Cracovia – przedstawienie rywala

W sobotę, o godzinie 18:00, piłkarze Lecha Poznań zagrają swój dziewiąty ligowy mecz w sezonie 2011/2012 T-Mobile Ekstraklasy, a ich przeciwnikiem na wyjeździe będzie Cracovia Kraków. Nadszedł więc czas na krótkie przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza.

Historia

Cracovia Kraków jest uznawana za najstarszy i nieprzerywanie istniejący klub piłkarski w naszym kraju, który został założony 13 czerwca 1906 roku. Cracovia od zawsze zwała się Cracovią i w przeciwieństwie do innych polskich klubów, nigdy nie zmieniała swojej nazwy. Od początku istnienia popularnym „Pasom” towarzyszą także „biało-czerwone” barwy, a sam klub jest jednym ze współzałożycieli PZPN-u.

Dodajmy również, że aktualnie właścicielem i prezesem Cracovii Kraków jest profesor Janusz Filipiak władający też firmą Comarch. Ciekawostką jest również fakt, że Filipiak wcale nie pochodzi z Krakowa lub z okolic, tylko z dość daleko oddalonej Bydgoszczy. Tymczasem Cracovia Kraków nie słynie na świecie z wyników sportowych, ale za to mocno rozsławił ją niegdyś papież, Jan Paweł II, który był kibicem tego klubu.

Stadion

Nowy, 15-tysięczny stadion Cracovii powstał jesienią zeszłego roku w miejscu, w którym wcześniej znajdował się stary obiekt. Ten został zburzony, a nowy stadion jak na polskie warunki został wybudowany naprawdę szybko i przede wszystkim bez opóźnień. Obiekt Cracovii Kraków charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką oraz niezwykle mocnym oświetleniem. Kosztował jednak ponad 100 mln więcej niż ten Korony, który ma przecież podobną liczbę krzesełek, jak stadion „Pasów”.

Gwiazdy

Jeszcze kilka lat temu w Cracovii Kraków trudno było znaleźć choćby jednego obcokrajowca, bo w drużynie „Pasów” grało wielu polskich zawodników, w tym takich, którzy byli wychowankami… Wisły. Obecnie jednak w drużynie z Krakowa występują obcokrajowcy z wielu krajów. Tym samym najbardziej wyróżniającymi się postaciami w drużynie Dariusza Pasieki są Łotysz, Aleksejs Visnakovs, Holender, Koen Van Der Biezen oraz Burundyjczyk, Saïdi Ntibazonkiza. Nie można jednak zapomnieć także o Polakach mających przeszłość reprezentacyjną, a mowa tutaj o Andrzeju Niedzielanie i Arkadiuszu Radomskim.

Trener

Dariusz Pietrasiak, czyli trener Cracovii Kraków od zeszłego tygodnia, jeszcze jako piłkarz występował w Chojniczance Chojnice i Zawiszy Bydgoszcz, ale grał także na Cyprze, a w Niemczech reprezentował barwy Dynama Drezno i SV Waldhof. Co ciekawe Pasieka również w kraju naszych zachodnich sąsiadów uczył się trenerskiego rzemiosła. Na początek obecny opiekun sobotniego rywala Kolejorza pracował w roli asystenta w klubie, w którym zakończył piłkarską karierę, natomiast później pełnił rolę asystenta m.in. w Paderborn i Augsburgu. Od 2009 roku Pasieka był natomiast trenerem Arki Gdynia, z którą w zeszłym sezonie spadł do I-ligi.

Największe sukcesy

Mistrzostwo Polski: 5x
Wicemistrzostwo Polski: 2x
3. miejsce: 2x
Mistrzostwo Polski Juniorów: 3x

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

4 komentarze

 1. sedd pisze:

  Sukcesow maja, ale pierwszym mistrzem polski sa i tak juz pozostanie

 2. alessio pisze:

  najslabszy z tego wszystkiego jest ich trener

 3. Jo pisze:

  Pietrasiak buhahaha :)

 4. dziki pisze:

  Pasieka hmmm co z tego, że słaby mniej więcej na poziomie naszego Jose, ale przynajmniej sam podejmuje decyzje i Craxa ma jeszcze jeden atut…nie mają Dawidziuka..