Raport kibicowski: 2. kolejka LE

W miniony czwartek, 29 września na obiektach dosłownie całego kontynentu odbyły się mecze w ramach 2. kolejki piłkarskiej Ligi Europy sezonu 2011/2012. Znów z dobrej strony zaprezentowała się jedna z polskich ekip kibicowskich, ale nieźle wypadli też Rosjanie.

Ponadto znów pirotechniki użyli sympatycy Sportingu Lizbona, a Słoweńcy powtórzyli oprawę z poprzednich rund. Jakby tego było, do flag nadal przywiązani są Szwedzi. Co jeszcze działo się ciekawego podczas czwartkowych spotkań 2. kolejki Ligi Europy? O tym dowiecie się czytając nasz tradycyjny raport kibicowski. Zapraszamy!

Malmoe FF – Austria Wiedeń 1:2

Mistrz Szwecji słabo gra w lidze i m.in. to mogło przełożyć się na dość słabą frekwencję. Mecz zobaczyło w sumie nieco ponad 10 tysięcy widzów, a kibice Malmoe za jedną z bramek ukazali bardzo duże flagowisko. Flagi mieli też ze sobą sympatycy Austrii, którzy do Szwecji przybyli w liczbie ponad 100 osób, a to jak na wiedeńczyków całkiem dobry wynik.

Widzów: 10802

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

Sporting Lizbona – Lazio Rzym 2:1

Kibice Sportingu tym razem nie żałowali pirotechniki, a ponadto przedstawili „biało-zieloną” kartoniadę. Ponadto do Portugalii dotarło 300 kibiców Lazio. Włosi jednak bez oprawy.

Widzów: 33725

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

Lokomotiw Moskwa – Anderlecht Bruksela 0:2

W tym tygodniu pirotechniki użyli m.in. kibice CSKA, Zenitu czy Rubinu, więc fani Lokomotiwu nie mogli być gorsi. Poza tym, mieli ze sobą flagi, a w Moskwie zjawiło również kilkudziesięciu sympatyków Anderlechtu.

Widzów: 11485

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

Maccabi Tel-Awiw – Dynamo Kijów 1:1

W Tel-Awiwie można było obejrzeć oprawę za jedną z bramek z użyciem niebieskich pasów i żółtych, małych flag. W Izraelu obecnych było też 400 sympatyków Dynama, co jeszcze całkiem dobrą liczbą.

Widzów: 13835

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

Maribor – Birmingham 1:2

Srebrne i fioletowe folie mogliśmy już oglądać w tym sezonie na stadionie Mariboru, więc Słoweńcy właściwie nic nowego nie przedstawili. Podczas meczu mieli też flagi i odpalili kilka świec dymnych.

Widzów: 10000

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

Legia Warszawa – Hapoel Tel-Awiw 3:2

Przed meczem na Żylecie było można zobaczyć kartoniadę i zielony transparent z białym napisem: „Jihad Legia” arabską czcionką. Oprawa warszawiaków nie spodobała się jednak zarządowi Legii, TVN-owi i tradycyjnie Gazecie Wyborczej. Ci pierwsi chcą nawet ukarać ultrasów zakazami stadionowymi, co jest zresztą kompletnie nienormalne i durne.

Widzów: 21000

Kliknij na miniaturkę, aby otworzyć duże zdjęcie:

W skrócie:

Standard Liege – FC Kopenhaga 3:0 – Mecz obejrzało 13338 osób, w tym ponad 100 kibiców z Danii. Sympatycy Mistrza tego kraju odpalili w Belgii czerwone race świetlne, a na wyjazd zebrali ze sobą kilka flag w klubowych barwach.

Rubin Kazań – PAOK Saloniki 2:2 – Na trybunach królowała priotechnika i flagowisko. W Rosji pojawiło się też kilkudziesięciu Greków, a w czwartek na trybunach zasiadło w sumie 1435 kibiców.

AEK Ateny – Sturm Graz 1:2 – Słaba frekwencja w Atenach, bo przekroczyła nieznacznie 10 tysięcy. Szczelnie wypełnił się właściwie tylko jeden z sektorów za bramką, gdzie zjawili się fani AEK-u. Ci odpalili race, a kilka z nich wylądowało na bieżni. W Grecji w liczbie grubo ponad 100 osób obecni byli również sympatycy Sturmu.

Stoke – Besiktas 2:1 – Na trybunach 23551 kibiców, w tym kilkuset Turków. Fani Besiktasu zasiedli za jedną z bramek i trybunę tam się znajdującą wypełnili w niemal połowie.

Twente Enschede – Wisła Kraków 4:1 – Spotkanie obejrzało 20000 kibiców. Wśród nich była 800 osobowa grupa sympatyków Wisły. Po raz kolejny zresztą bez pirotechniki.

Rapid Bukareszt – PSV Eindhoven 1:3 – Stadion Rapidu nie spełnia wymogów UEFA, tak więc mecz odbył się na narodowym obiekcie Rumunii. Na jego trybunach zasiadło w czwartek 21546 widzów, a fani Rapidu ułożyli małą kartoniadę. Obecna była też pirotechnika, ale były race, które wylądowały na murawie.

Tottenham Hotspur – Shamrock Rovers 3:1 – Na White Hart Lane przyszło 24782 kibiców. W Anglii w klubowych barwach zjawiło się także kilkuset Irlandczyków, którzy jak na swoje warunki, zaprezentowali się z bardzo dobrej strony.

Sezon 2011/2012:

> Raport kibicowski – 2. kolejka Ligi Mistrzów
> Raport kibicowski – 8. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – 7. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – 1. kolejka Ligi Europy
> Raport kibicowski – 1. kolejka Ligi Mistrzów
> Raport kibicowski – 6. kolejka Ekstraklasy
> Derby Chorwacji: Hajduk – Dinamo 1:1
> Najlepsze oprawy rund kwalifikacyjnych Ligi Mistrzów
> Najlepsze oprawy rund kwalifikacyjnych Ligi Europy
> Raport kibicowski – 5. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – IV runda kwal. Ligi Europy (rewanże)
> Raport kibicowski – IV runda kwal. Ligi Mistrzów (rewanże)
> Raport kibicowski – 4. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – IV runda kwal. Liga Europy
> Raport kibicowski – IV runda kwal. Ligi Mistrzów
> Raport kibicowski – 3. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – 2. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – III runda kwal. Ligi Europy (rewanże)
> Raport kibicowski – III runda kwal. Ligi Mistrzów (rewanże)
> Raport kibicowski – 1. kolejka Ekstraklasy
> Raport kibicowski – III runda kwal. Ligi Europy
> Raport kibicowski – III runda kwal. Ligi Mistrzów
> Raport kibicowski – II runda kwal. Ligi Europy (rewanże)
> Raport kibicowski – II runda kwal. Ligi Mistrzów (rewanże)
> Raport kibicowski – II runda kwal. Ligi Europy
> Raport kibicowski – II runda kwal. Ligi Mistrzów (środa)
> Raport kibicowski – II runda kwal. Ligi Mistrzów (wtorek)
> Raport kibicowski – I runda Ligi Europy (rewanże)
> Raport kibicowski – I runda Ligi Europy

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Foto: mff-familjen.se, austria80.com, violemaribor.com, legionisci.com

8 komentarzy

 1. Versoo pisze:

  Co tak wlasciwie znaczy te Jihad?

 2. Carte pisze:

  Versoo -ihad ma kilka znaczeń, ale ogólnie oznacza „walkę”. Chodzi o wysiłek militarny mający na celu zniszczenie przeciwnika. Ze względu na swoje konotacje religijne, czasami jest tłumaczony jako „święta wojna”. Fanatyczni muzułmanie prowadzili jihad przeciw innym muzułmanom, Żydom, Rosjanom, Brytyjczykom, Amerykanom – jihad jest po prostu walką z wrogiem. Współcześnie jihad to przede wszystkim terrorystyczna walka z Izraelem i USA.

  Jakkolwiek więc jihad musi bezwzględnie kojarzyć się z terroryzmem i mordowaniem niewinnej i bezbronnej ludności cywilnej, także w Izraelu, nie jest to specyficznie antyizraelska czy antyżydowska, a więc antysemicka forma agresji. Gdyby napis głosił na przykład „Żydzi do gazu” lub „Hapoel do gazu” to byłoby to zdecydowane nawiązanie do tradycyjnych haseł antysemickich i wówczas sytuacja byłaby radykalnie inna. Natomiast sam jihad ze swojej natury antysemicki nie jest, a więc nie jest antysemicki transparent. Jest on wyrazem nienawiści do przeciwnej drużyny, a nie akurat nienawiści do Żydów.

 3. xyz pisze:

  @Carte – jak coś ściągasz od innych to podaj źródło a tak jest to kradzież.

 4. dziki pisze:

  Jihad to Jihad..o czym my w ogóle dyskutujemy??? Żyjemy podobno w kraju katolickim w którym panuje ogólne przyzwolenie na darcie Biblii czy szczanie na Krzyż, a banda kretynów w większości dziennikarzy, policjantów, ludzi chcących za wszelką cenę zaistnieć, robi wielkie halo z napisu ”Jihad legia” i jego autorów chce wysłać na dłuższe wakacje. Paradoks goni paradoks a hiPOkryzja koleją hiPOkryzję…..
  Ciekawi mnie jaka byłaby reakcja wyżej wymienionych na podarcie koranu lub zdeptanie gwiazdy dawida?? Odpowiedź jest oczywista – w najlepszym wypadku dożywocie dla śmiałka który by się tego haniebnego czynu dopuścił, oczywiście tylko dlatego, że w Polsce nie ma kary śmierci… W takim właśnie kraju zyjemy

 5. xyz pisze:

  Jak Legia dostanie kare za napis – to powiesz, że żyjemy na kontynencie paradoksu i hipokryzji?? Niebawem nic złego na kościół powiedzieć nie będzie można zobaczymy co powiesz wtedy.

 6. dziki pisze:

  jak widać czytanie ze zrozumieniem to cały czas dla co niektórych bariera nie do przeskoczenia…..no ale cóż zrobić nauczyciele to jedna z najbardziej olewanych i niedocenianych profesji i takie są tego skutki…a co do kary dla legii to nie wiem za co, ja nie widzę nic zdrożnego w tym transparencie….ciekawe, że dziennikarze i psiaki nie robiły wcześniej z owego napisu afery ogólnokrajowej…z tego co pamiętam a pamięć mam dobrą to jakieś 7-8 lat temu podczas wyjazdu chyba przegranego 1:3 po bramce Reissa, 1/4 stadionu w warszawce paradowała z szalikami z dużym czarnym napisem ”Dżihad legia” wtedy jakoś nikomu to nie przeszkadzało……a co do Kościoła i kontynentu to nie wiem o co Ci chodzi, bo ja o tym nawet nie wspomniałem:) pisałem o Polsce a nie o żadnym kontynencie i o poszanowaniu symboli religijnych czyli tzw. tolerancji, o kościele nie było ani słowa:)

 7. xyz pisze:

  @dziki
  Co innego chodzić sobie z napisem „wojna, walka” podczas meczy w Polsce pomiędzy polskimi drużynami. Zrobienie sektorówki tego typu na mecz z drużyną z Izraela ma pewien dodatkowy wydźwięk bo użyty w tym meczu dotyczy wojny pomiędzy Izraelem a Palestyną czy innymi krajami arabskimi. W tym przypadku Jihad to często zamachy bombowe na ludność cywilną a co za tym idzie mordowanie kobiet i dzieci. Ale ktoś kto miał dobrych nauczycieli i czytał coś ze zrozumieniem o tym wie.
  Jeśli UEFA ukarze Legie za ten napis to się okaże, że paradoks i hipokryzja jest na porządku dziennym nie tylko w Polsce ale w całej Europie – tej piłkarskiej.
  Na forum piłkarskim więcej ostatnio polityki niż sportu ale jeszcze tydzień i będzie z górki.

 8. Mark pisze:

  UEFA nie miała zadnych zastrzeżeń co do transparentu,zresztą podobnie jak strona izraelska.