Stadiony Ekstraklasy – część II

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 piłkarskiej Ekstraklasy, zawodnicy poznańskiego Lecha zwiedzą łącznie piętnaście ligowych stadionów. Niektóre obiekty są dobrze znane graczom Kolejorza, ale będą również i takie, na które lechici zawitają po raz pierwszy.

Korzystając z okresu przerwy między rozgrywkami, przedwczoraj rozpoczęliśmy krótki cykl materiałów składający się z łącznie czterech artykułów. W każdym z nich w krótki sposób będziemy przedstawiać po cztery ligowe stadiony, na które zawitają lechici w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Dziś nadszedł więc czas na przedstawienie obiektów Widzewa Łódź, Górnika Zabrze, Korony Kielce i Cracovii Kraków.

Stadion Widzewa Łódź:
Oficjalna nazwa: Stadion Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego
Pojemność: 10500
Sektor gości: 800
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 2000 lux

Stadion łódzkiego Widzewa do najnowocześniejszych w Polsce nie należy, choć w ostatnich latach odbywały się na nim różne remonty z wymianą oświetlenia na czele. Obiekt im. Ludwika Sobolewskiego może pomieścił łącznie nieco ponad 10 tysięcy widzów i składa się z czterech trybun, w tym jednej zadaszonej. Tymczasem na trybunie “D” w tzw. “Młynie” mogącym pomieścić 1800 kibiców zasiadają najzagorzalsi fani łódzkiego klubu. Ci w najbliższym czasie powinni przychodzić już jednak na nowy stadion, który ma zostać wkrótce wybudowany i który ma pomieścić 33 tysiące widzów.

Stadion Górnika Zabrze:
Oficjalna nazwa: Stadion im. Ernesta Pohla
Pojemność: 9500
Sektor gości: 1000 (nieczynny z powodu remontu stadionu)
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1600 lux

Historia obiektu zabrzańskiego Górnika mieszczącego się przy ul. Roosevelta sięga już lat 30-tych. Wtedy nosił on nazwę Adolfa Hitlera, a dopiero w 2005 roku nadano mu imię Ernesta Pohla, czyli byłego, świetnego gracza tego klubu. Niedługo potem na Górnika mogło przychodzić nawet 25 tysięcy fanów i takie frekwencje kilka lat temu padały. Obecnie jednak ze względu bezpieczeństwa i prac mających na celu przebudować ten stadion zainstalowanych jest tylko 9500 krzesełek. Z użytku wyłączony jest tym samym sektor gości, który znajdował się za jedną z bramek. Tymczasem na przeciwko miejsc dla fanów przyjezdnych znajduje się wielka, choć mało nowoczesna tablica świetlna.

Stadion Korony Kielce:
Oficjalna nazwa: Arena Kielc
Pojemność: 15550
Sektor gości: 750
Koszt budowy: 48 mln zł
Oświetlenie: 1400 lux

Stadion kieleckiej Korony jest jednym z nowszych w naszym kraju, gdyż został otwarty w 2006 roku. Jego budowa kosztowała prawie 50 mln zł, natomiast stadion składa się z czterech zadaszonych trybun. Mimo, że obiekt w Kielcach jest stosunkowo nowy, to wygląda trochę dziwnie. Wszystkie trybuny mają bowiem dwa piętra, a na dodatek krzesełka obiektu Korony są szare, choć kielczanie mają przecież “żółto-czerwone” barwy. Dodajmy również, że w przeszłości na Arenie Kielc trzy mecze rozegrała reprezentacja Polski, a wszystkie te spotkanie zgromadziły na trybunach grubo ponad 30 tysięcy kibiców.

Stadion Cracovii Kraków:
Oficjalna nazwa: Stadion im. Józefa Piłsudskiego
Pojemność: 15000
Sektor gości: 1000
Koszt budowy: 160 mln zł
Oświetlenie: 3000 lux

Nowy stadion Cracovii powstał w miejscu, w którym wcześniej znajdował się stary obiekt. Ten został zburzony, a nowy stadion jak na polskie warunki został wybudowany naprawdę szybko i przede wszystkim bez opóźnień. Obiekt Cracovii Kraków charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką oraz niezwykle mocnym oświetleniem. Kosztował jednak ponad 100 mln więcej niż ten Korony, który ma przecież podobną liczbę krzesełek, jak stadion “Pasów”.

>> Stadiony Ekstraklasy – część I

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak
Fot: sports.pl, pilkanozna.magicsport.pl

7 komentarzy

 1. pedro pisze:

  coraz ładniejsze stadiony mamy w polsce

 2. Pyra pisze:

  a mnie denerwuje to, ze mimo tego, ze miasto wydalo ogromne pieniadze to nasz stadion to swoisty bubel, poza pieknym wnetrzem tzn: odnowa biologiczna, eleganckim wystrojem i pieknymi szatniami na zewnatrz jest slabo… za duze pieniadze byly wydane, zeby ten stadion tak marnie sie prezentowal…

 3. darkoski pisze:

  Super pomysł na sezon ogórkowy.
  Ciekawe, że stadion w Kielcach i Cracovii mają podobna pojemność a koszty różnią sie o 300% (ile kosztował stadion Korony 48 czy 50 mln?)
  Stadiony w Polsce są powoli na miarę Europy pomimo wpadek Poznania czy stadionu Wisły.

 4. kbic pisze:

  tylko że stadion Korony był budowany pare lat wcześniej i od podstaw na przygotowanym do tego terenie, a stadion Cracovi wymagał wyburzenia starego obiektu i postawienia w jego miejscu nowego a to zwiększa znacząco koszta

 5. Gorio pisze:

  Nie tylko przez to. Najzwyczajniej w swiecie podrożały materiały budowlane

 6. Pyra pisze:

  kbic poza tym stadion Cracovii jest ultra nowoczesny, mimo ze maly. w Polsce nie ma obecnie tak nowoczesnego stadionu jak ten…

 7. luk pisze:

  Materiały budowlane najdroższe były w 2006 i 2007roku