe, które potzebujá odpowiedniego zaplecza.
  Bez odpowiedniej infrastruktury nie mamy co szukac w pucharach i caly czas bédziemy stac w miejscu. Nie pomogá nawet mega transfery.

 3. Niko pisze:

  Juniorzy nigdy nie trenowali przy stadionie i nigdy tego nie beda robic, bo maja swoje boiska ze sztuczna trawa tak jak choby te za Cytadela

 4. woo pisze:

  Prawdziwe otwarcie stadionu nastąpi 30.09. To jest stadion piłkarski i takie też powinno być jego otwarcie.
  A nie jakiś śmieszny koncert.

 5. fan pisze:

  Do Dawida Spychalskiego.
  MOZNA POPROSIC O KILKA INFORMACJI NA TEMAT GRUP MLODZIEZOWYCH LECHA POZNAN??? Tzn. – Gdzie trenujá i czym dysponujá? Dziékuje. Ciekawi mnie jaká baze ma Kolejorz.

 6. ArekCesar pisze:

  Kurde brakuje mi tych aktualnych fotek, ale przeżyjemy te kilka dni. Nie ma nerwów-co innego jutrzejszy mecz z Juve.

 7. Młodzieżą zajmuje się tutaj Marcin Hamasiak. Przekaże mu ten temat, to może coś napisze więcej prócz tylko wyników co tydzień.

 8. qq pisze:

  Niko a ty skad jestes? Bo moim zdaniem bubel to ty masz zamiast mózgu…I tez ci sie rozpada…

 9. Zdjęć nie ma przez Stinga o czym pisałem wczoraj. W zamian na przełomie września i października ukażemy już taką super, hiper, ekstra galerie wraz z filmem video z całego stadionu, a wcześniej za tydzień jeszcze tradycyjną.

 10. ArekCesar pisze:

  Ja to chciałbym, żeby były takie drzwi otwarte na całym obiekcie. Wtedy masz np.5 godz otwarty stadion i wchodzisz i oglądasz gdzie chcesz, szatnie, gabinety odnowy itp. W takiej szatni poczulbyś sie jak zawodnik ;) i mógłbyś sobie wyobrazić ten klimat meczowy. Fajowo by bylo.

 11. Tego się niestety nie doczekacie. Za duży chaos by to wprowadziło, aczkolwiek właśnie w tej galerii na przełomie miesiąca chcemy podobne zdjęcia ukazać.

 12. olo pisze:

  I znowu pospiech i fuszera !!! Caly teren pod stadionem i obok powinien byc zdrenowany wzmocniony kisem aby woda z zewnatrz wsiakac mogla do drenarzy. Przy odpowiednim przygotowaniu i walcoweniu ani kropelka nie zostalaby na powierzhni. Dla kogo jest to otwarcie ??? Dla kibicow LECHA czy STINGA???

 13. gudi gniezno pisze:

  Czy jest jakiś chociażby zarys sprzedaży karnetów na jesień? Czy będzie możliwość zmiany dotychczasowych miejsc?

 14. Lecharek pisze:

  To nie Sting zabronil robic zdjecia na stadionie tylko organizator koncertu o to prosil. Poznym wieczorem Carte obiecal wrzucic nowa galerie na Skyscrapercity wiec tam szukajcie fotek.

 15. nowy pisze:

  JAK BEDZIE OTWARTY CAŁY STADION TO POSIADACZE KARNETU NA PIERWSZE 3 MECZE MAJĄ PIERWSZEŃSTWO PRZY WYBORZE MIEJSC NA CAŁYM STADIONIE

 16. BeeGoss pisze:

  Długi mam pytanie. Czy wiesz coś może o Dniu Sportu, który się odbędzie 8 października na stadionie Lecha? Czy wejście będzie darmowe czy płatne i o której godzinie mniej więcej.

 17. Nic nie wiem na razie. A kto to ma organizować?

 18. jacoo pisze:

  Tyle, że chyba nie informacja własna a informacja z magazynu „Press”

 19. Piątkowo pisze:

  kpina, oficjalne otwarcie stadionu i zamiast meczu piłkarskiego jakiś koncercik!!! Śmiech na sali. Jaki stadion – takie otwarcie!!!

 20. Kibic pisze:

  Mam pytanie wiadomo może kiedy będą dostępne koszulki Lecha w te pasy?

 21. fan pisze:

  Dziékuje Arek. Mam nadzieje, ze Marcin Hamasiak stanie na wysokosci zadania.

 22. fan pisze:

  Co do otwarcia to zgadzam sié z przedmówcami. Dla mnie otwarce stadionu to pierwszy mecz Lecha przy otwartych 4 trybunach, ale koncert tez fajnie ze bedzie bo to doda uroczystego statusu. NAJWAZNIEJSZE, ZE STADION BEDZIE GOTOWY W 100% A NIE JAK W WARSZAWIE CZY KRAKOWIE TYLKO CZÉSCIOWO CO MNIE PO PROSTY SMIESZY.

 23. KIBOL LECHA nie amicy pisze:

  niech to do niektórych dotrze raz na wieki że jest to STADION MIEJSKI a nie stadion Lech zresztą prawdziwego KKS LECH POZNAŃ już dawno nima ……….

 24. ultra LEGIA pisze:

  lypa ten stadion, wielki bubel:) najlepsze stadiony sa w warszawie|: a co do juve to nie jarajcie sie tym lechem, bo juve nawet nie wie kim jestescie,a na mecz z wami poszlo az 8000 biletow….haha

 25. Piątkowo pisze:

  Legia – leczysz tirówko tu swoje kompleksy i frustracje?!

 26. pedro pisze:

  legia ty lepiej zobacz jak biją sie twoi piłkarze