Nie lada wyzwanie przed Henriquezem

Reprezentacja 30-letniego lewego obrońcy poznańskiego Lecha, Luisa Alfonso Henriqueza Ledezmy jest bez wątpienia największym odkryciem trwającego obecnie turnieju o Złoty Puchar CONCACAF 2011. Co ciekawe gracz Kolejorza już pojutrze powalczy o finał.

Panama w fazie grupowej tegorocznej imprezy Gold Cup najpierw pokonała w Detroit kadrę Gwadelupy 3:2, później sensacyjnie wygrała z gospodarzem turnieju, USA 2:1, a w ostatnim meczu fazy grupowej szczęśliwe zremisowała w Kansas z Kanadą 1:1.

Tym samym Luis Henriquez i spółka zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie, a w ćwierćfinale zagrali z Salwadorem, który do 1/4 Gold Cup dostał się dzięki dobremu bilansowi drużyn z trzecich miejsc. Panamie w ćwierćfinale turnieju łatwo nie było, ale ostatecznie defensor Kolejorza zagra w 1/2.

Teraz czeka już Luisa Henriqueza nie lada wyzwanie, gdyż Panama po raz drugi w tej imprezie zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie na pewno będą mocno zmotywowani, gdyż chcą nie tylko zwyciężyć w turnieju, ale również wziąć rewanż za wcześniejszą porażkę w grupie z Panamczykami.

Obrońca Lecha Poznań, który jak na razie wystąpił we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty, zagra przeciwko USA w czwartek, 23 czerwca, o godzinie 1:00 czasu polskiego. Jeśli Panama po raz drugi by zachwyciła, wtedy w wielkim finale imprezy spotka się ze zwycięzcą pary Meksyk – Honduras.

Finał Złotego Pucharu CONCACAF 2011 odbędzie się 25 czerwca na obiekcie Rose Bowl w Pasadenie, który może pomieścić ponad 90 tysięcy ludzi. W dotychczasowej historii Panamie raz udało się dojść do finału, a było to w 2005 roku, kiedy Luis Henriquez i spółka musieli uznać wyższość w rzutach karnych reprezentacji USA.

Czym jest Złoty Puchar CONCACAF?

Złoty Puchar to turniej piłki nożnej państw wchodzących w skład federacji CONCACAF. Uczestniczące w imprezie zespoły pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej oraz z Karaibów. Od 1991 roku impreza ta jest organizowana średnio co dwa lata. Warto jednak zaznaczyć, że jej historia sięga aż 1963 roku, w którym to odbyły się pierwsze Mistrzostwa CONCACAF.

Tegoroczny turniej organizują Stany Zjednoczone. Mecze odbywają się łącznie w kilku miastach na kilkunastu stadionach o pojemności od 18,5 tys. do 92 tys. W imprezie na początku brało udział 12 drużyn, które już wcześniej zostały rozlosowane do trzech czterozespołowych grup. Z każdej awansowały po dwa najlepsze zespoły, ale do ćwierćfinału dostawały się też dwie najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Grupa A:

1. Meksyk 9 14-1
2. Kostaryka 4 7-5
3. Salwador 4 7-7
4. Kuba 3 1-16

Grupa B:

1. Jamajka 9 7-0
2. Honduras 4 7-2
3. Gwatemala 4 4-2
4. Grenada 0 1-15

Grupa C:

1. Panama 7 6-4
2. USA 6 4-2
3. Kanada 4 2-3
4. Gwadelupa 0 2-5

Ćwierćfinały:

Kostaryka – Honduras 1:1 k.2:4
Meksyk – Gwatemala 2:1
Jamajka – USA 0:1
Panama – Salwador 1:1 k.5:3

Półfinały:

USA – Panama (23 czerwca)
Honduras – Meksyk (23 czerwca)

Finał:

Honduras/Meksyk – USA/Panama (25 czerwca, godz. 06:00, Rose Bowl w Kalifornii)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

16 komentarzy

 1. Pavvelinho pisze:

  Nieźle sobie radzi drużyna Henriquez’a w tej edycji.

  Ale i tak moim zdaniem całą imprezę wygra Meksyk. Jest zdecydowanie najlepszy zespołem.

 2. DŻEJO1 pisze:

  Henriquez dojdzie do finału. Pojutrze wstaję w nocy o 1:00 i patrze na mecz.

 3. WoodooOoo pisze:

  DŻej 011 – wstajesz? lepiej w ogole nie idz spac tak jest lepiej

 4. KubaKKS pisze:

  Może Panama poleci nam jakiegoś skrzydłowego z kadry? Arku znajdzie się jakiś artykuł o tym kim są i gdzie grają reprezentacyjni koledzy naszego obrońcy?

 5. Mati pisze:

  KubaKKS – właśnie, sądzę, że grają w tym pucharze znośni grajkowie, można kogoś ściągnąć.

 6. Valthy pisze:

  Najlepszym piłkarzem Panamy jest Luis Tejada, ale ma już 29 lat, a nam potrzebny młody piłkarz. Dobry jest Rodolfo Zelaya z Salwadoru, bardzo dobry i nie powinien być drogi ale wiadomo, nie ja szukam piłkarzy do Lecha ;)

 7. KubaKKS – Niestety nie. Nie ma to nic wspólnego z Lechem, z ligą i z naszymi rywalami.

 8. pe pisze:

  powodzenia Luis

 9. KubaKKS pisze:

  No ok spoko :)

 10. orkan pisze:

  w reprezentacji panamy gra zawodnik z numerem 7 moim zdaniem gra dobrze a nawet bardzo dobrze tylko nie pamietam jak on sie nazywa

 11. orkan pisze:

  to jest blas perez ale ma niestety 30 lat

 12. Reiss pisze:

  panowie ale o o czym my właściwie mówimy? Czy prezes Rutkowski zapowiadał transfery? Nie? No to siedzieć cicho:)

 13. woo pisze:

  Prawda to, że jutro kontrakt ma podpisać Radzewicz?

 14. Pszczółka pisze:

  Luis to najrówniej grający zawodnik Lecha w ubiegłym sezonie i śmiało mogę powiedzieć że był jednym z najlepszych zawodników Kolejorza.To jest piłkarz który w każdym meczu trzymał poziom i cieszę się że w drużynie narodowej dobrze mu się wiedzie.Powodzenia i życzę finału.

 15. 07 pisze:

  Zyczé Luisowi nawet wygrania w finale, ale obawiam sie , ze wróci totalnie zméczony i na poczatek rozgrywek moze byc nie przygotowany. Jest to bardzo realne, bo jest tylko czlowiekiem, a organizmu nie da sié oszukac…..

 16. Gerom pisze:

  Może weźmiemy Bońka (ha ha)z Hondurasu? Niezły grajek.