Braga, przywiązanie do miasta i Maryi

Za dokładnie tydzień, piłkarze Lecha Poznań podejmą na własnym stadionie portugalski Sporting Club de Braga. Dziś kontynuujemy więc serię kilkunastu artykułów przedstawiających rywala Kolejorza w rozgrywkach 1/16 piłkarskiej Ligi Europy sezonu 2010/2011.

Po wcześniejszym przybliżeniu kibicom Kolejorza historii polsko-portugalskich pojedynków w europejskich pucharach oraz historii występów Bragi na arenie międzynarodowej, dziś na łamach serwisu KKSLECH.com przyjrzymy się herbowi Sportingu Braga, który jest w pewnym sensie wyjątkowy, bowiem nawiązuje do religii.

SC Braga od początku swojego istnienia jest niezwykle związana z miastem i przede wszystkim z Matką Bożą. Aktualnie w herbie Sportingu możemy zobaczyć trzy kolory. Złoty zdobi Mural Crown Braga, który przypomina koronę oraz dwie małe wieże zamkowe znajdujące się po bokach herbu. Kolor czerwony i biały natomiast, stanowi otoczkę wokół Matki Boskiej z Dzieciątkiem, do której są przywiązani fani tego klubu, ale przede wszystkim też wszyscy mieszkańcy Bragi.

Nad Maryją widnieje za to napis Sporting, a na dole herbu znajduje się napis Club de Braga, oznaczający wraz ze słowem Sporting pełną nazwę klubu. Ponadto w herbie są również trzy małe tarcze, nawiązujące do rycerzy Minho z epoki średniowiecza, będące usytuowane obok siebie. Co ciekawe są one granatowe, a więc koloru, który ma niewiele wspólnego ze Spotingiem Braga, jak i z samym portugalskim miastem.

Warto również zaznaczyć, iż herb Sportingu jest bardzo podobny do godła Bragi. Co prawda herb miasta jest „biało-srebrno-niebieski”, ale kształtem bardzo przypomina herb pucharowego rywala Lecha Poznań, który pomysł na niego zaczerpnął właśnie z godła swojego miasta.

> Link do godła portugalskiego miasta Braga
> Link do herbu klubu Sporting Club de Braga

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

4 komentarze

  1. DŻEJO1 pisze:

    Arek czy dzisiejszy mecz sparingowy Lecha będzie można obejrzeć w internecie?? 🙂

  2. ArekCesar pisze:

    Nawet matka boska im nie pomoże, nasza lokomotywa jest w drodze do Dublina.

  3. Nie. Nikt nie transmituje meczu.

  4. DŻEJO1 pisze:

    Dzięki Arek!! Pozdrawiam