Korona Kielce – przedstawienie rywala

W piątek, o godzinie 20:30, piłkarze Lecha Poznań zagrają swój dziesiąty ligowy mecz w sezonie 2011/2012 T-Mobile Ekstraklasy, a ich przeciwnikiem na na Bułgarskiej będzie kielecka Korona. Nadszedł więc czas na krótkie przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza.

> Party Poker < Historia

Korona Kielce powstała w 1973 roku w wyniku fuzji dwóch małych i miejscowych klubów. Przez wiele lat błąkała się jednak po II oraz III-ligach i dopiero w sezonie 2004/2005 awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym rkaju. Niedługo potem Korona osiągnęła zresztą swoje największe sukcesy, czyli zajmowała wysokie miejsca w lidze, ale również doszła do finału Pucharu Polski. Wkrótce potem ujawniono jednak aferę korupcyjną, a klub z Kielc stracił właściciela i sponsora, którym była firma Kolporter.

Stadion

Stadion kieleckiej Korony jest jednym z nowszych w naszym kraju, gdyż został otwarty w 2006 roku. Jego budowa kosztowała prawie 50 mln zł, natomiast stadion składa się z czterech zadaszonych trybun. Mimo, że obiekt w Kielcach jest stosunkowo nowy, to wygląda trochę dziwnie. Wszystkie trybuny mają bowiem dwa piętra, a na dodatek krzesełka obiektu Korony są szare, choć kielczanie mają przecież „żółto-czerwone” barwy. Dodajmy również, że w przeszłości na Arenie Kielc trzy mecze rozegrała reprezentacja Polski, a wszystkie te spotkania zgromadziły na trybunach grubo ponad 30 tysięcy kibiców. Jednorazowo na stadion w Kielcach może wejść za to 15500 osób.

Gwiazdy

Zespół Korony Kielce nie słynie z indywidualności, a raczej z kolektywu i solidnych graczy. Mimo to, wyróżniającą się postacią w ekipie piątkowego rywala Kolejorza jest Brazylijczyk z polskim paszportem, Hernani, ale także inny obrońca, Pavel Stano. Ponadto ważną rolę w Koronie pełni były legionista, Aleksandar Vuković oraz też były zawodnik Legii, Maciej Korzym.

Trener

Od czerwca opiekunem Korony Kielce jest 39-letni Leszek Ojrzyński. Wcześniej trener młodego pokolenia pracował m.in. w Zniczu Pruszków, Zagłębiu Sosnowiec, Odrze Wodzisław, Rakowie Częstochowa oraz w Wiśle Płock. W żadnym z tych klubów Ojrzyński nie osiągnął jednak niczego znaczącego, a często zostawał zwalniany przed końcem umowy.

Największe sukcesy

5. miejsce w Ekstraklasie: 2005
Finał Pucharu Polski: 2007
Wicemistrzostwo Młodej Ekstraklasy: 2008
Mistrzostwo Polski Juniorów: 2008

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

5 komentarzy

 1. Gorio pisze:

  skorumpowany klub

 2. Pavvelinho pisze:

  Gorio

  Skorumpowany może i był. Ale który klub w Polsce w owych czasach korupcji nie był skorumpowany? Wszystkie w większości miały jakiś udział w tym procederze. „Ekspert” od korupcji nalazł.

  Największą siłą obecnej Korony jest kolektyw oraz walka na pełnych obrotach przez 90 minut jak i ogromna wola walki jak wpoił swoim zawodnikom trener Leszek Ojrzyński (a czego nie potrafi wpoić piłkarzom Lecha bakerinho czyli walki i zaangażowania przez 90 minut nawet jeśli wynik jest niekorzystny).

 3. Michu pisze:

  Walcz nam KOLEJORZU nigdy nie poddawaj się!!!

  W ŚwiĘtokrzyskim tylko KSZO…
  KSZO KSZO OSTROWIEC!!!

 4. Uważny pisze:

  Kszo, chyba w piątej lidze, he he he …

 5. Anonim pisze:

  2-0 dla lecha