Zmiana ustawienia po 4 latach

Jednym z nowych elementów, które obecnie wprowadza do zespołu trener Kolejorza, Jose Maria Bakero Escudero jest ustawienie. Lech Poznań w nowych rozgrywkach ma zaskoczyć rywali zupełnie inną formacją, która w ostatnich pięciu latach nigdy nie była stosowana.

Kiedy z klubem pożegnał się Czesław Michniewicz, a jego następcą został Franciszek Smuda, w zespole Lecha Poznań brakowało nominalnego lewego obrońcy. Z konieczności występował więc na tej pozycji prawonożny, Grzegorz Wojtkowiak, natomiast Kolejorz grał głównie ustawieniem 1-4-5-1. W tej formacji najbardziej wysuniętym napastnikiem Kolejorza był Piotr Reiss, a środek tworzyli najczęściej Rafał Murawski i Maciej Scherfchen.

Tymczasem gdy lechici mierzyli się z teoretycznie słabszym przeciwnikiem, Franciszek Smuda decydował się na ustawienie 1-4-4-2. W środku pomocy występował wówczas Rafał Murawski z Henrym Quinterosem, natomiast atak tworzyli Piotr Reiss i Zbigniew Zakrzewski, który schodził bardzo często na lewe, bądź prawe skrzydło. Natomiast od sezonu 2007/2008 Lech zaczął stosować formację 1-4-2-3-1.

Te ustawienie opierało się głównie na grze skrzydłami, na których najczęściej występowali Jakub Wilk oraz Marcin Zając. Wtedy rolę rozgrywającego pełnił za to Henry Quinteros, a głównym graczem, który zabezpieczał tyły był Rafał Murawski. Dodatkowo w końcu pojawił się lewonożny obrońca, a był nim oczywiście Ivan Djurdjević. Prócz Serba pewne miejsce w składzie i w tym ustawieniu miał także Hernan Rengifo, na którego było granych wiele piłek.

Warto jednak zaznaczyć, że ustawienie 1-4-2-3-1 nie funkcjonowało przez cały sezon 2007/2008. Były bowiem mecze, w których Kolejorz stosował formację 1-4-4-2 i to z powodzeniem. Tymczasem od początku rozgrywek 2008/2009 trener Franciszek Smuda na dobre zaczął korzystać z 1-4-2-3-1. Wtedy ofensywnym pomocnikiem był Semir Stilić, a prawoskrzydłowym Sławomir Peszko. Tyły zabezpieczali za to Rafał Murawski, Tomasz Bandrowski lub Dimitrije Injać.

Dodatkowo Robert Lewandowski często był ustawiany za plecami Hernana Rengifo i nie raz schodził do boku, w tym głównie do lewej strony. Wówczas pożyteczną rolę w taktyce odgrywał też Jakub Wilk, który nie raz występował na lewej pomocy. Co ciekawe po odejściu z Lecha Poznań trenera Franciszka Smudy, Kolejorz od lipca 2009 roku nadal grał tym samym ustawieniem. Jacek Zieliński nie chciał bowiem zbyt wiele majstrować, a jedynie udoskonalić grę.

Tym samym środek pola był zazwyczaj dość łatwy do przewidzenia, ale lewe skrzydło już niekoniecznie. Jacek Zieliński na początku sezonu 2009/2010 próbował na lewej flance wystawiać m.in. Jakuba Wilka, Krzysztofa Chrapka, a nawet prawonożnego Sławomira Peszkę, czy Mateusza Możdżenia. Dodatkowo w drugiej połowie 2009 roku na dobre zaczęto przerabiać Ivana Djurdjevicia na inne pozycje, zatem Serb zaczął więcej występować na środku obrony oraz pomocy.

Tymczasem wiosną 2010 roku taktyka 1-4-2-3-1 nie zmieniła się, ale zmienili się nieco jej wykonawcy. Sergei Krivets występował wtedy na lewej pomocy, a wszystkie piłki były kierowane do jedynego napastnika w zespole, czyli Roberta Lewandowskiego. Po zakończeniu sezonu 2009/2010 znów w formacji nic się nie zmieniło , choć akurat od lipca 2010 białoruski pomocnik, Sergei Krivets częściej biegał na środku boiska niż na skrzydle.

W listopadzie ubiegłego roku trener Jacek Zieliński został jednak zwolniony, natomiast jego następca Jose Maria Bakero Escudero trzymał się ustawienia 1-4-2-3-1. Lech Poznań grał jednak słabo, a Hiszpan podczas trwającego jeszcze obozu w Niemczech na dobre zaczął wpajać lechitom nową formację, a konkretnie 1-4-3-3. Tym samym po czterech latach poznański zespół zmieni ustawienie, z którego słynął i którym grając odnosił sukcesy.

Dodajmy również, że niegdyś na boisku w drużynie Lecha Poznań było miejsce dla dwóch defensywnych pomocników, natomiast od nowego sezonu w środku będzie grał już tylko jeden. Dwaj inni będą bo9iem mieli więcej zadań ofensywnych, a dotyczy to także skrzydłowych, w tym Jacka Kiełba i Aleksandara Tonewa (prawa strona) oraz Bartosza Ślusarskiego i Jakuba Wilka (lewa strona).

Najczęściej stosowane ustawienia w sezonie 2006/2007:

1-4-5-1, 1-4-4-2

Najczęściej stosowane ustawienia w sezonie 2007/2008:

1-4-2-3-1, 1-4-4-2 (rzadko)

Najczęściej stosowane ustawienia w sezonie 2008/2009:

1-4-2-3-1

Najczęściej stosowane ustawienia w sezonie 2009/2010:

1-4-2-3-1

Najczęściej stosowane ustawienia w sezonie 2010/2011:

1-4-2-3-1

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

17 komentarzy

 1. sdf pisze:

  Nie potwierdzam. Pólprawdy i spekulacje
  Za Smudy najlpeije gralismy choinka 4-3-2-1
  I 4-3-3 juz grywalismy w zeszlym sezonie tylko jeszcze nikt nie umial.

 2. Feruga pisze:

  jaka choinka? w choice nie byloby miejsca dla Stilica. Choinka gralismy troche za czasow Czesia, ale to bylo w 2005 i w 2006 roku

 3. sdf pisze:

  A wogole to polecam caly artykul. Ma obrazki
  http://www.taktycznie.net/2011/01/nowe-mozliwosci-lecha.html

 4. Libor Pala pisze:

  Za moich czasów graliśmy ustawieniem 1-4-4-2 , kluczem do sukcesu były diagonalne piłki :D

 5. kbic pisze:

  Lech za Smudy Panie redaktorze grał 4-3-2-1 tzw choinką i sam Smuda to wiele razy podkreślał, w pomocy grali Murawski 50/50, Injac typowo def, Stilic ofensywny, przed nimi Peszko, Lewandowski i wysunięty Rengifo

 6. Anonim pisze:

  z innej beczki… Zwijają murawę na Bułgarskiej

 7. mól pisze:

  @kibic-racja, ale ustawienie 1-4-4-2 też funkcjonowało za Smudy (w sytuacjach opisanych j.w). Myślę, że ustawienie Lecha na 1-4-3-3 to duży błąd. Obecnie nie mamy 3 bdb. pomocników i chociażby takiego Meliksona…! Obym się mylił.

 8. AR16 pisze:

  Bieszczad- Kędziora, Kamiński , Wołąkiewicz, Ratajczak – Drygas , Golla , Możdzeń – Kapsa,Rudnevs,Stilić.

  Taki powinnismy miec sklad.

 9. Pyra pisze:

  Ok ustawienie bedzie moze inne, ale taktyka ta sama… Kotorowski to Wolakiewicza, ten do Arboledy, ten do Kotorowskiego i dzida do przodu… kombinacyjna gra wedlug naszego „trenera”…

 10. DŻEJO1 pisze:

  Redakcjo dzisiaj mieliście dowiedzieć się coś na temat Starosty!

 11. ajekel pisze:

  tak. właśnie co z nim luis wiesz już coś??

 12. kriseu pisze:

  fakt, Lech za Smudy najlepiej grał 4-3-2-1 , a po przyjściu Zielińskiego było widać zmianę ponieważ postawił na skrzydłowych Wilka i Peszkę.

 13. wiechu pisze:

  obojwtnie jak beda grac to po 5ciu kolejkach i 3punkty i bakero wyjazd

 14. Anonim pisze:

  nie wiem co myslec ale brak wzmocnien na miejscu peszkina mnie przeraza

 15. pyra fan kks z breslau pisze:

  to ja pisalem