Stadiony Ekstraklasy – część III

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 piłkarskiej Ekstraklasy, zawodnicy poznańskiego Lecha zwiedzą łącznie piętnaście ligowych stadionów. Niektóre obiekty są dobrze znane graczom Kolejorza, ale będą również i takie, na które lechici zawitają po raz pierwszy.

Korzystając z okresu przerwy między rozgrywkami już w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy krótki cykl materiałów składający się z łącznie czterech artykułów. W każdym z nich w krótki sposób będziemy przedstawiać po cztery ligowe stadiony, na które zawitają lechici w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Dziś nadszedł więc czas na przedstawienie obiektów Ruchu Chorzów, Polonii Warszawa, Zagłębia Lubin i GKS-u Bełchatów.

Stadion Ruchu Chorzów:
Oficjalna nazwa: Stadion Ruchu Chorzów
Pojemność: 10000
Sektor gości: 1200
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1700 lux

Stadion chorzowskiego Ruchu jest jednym z najstarszych obiektów nie tylko w Ekstraklasie, ale także w całej Polsce. Jego historia sięga bowiem aż lat 30-tych, a kształt stadionu „Niebieskich” od tamtego czasu zmienił się niewiele. Obiekt przy ul. Cichej 6 składa się z dość niskich trybun, natomiast ta główna, zadaszona posiada nawet drewniane schody. Już niebawem jednak chorzowianie mają przychodzić na nowy obiekt, który będzie mógł pomieścić 18 tys. widzów. Jego budowa ma zacząć się w przyszłym roku, a gdy wcześniej zajdzie taka potrzeba, od rundy wiosennej chorzowianie będą mogli występować na Stadionie Śląskim.

Stadion Polonii Warszawa:
Oficjalna nazwa: Stadion im. generała Kazimierza Sosnkowskiego
Pojemność: 7000
Sektor gości: 350
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1600 lux

Obiekt Polonii Warszawa do najnowocześniejszych w Polsce nie należy, ale mimo to, ma swój urok. Stadion jest położony przecież w samym centrum miasta i składa się tylko z dwóch trybun. Trybuna główna to ta, w której znajduje się siedziba klubu, natomiast trybuna kamienna służy głównie fanatykom Polonii. Ta została siedem lat temu wyremontowana i dzięki temu została zaopatrzona m.in. w dach. Dodajmy również, że kibice „Czarnych Koszul” domagają się, aby miasto wybudowało im nowy obiekt.

Stadion Zagłębia Lubin:
Oficjalna nazwa: Dialog Arena
Pojemność: 16000
Sektor gości: 1500
Koszt budowy: 130 mln zł
Oświetlenie: 2000 lux

Nowoczesna Dialog Arena kosztem 130 mln złotych została wybudowana w wewnątrz starego obiektu Zagłębia Lubin. Nowy stadion „Miedziowych” został otwarty dwa lata temu, ale czynne były wtedy tylko trzy trybuny. Obecnie mieści on już 16 tys. widzów, lecz nie zawsze zapełnia się nawet w połowie. Z tej przyczyny Zagłębie potrafi często dać kibicom gości nawet całą trybunę za jedną z bramek. Dodajmy również, że dwa lata temu na Dialog Arenie odbył się mecz o Superpuchar Polski, a niedługo zagra tam polska reprezentacja, która przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Europy w 2012 roku.

Stadion GKS-u Bełchatów:
Oficjalna nazwa: Stadion GKS-u Bełchatów
Pojemność:5200
Sektor gości: 300
Koszt budowy: –
Oświetlenie: 1800 lux

Kameralny obiekt GKS-u Bełchatów cudem architektonicznym nie jest, ale mimo to, miasto i klub dba, aby wyglądał on jak najlepiej. Tym samym od 2001 roku stopniowo przebudowywane są trybuny, a ostatnio remont przechodzą lub przechodziły te za bramkami. Modernizacja obiektu sprawi więc, że stadion będzie w pełni zadaszony. Ciekawostką jest również fakt, iż sektor gości na obiekcie GKS-u nie znajduje się za bramką, a wzdłuż boiska. Poza tym niegdyś na obiekcie w Bełchatowie dwa mecze rozegrała kadra polski oraz odbył się tam finał PP i PE.

>> Stadiony Ekstraklasy – część II
>> Stadiony Ekstraklasy – część I

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak
Fot: ruchchorzow.com.pl, warszawa.pl, igol.pl, gksbelchatow.com

5 komentarzy

 1. Jahu pisze:

  ciekawe skad miasto Chorzow wezmie siano na nowy obiekt. oni nie maja nawet na zwykle remonty chocby chodnikow, a co dopiero na stadion hehe

 2. sdf pisze:

  Skąd taki wniosek. Chorzów sobie poradzi i pewnie zbnudują solidniejszy obiekt niz nasz bubel.

 3. Jahu pisze:

  sdf – a byles w Chorzowie? jesli nie, to dobrze – nie polecam. Piekielne biedne, stare miescicho z ludzmi nie z tego kraju

 4. kibic pisze:

  „kibice ?Czarnych Koszul? domagają się, aby miasto wybudowało im nowy obiekt.” – legia nie bedzie, gowno dostaniecie. W stolicy tylko legia!

 5. Boro pisze:

  Wszyscy dobrze o tym wiedza jest to zecza oczywista lepiej siostre miec w burdelu niz byc Legionista!