KKS Lech Poznań i Marcelin Management operatorem stadionu Miejskiego + 14 zdjęć!

W środę, o godzinie 10:00 pod I trybuną stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej 17 odbyła się specjalna konferencja prasowa KKS Lech Poznań SA oraz Marcelin Management. Tematem spotkania był wybór operatora obiektu oraz kwestia zarządzania stadionem przez klub oraz spółkę Marcelin Management. Poniżej relacja oraz kilkanaście zdjęć.

Arkadiusz Kasprzak (wiceprezes Lecha Poznań)„Nie chcemy być uprzywilejowani, ale ten obiekt musi być europejski. Chcemy się związać z fachowcami, którzy będą organizować różne koncerty. Obiekt musi przynosić zyski zarówno dla klubu, jak i dla miasta. Musimy osiągać dobre wyniki finansowe, aby spłacić choć w części budowę tego stadionu. Chcemy odciążyć miasto od finansowania, bo nie są to małe pieniądze.”

– „Dużo nam dała Liga Europy, która jeszcze bardziej poprawiła bezpieczeństwo. Do lutego mamy zamiar przeszkolić 1300 stewardów, ponieważ chcemy zastąpić w ten sposób firmy ochroniarskie, których pracownicy nie zawsze są dobrze przeszkoleni. Każdy taki steward przede wszystkim musi znać obiekt i jego topografię.”

– „Jesteśmy przekonani, że po tych wszystkich zmianach będzie to obiekt w pełni przystosowany do standardów UEFA. Ze stadionu będą korzystały dwa kluby i zakładamy, że Lech i Warta będą ponosiły odpowiednie koszty. Na trybunach mają powstać bary, siłownie itp. a te wszystkie pomieszczania mają przynieść nam zysk. Pod koniec czerwca zostanie złożona propozycja czynszu stałego. Mamy nadzieję, że decyzja zapadnie w połowie lipca, by jak najszybciej obiekt mógł na siebie zarabiać.”

– „Nazwę stadionu sprzeda operator, ale miasto też będzie miało z tego procent. Jest kilka firm, z którymi prowadzimy rozmowy. Z tą firmą będziemy mieć umowę na cza od 4 do 5 lat. Warcie przedstawiliśmy już ogólne stawki. Na razie jednak zastanawia się nad kwestią ich płacenia.”

Karol Klimczak (członek zarządu Lecha)„Celem operatora jest to, aby stadion żył nie tylko w dniu meczu, ale również w pozostałe dni. Tworzymy zespół fachowców, aby w sposób właściwy zarządzać stadionem. Obiekt wymaga szeregu zadań, aby utrzymać życie na stadionie. Prowadzimy szkolenie własnych stewardów i już niebawem tylko oni będą zapewniać bezpieczeństwo na stadionie.”

– „Zgodziliśmy się, aby finansować niektóre działania. Nasz wkład będzie miał charakter, by dokończyć wiele pomieszczeń pod względem infrastrukturalnym. Pod III trybuną oczekujemy standardu deweloperskiego, bo firmy oczekują od dostawcy powierzchni funkcjonalnej. Oni płacą czynsz, ale wymagają przecież standardów.”

– „Oczekujemy od miasta okresu 20 lat dzierżawy. Czynnik lokalizacyjny jest niezwykle istotny. 20 lat, to takie minimum, którego oczekujemy w tym zakresie. Lech i Warta będą traktowane tak samo, ale oczekujemy kosztów partycypacji. Miasto będzie tym podmiotem, które będzie sprawdzać koszty. Gwarantujemy także pobieranie równych przychodów.”

– „W obecnej chwili 90 procent przychodów stadionowi generuje KKS Lech Poznań. Roczne utrzymanie obiektu wynosi 8-10 mln złotych, a to niebagatelna kwota dla miasta. Aktualnie negocjowane jest płacenie czynszu. Jeśli będą mniejsze przychody, to produkt będzie słabszy. Źródłem dochodów jest np. sprzedaż karnetów, a gdy ich zejdzie mało, zmniejszy się przychód dla miasta.”

– „Nie chcę podawać sum, jakie będzie musiała płacić Warta. Na pewno będą to o wiele większe kwoty, niż ten klub płacił do tej pory. Możliwe są dwa warianty. Wynajęcie ich obiektu na stałe i wynajmu na jeden mecz.”

Mariusz Rutz (prezes JSK) ? „Rok temu Lech zgłosił się do naszej firmy, abyśmy pomogli go zagospodarować. Wiele przestrzeni mogłoby inaczej funkcjonować, zwłaszcza od ul. Bułgarskiej, gdzie dałoby się sporo miejsc zagospodarować. Ważne jest, aby w strefach dla kibiców wprowadzić pełen standard. Sztuką jest nakarmić 40 tys. ludzi na raz, więc prowadzimy rozmowy z firmami gastronomicznymi. Mamy pewną koncepcję i będziemy chcieli ją zrealizować. Przygotowaliśmy dość precyzyjny kosztorys, który dzieli się na dwa obszary.”

– „Jedyny kandydat na operatora musi wyłożyć około 11 mln zł na to, aby ze wszystkich pomieszczeń można było dobrze korzystać. Temu służy nasza praca, aby podciągnąć stadion do standardów, które sobie życzymy. Zarówno Lech, jak i Warta są na siebie skazane i mam nadzieję, że oba kluby dojdą do porozumienia.”

Poniżej 14 zdjęć z dzisiejszej konferencji prasowej:

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Autor zdjęć: Dawid Spychalski

>> Kostka pod stadionem mocno zniszczona + 10 zdjęć
>> Trwa budowa nowych kas biletowych + 10 zdjęć
>> Regulamin czeka na stadionie + 7 zdjęć
>> Trwa budowa kładki dla kibiców gości + 8 zdjęć
>> Stadion coraz mocniej brudny + 10 zdjęć
>> Uwaga! Policja wchodzi na stadiony

48 komentarzy

 1. Boro pisze:

  Narazie wszystko robicie zeby jak najmniej karnetow sprzedac.

 2. Nowy pisze:

  ale w sumie czy warto kupic karnet skoro w karnecie masz tylko jeden mecz gratis a tez nie zawsze ma sie czas aby byc na kazdym meczu pozatym stadion jest duzy i zawsze sie bilet kupi nie jestem kibicem sukcesu ale musi byc oferta taka aby było warto kupic karnet

 3. 07 pisze:

  czyli jak wszystko dobrze pójdzie to ten stadion bedzie dopiero podczas Euro 2012 w pelni dokonczony i gotowy. Jak na razie sporo trzeba jeszcze zrobic i sprzedac nazwé do tego stadionu…..

 4. lechita pisze:

  Arek co z Tonevem?

 5. dziki pisze:

  oj to rutek zaciera ręce….znowu będzie dużżża kasa….dla klubu oczywiście:)

 6. Reiss pisze:

  Coście się tak tego Toneva uczepili, zbawca jakiś czy co?
  Na obecną chwilę są ważniejsze sprawy, takie jak np operator stadionu. Dzięki Arek za newsa wraz z obszernym opisem konferencji, teraz wszystko jest już jasne.

 7. Nie ma jeszcze. I proszę nie pytać wiecznie oto samo, bo jak będzie, to na pewno poinformujemy.

 8. LoK pisze:

  Kasprzak: Musimy sie zwiaazac z fachowcami…
  Fachowcami od Rutkowskiego, takimi zapewne jak Kadziu i on sam. Slowem: polskimi fachowcami co np. nie przewidzieli kas w planie stadionu ;)

 9. BRAGA pisze:

  Nie wiedziałem że prezesem Marcelin Manegment jest…….Pan Kasprzak. Czyli wszystko po jednych pieniądzach…;] witamy w Polsce.

 10. dziki pisze:

  Marcelin Management jest spółką rutka, powołał ją dwa lata temu, członkami rady nadzorczej spółki są kadziu i kasprzak i jeszcze jeden facet, ale nie pamiętam nazwiska…generalnie kasa misiu (rutek) kasa….dla klubu oczywiście:)

 11. JLPM pisze:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Tonev

  Wikipedia już dane o klubie zmieniła;p

 12. z czym do ludzi ? pisze:

  fajnie
  a w Legii :
  102-krotny reprezentant Polski
  19-krotny reprezentant Serbii

 13. max pisze:

  fish rzeczywiście jest napisane na wikipedi – „On June 14th Tonev signed a contract with Polish club Lech Poznan „

 14. lechita pisze:

  i? ja też mogę edytować i coś dopisać i podać jakies niby źródło, i jakiś tam Anglik uwieży i zaakceptuje na Wikipedii

 15. hjghg pisze:

  ale w sumie czy warto kupic karnet skoro w karnecie masz tylko jeden mecz gratis a tez nie zawsze ma sie czas aby byc na kazdym meczu pozatym stadion jest duzy i zawsze sie bilet kupi nie jestem kibicem sukcesu ale musi byc oferta taka aby było warto kupic karnet”

  masz stałe miejsce, nie musisz stać w kolejkach( na mecze z Legia itp), masz prawo pierwokupu na PP

 16. gizmo pisze:

  moze kurwa rutkowski teraz nic nie kupuje bo czekal na decyzje ze stadionem ale i tak go nie lubie

 17. Fan pisze:

  Lech jest po slowie z pewnym jeszcze innym zawodnikiem, ale p?ki co tematu nie bedzie do konca czerwca, ale na poczätku lipca….:-)

 18. emce pisze:

  Teraz się zacznie wojna domowa Lecha z Wartą,miastem i całą resztą.A wszystko to przez cięcia oszczędnościowe bo brak Pucharów.Wychodzi na jaw jak Zarząd był pewny Pucharówczyli albo MP albo PPolski.Będą jaja Panowie.Zacznie się od wojny z Wartą.” ?Nie chcę podawać sum, jakie będzie musiała płacić Warta. Na pewno będą to o wiele większe kwoty, niż ten klub płacił do tej pory. Możliwe są dwa warianty. Wynajęcie ich obiektu na stałe i wynajmu na jeden mecz.?Oj będzie sie działo.

 19. Pyra pisze:

  102 krotny reprezentant Polski i 19 Serbii! Czy Barca o tym wie? Manchester? Europa wstrzymała oddech! :D

 20. Gooral pisze:

  jeżeli chodzii o serbskich piłkarzy, zdecydowanie wole Ivana Djurdjevicia :]

 21. angelo pisze:

  No to teraz pralnia mechaniczna.

 22. Adi100 pisze:

  I CO Z TONEVEM JEST W POZNANIU??

 23. Łukasz pisze:

  mam nadzieję, że ten sezon będzie sezonem wszelkich uporządkowań organizacyjnych i logistycznych

 24. Bad boy pisze:

  Jeszcze oficialnie Miasto Poznań nie podpisało żadnej umowy na operatora stadionu trwaja wciąż negocjacje ,więc uważam ,że ten tytuł jest nie na miejscu ,ale wcale mnie to nie dziwi link pewnie sponsorowany przez KKS LECH Poznań

  Edycja, godz. 20:39 – Dzisiaj już nas nic nie zdenerwuje. Zadamy za to to samo pytanie. Podaj drugą firmę, która chce być operatorem?

 25. Bad boy pisze:

  Nie ma drugiej firmy ,ale jezeli się Miasto nie do gada z Lechem to operatorem ,może zostać spółka Euro Poznań 2012 .Niesłyszałeś o takiej opcji ? Miasto za darmo stadionu oddawać nie będzie , a z tego co mi wiadomo Rutkowski zbyt rozrzutny nie jest ,więc wszystko mozliwe …

  Edycja, godz. 21:07 – Za późno. Wszystko jest już ustalone. Jedyny problem stanowi póki co Warta, której nie pasują stawki. Więc albo je zaakceptuje, albo bye bye. Trudno jednak tego oczekiwać. Nie potrafiła dogadać się z piłkarzem i z trenerem o grosze, a tutaj w grę wchodzi naprawdę duża kasa.

 26. Bad boy pisze:

  Jeżeli wszystko ustalone to ,kiedy będzie oficialne stanowisko obydwu zaintersowanych stron (Miasta i Lecha) o zakończonej procedurze wyboru operatora stadionu…

  Edycja, godz. 21:21 – Według zapewnień najpóźniej w połowie lipca.

 27. Pszczółka pisze:

  do Redakcji: mam pytanie do was jak Wy uważacie czy Rutkowski jako operator stadionu to dobra informacja dla Lecha czy nie??Jakie macie w tej kwestii zdanie??Mogli byście dać newsa o waszej opinii na ten temat i co według was to oznacza zarówno dla nas kibiców jak i sportowego aspektu dla naszego Kolejorza.Sam osobiście nie wiem co o tym myśleć.Jesteście bardziej w temacie więc może wyszczególnicie wszystkie zalety i wady związane z operowaniem stadionu przez władze Lecha.pozdrawiam

 28. Adi100 pisze:

  Kiedy tonev w lechu?

 29. Classic pisze:

  Nigdy. Zapytaj jeszcze 100 razy, to szybciej przyjdzie. Co drugie pytanie o to samo…

 30. pau pisze:

  oby tylko Warta grała w Poznaniu.
  Gdyby tak nie bylo, bylby to ogromny skandal.
  Prawdziwie poznańska drużyna gra poza Poznaniem… Załosne

 31. El Companero pisze:

  ludzie nie pytajcie w kolko o tego Toneva. Na stronie nasze miasto Poznan wyraznie napisali ze przechodzi testy medyczne w Reha Sport i jutro wraca do Bulgarii.

 32. ArekCesar pisze:

  Nie wiem czy firma Rutka to dobre rozwiązanie. kwestia zasadnicza to to jak będzie wyglądał podział zysków i kosztów z bycia operatorem stadionu. koszty zostaną pewnie przerzucone na Lecha i Wartę, a zyski na…spółkę Rutka i może coś na klub. Więc na tym zarobi Rutek i kwestia czy te pieniądze będą inwestowane w klub przez niego czy brane do swojej kabzy.

 33. kibic lechita pisze:

  W wywiadzie Rutka w TV na pytanie skierowane do niego o transfery – wzmocnienia Rutek bardzo się zdziwił i odpowiedział :”Nie rozumiem tego pytania.Przecież Lech jest już wzmocniony i ma taki potencjał ,że żadnych wzmocnień już nie potrzebuje”. A więc wszystko w temacie ,szkoda sobie gęby strzępić ,o ,przepraszam, palców marnować na klawiaturze bo wyjdą odciski.Ciao!!!

 34. Poznaniak (R) pisze:

  zarobione pieniądze będą tak samo inwestowane jak zyski z transferów, mistrzostwa i pucharów europejskich… niestety

 35. pol pisze:

  kibic Lechita mozesz mi powiedzieć mniej więcej której minucie to mówi? bo nie mam czasu oglądnąć całości

 36. rutek pisze:

  Jeśli będziemy jednak musieli płacić duże pieniądze za stadion, wówczas nie ma innego rozwiązania, jak zubożenie części sportowej klubu – czy ktos jeszcze ma wątpliwości o co toczy sie naprawdę gra i jaka wartośc dla sternika ma jego Klub….

 37. Adi100 pisze:

  czy dzisiaj tonev zostanie piłkarzem lecha? do redakcji proszę o szybką odp.

 38. Adi100 pisze:

  redakcja halo?

 39. karo pisze:

  Tonev Oficjalnie w Lechu

 40. MataKś pisze:

  Zobaczymy co z niego będzie ale mam dobre przeczucia

 41. kriseu pisze:

  Lech Tv pokazała już podpisanie kontraktu Bułgara , a na wszystkich portalach cisza

 42. ArekCesar pisze:

  Na wp pisze, że Tonev podpisał kontrakt z Lechem i że to jedyne wzmocnienie Kolejorza.

 43. Bad boy pisze:

  Tonev na skrzydło ,Stilic zostaje ….czy ktoś się orientuje czy taki scenariusz jest mozliwy ? Czy jednak Rutek szuka oszczędności i będzie na siłe chciał sprzedać Semira ?

 44. kriseu pisze:

  wszystko zależy od Semira, jak bedzie chciał zostać to go nie sprzedadzą . Tak mówił Rutkowski w Lech TV

 45. kibic lechita pisze:

  Do „pol”

  Widziałem i słyszałem wywiad z Rutkiem w TVP3 czyli w PTV jak kto woli.( w lokalnym programie)

 46. anonim pisze:

  czy to prawda że Dariusz Motała jest nowym kierownikiem lecha Poznań??

 47. AR16 pisze:

  nie

 48. ArekCesar pisze:

  Na Semira chyba nie ma chętnych, więc pewnie zostanie.