Zagłębie Lubin – przedstawienie rywala

Już o 20:30 na Dialog Arenie na przeciw siebie staną jedenastki Zagłębia Lubin i Lecha Poznań. Nadszedł więc czas na przedstawienie w krótki sposób klubu, który dziś spróbuje się przeciwstawić liderującej obecnie w tabeli drużynie Kolejorza.

Historia

Zagłębie Lubin, to klub założony przez młodzież z Lubina w 1945 roku i taki, który niezwykle szybko zyskał sympatię mieszkańców miasta. Co ciekawe młodzi mieszkańcy Lubina w pierwszych latach istnienia klubu sami zbudowali cała bazę sportową, a zespół zwał się wtedy OMTUR Lubin. W kolejnych latach natomiast używano nazw: Zawisza, Gwardia, Spójnia, a od 1966 roku – MKS Zagłębie. Tymczasem klub, który będzie dziś rywalem Kolejorza swoje największe sukcesy odnosił w ostatnich kilkunastu latach. Lubinianie w swojej historii grali w europejskich pucharach m.in. ze słynnym Milanem czy nie tak dawno ze Steauą Bukareszt. Aktualnie “Miedziowi” słyną z trenowania młodzieży, która należy do najlepszych w Polsce, a świadczą o tym choćby wyniki osiągane przez juniorów Zagłębia.

Stadion

Nowoczesna Dialog Arena kosztem 130 mln złotych została wybudowana w wewnątrz starego obiektu Zagłębia Lubin. Nowy stadion „Miedziowych” został otwarty dwa lata temu, ale czynne były wtedy tylko trzy trybuny. Obecnie mieści on już 16 tys. widzów, lecz nie zawsze zapełnia się nawet w połowie. Z tej przyczyny Zagłębie potrafi często dać kibicom gości nawet całą trybunę za jedną z bramek. Dodajmy również, że dwa lata temu na Dialog Arenie odbył się mecz o Superpuchar Polski, a niedługo zagra tam polska reprezentacja, która przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Europy w 2012 roku.

Gwiazdy

Największą gwiazdą Zagłębia Lubin i to na dodatek od niedawna jest Darvydas Sernas, który trafił do tego klubu w trwającym obecnie letnim okienku transferowym. Litwin to jeden z najlepszych napastników grających obecnie na polskich boiskach i przede wszystkim etatowy reprezentant Litwy. Ciekawą postacią w ekipie “Miedziowych” jest też bramkarz Bojan Isailović mający na swoim koncie występy w kadrze Serbii, lecz również reprezentant Zimbabwe, Costa Nhamoinesu i reprezentant Polski, Szymon Pawłowski. Nie można zapominać także o Litwinie, Dominikasie Galkeviciusu oraz o Łotyszu, Denissie Rakelsie, którzy również dostają często powołania do swoich reprezentacji narodowych.

Trener

Jan Urban wciąż jest bardziej kojarzony dzięki osiągnięciom jako piłkarz niż jako trener. Podchodzący z Jaworzna szkoleniowiec w swojej karierze zawodniczej grał m.in. w Zagłębiu Sosnowiec i Górniku Zabrze, a z powodzeniem występował również w Osasunie Pampeluna, Realu Valladolid i w Toledo. Tymczasem Urban już jako trener pracował z rezerwami Osasuny, ale też w Legii Warszawa, Polonii Bytom i w Zagłębiu Lubin. Jan Urban ze stołecznym zespołem wywalczył m.in. Puchar i Superpuchar Polski w 2008 roku, a ponadt grał z tą drużyną w europejskich pucharach. Aktualnie były reprezentant naszego kraju prowadzi Zagłębie Lubin od marca 2011 roku.

Największe sukcesy

Mistrzostwo Polski: 1991, 2007
Wicemistrzostwo Polski: 1990
Trzecie miejsce: 2006
Superpuchar Polski: 2007
Mistrzostwo Młodej Ekstraklasy: 2009, 2010
Mistrzostwo Polski Juniorów: 2009, 2010

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

6 komentarzy

 1. leniu_KKS pisze:

  klub bez zadnej tradycji, az dziwne, ze tyle osiagnal

 2. cez pisze:

  a jaka historie ma jaga albo lechia, ktora jest olimpia poznan? to samo.. wiec sie nie podniecaj

 3. amator pisze:

  Zdaje się, że klub finansowany z miedzi /w polskich warunkach duże pieniądze/ tj. spółki z udziałem skarbu państwa, a więc także przez nas wszystkich czy tego chcemy czy nie. No to Tomasz Lis na żywo !

 4. angelo pisze:

  Zagłębie – Lech – 0:3 tylko musi im się chcieć .

 5. miedziowy pisze:

  amator! to nie wy dajecie nam pieniazki tylko my wam! miliardy co rok oddajemy do budzetu panstwa..naprawde prezentujesz typowa amatorszczyzne!!

 6. miedziowy pisze:

  amator! to nie wy dajecie nam pieniazki tylko my wam! miliardy co rok oddajemy do budzetu panstwa..naprawde prezentujesz typowa amatorszczyzne!! idz na komende i stworz program ”z policja na ty”