Śląsk Wrocław – przedstawienie rywala

W piątek, o godzinie 20:30, piłkarze Lecha Poznań zagrają swój ósmy ligowy mecz w sezonie 2011/2012 T-Mobile Ekstraklasy, a ich przeciwnikiem na wyjeździe będzie wrocławski Śląsk. Nadszedł więc czas na krótkie przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza.

Historia

Historia Śląska Wrocław sięga 1946 roku, bowiem wtedy z Przemyśla do Wrocławia została przeniesiona Oficerska Szkoła Saperów. Niedługo potem powstał zatem klub o nazwie “Pionier”, a w 1949 roku obecny Śląsk stał się Legią, natomiast od 1957 roku oficjalnie obowiązuje nazwa WKS Śląsk Wrocław.

Stadion

Obecny stadion Śląska nie prezentuje się zbyt okazale, gdyż składa się dość niskich trybun, z czego dwie z nich są prowizoryczne i dostawione (te za bramkami). Obecny 8500 obiekt zaopatrzony m.in. w dach nad jedną z trybun będzie służył wrocławianom jeszcze tylko przez kilkanaście dni. Jeszcze w październiku gracze Oresta Lenczyka przeniosą się bowiem gdzie indziej, a obecny stadion będzie mógł służyć im np. do treningów.

Gwiazdy

W ekipie Śląska Wrocław występuje kilku zawodników, którzy niegdyś grali w reprezentacji Polski. Obecnie najbardziej w drużynie Oresta Lenczyka błyszczy jednak lewonożny, Sebastian Mila, a wyróżniającymi się postaciami są także obrońcy, Tadeusz Socha oraz Piotr Celeban.

Nie można również zapomnieć o doświadczonym słowackim bramkarzu, Marianie Kelemenie, ale również o Johanie Voskampie, czyli królu strzelców II-ligi holenderskiej poprzedniego sezonu. Ponadto ciekawą sylwetkę ma też Przemysław Kaźmierczak, choć były gracz FC Porto jest aktualnie kontuzjowany.

Trener

Orest Lenczyk, to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych polskich trenerów. Lenczyk prowadził w naszym kraju łącznie kilkanaście klubów, a jako szkoleniowiec największe sukcesy święcił z Wisłą Kraków, z którą wywalczył w sumie dwa mistrzostwa kraju.

Tymczasem mało kto wie, ale obecny opiekun dzisiejszego rywala Kolejorza niegdyś i to jako piłkarz występował w… Poznaniu. Lenczyk wiele, wiele lat temu reprezentował barwy nieistniejącego już klubu Stomil Poznań, który swój stadion miał na Starołęce (obecnie jest tam pętla tramwajowa).

Największe sukcesy

Mistrzostwo Polski: 1977
Wicemistrzostwo Polski: 1978, 1982, 2011
Trzecie miejsce: 1975, 1980
Puchar Polski: 1976, 1987
Superpuchar Polski: 1987
Puchar Ekstraklasy: 2009
Mistrzostwo Polski Juniorów: 4x
1/4 PZP: 1977

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak
Fot: KKSLECH.com

7 komentarzy

 1. 4o pisze:

  Mila ma takie mecze, że traci dużo piłek w środku pola.

 2. 4o pisze:

  Mila ma takie mecze, że traci dużo piłek w środku pola.
  Trzeba przyznać, że potrafi też dobrze wrzucić ze stałego fragmentu gry.
  Musimy uważać i jako pierwsi strzelić bramke.
  Do boju KKS!

 3. tomek27 pisze:

  O ciekawa wzimianka o Orescie,nawet nie wiedzialem ,ze taki klub byl w P-niu.

 4. tomek27 pisze:

  Na Starolece byl kiedys Przemyslaw Poznan,ale tez boisko juz zlikwidowali ,sam tam kiedys gralem:)

 5. TOMO pisze:

  przeciez Przemyslaw Poznan jeszcze jest. Juniorski na pewno i seniorski chyba tez, swoj stadion maja niedaleko cytadeli na stadionie lekkoatletycznym

 6. tomek27 pisze:

  Nie wiem ,moze jest ,ale na pewno nie na Starolece ,bo tam teraz stoi jakas Biedrona czy cos.

 7. Pavvelinho pisze:

  Po Lenczyku można się wszystkiego spodziewać.