Estadio AXA – tu zagra Lech Poznań

Już w najbliższy czwartek, 24 lutego, o godzinie 21:05 piłkarze poznańskiego Lecha zagrają pierwszy w tej rundzie wyjazdowy mecz o stawkę. Wówczas bowiem „niebiesko-biali” zmierzą się w Portugalii z tamtejszym Sportingiem Braga, który ma już na swoim koncie trzy porażki z rzędu.

Stawką dwumeczu z „czerwono-białymi’ jest oczywiście awans do 1/8 Ligi Europy. Jeśli lechitom udałoby się wywieźć z Bragi korzystny rezultat, wówczas w połowie marca Mistrzowie Polski zmierzą się ze zwycięzcą pary Sparta – Liverpool (w pierwszym meczu, w Pradze padł bezbramkowy remis).

Tymczasem spora część kibiców Kolejorza z pewnością słyszała już co nieco o obiekcie, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Sporting Braga. Stadion ten różni się bowiem od innych piłkarskich aren, ponieważ składa się z tylko dwóch trybun, a za jedną z bramek znajduje się… skała.

Estadio Municipal de Braga (po polsku po prostu stadion Miejski, a w skrócie Estadio AXA), to typowo obiekt piłkarski mogący pomieścić łącznie nieco ponad 30 tysięcy widzów. Stadion, który został wybudowany w 2003 roku za sumę 83 mln dolarów zaprojektował Portugalczyk, Eduardo Souto de Moura.

Obecny obiekt Bragi został zaprojektowany specjalnie z myślą o turnieju Euro 2004. Jest on niezwykle oryginalny, ponieważ składa się zaledwie z dwóch trybun (każda z nich mieści po 15 tysięcy osób). Natomiast za jedną z bramek znajduje się kamienna skała zwana Monte Castro, zaś za drugą bramką widać miasto.

Ze względu na skałę, obiekt ten nosi zwany jest również nierzadko Pedreira (kamieniołom). W 2007 roku natomiast, Braga sprzedała nazwę obiektu firmie AXA, stąd więc nazwa Estadio AXA, którą posługuje się wiele osób. Aktualnie arena Sportingu zaopatrzona jest w sztuczne oświetlenie, dach nad obiema trybunami, murawę o standardowych wymiarach 105 x 68 oraz w tablice świetlną usytuowaną na skale.

Warto również zaznaczyć, że sektor gości na Estadio AXA znajduje się przy skale na przeciwko kamer telewizyjnych, zatem w czwartek kibiców Kolejorza będzie nie tylko słychać, ale też przede wszystkim widać. Na koniec dodajmy także, iż Sporting Braga za korzystanie z obiektu płaci miesięczny czynsz w wysokości 500 euro.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Zdjęcia do artykułu zostały znalezione w google

19 komentarzy

 1. W(L)KP. pisze:

  to wogole ciezko nazwac stadionem, to jest po prostu boisko z dwiema trybunami:)

 2. bart pisze:

  W końcu zieloniutka murawa, oby wyszło nam to na plus.

 3. safd pisze:

  To jak nazwać nasz …. ? Balon z wybiegiem dla koni ?

 4. Gorio pisze:

  Jest przepiekny 🙂 nie musza narzekac, ze murawa ma za malo swiatla

 5. siara pisze:

  placa 500 tys euro miesieczne za korzystanie ze stadionu? tuz to 6 mln euro rocznie,a przeciez budzet maja podobno 13 mln euro,to tyle by placili za stadion? cos tu nie pasuje

 6. cez pisze:

  nie 500 tys euro tylko 500 euro – czytaj ze zrozumieniem

 7. Ramirez pisze:

  Uwaga telewidzowie i dopingujący na stadionie-jeżeli tylko prawdą jest,że miejsce na szczycie skały widocznej na pierwszym zdjęciu jest darmowe i nieogrodzone,to w 45 minucie meczu wpadnę nago na tę skałę i zrobię taki show,że będzie mnie długo ze łzami w oczach (ze śmiechu) oglądać w powtórkach cała Europa.Uwaga do organizatorów meczu-proszę nie zapomnieć skierować na mnie kamer i słupa solidnego światła(mecz będzie nocną porą)

 8. ArekCesar pisze:

  Dla mnie taki trochę niedorobiony. Lepiej by było z tą trzecią trybuną naprzeciwko skały. Wtedy doping byłby lepiej słyszalny, ale naszym to nie przeszkadza-damy spektakl. Oby tylko kopacze wywieźli dobry wynik.

 9. Cenzory pisze:

  Umiejscowienie, nie bez Kozery, przypomina mi… Golgote.

 10. zahed_chz pisze:

  czytaj ze zrozumieniem to Braga placi 500 euro (nie tysiecy) miesiecie za swoj stadion

 11. bocian pisze:

  szczególnie ostatnie zdjęcie robi wrażenie.ja osobiście wole stadion z czterema trybunami.

 12. bocian pisze:

  swojedrogą ma to plusy.mniejszy stadion mniejsze koszty.

 13. bocian pisze:

  osobiście to nie mam pretensji do arboledy za tą samobojczą bramke.tyle już dla lecha zrobił.stawiam ,że w rewanżu przejdziemy.w bradze stawiam 1:1 i awans lecha.

 14. pedro pisze:

  stadion bardzo oryginalny ale w końcu normalna murawa na której da się grać a nie kopać

 15. pedro pisze:

  jeśłi pierwsi szybko strzelimy gola to może być pogrom bo braga będzie się musiała mocno otworzyć a to dobra okazja do kontr które tak bardzo lubią polskie kluby ale braga potrafi grać szybko i trzeba uwarzać i zrobić wszystko aby jak najdłużej nie stracić bramki i koniecznie coś trafić

 16. .... pisze:

  ta trybuna za bramką to kompletna ruina jest, czym tu się podniecać:)

 17. .... pisze:

  troche podobny do GKSu Katowice ha ha ha…

 18. Wedel pisze:

  Ja się zastanawiam jak można nazywać zwykłym boiskiem stadion który ma 30 000 pojemności

 19. Antyszwed pisze:

  Ślitaśny…eh znowu sobie dziś pomarzę o byciu właścicielem klubu