Polonia – przedstawienie rywala

Dziś, o godzinie 20:30, piłkarze Lecha Poznań zagrają swój trzynasty ligowy mecz w sezonie 2011/2012 T-Mobile Ekstraklasy, a ich przeciwnikiem na wyjeździe będzie warszawska Polonia. Nadszedł więc czas na krótkie przedstawienie najbliższego rywala Kolejorza.

> Party Poker < Klub

Polonia Warszawa, to najstarszy i istniejący warszawski klub, który został założony w 1911 roku. Polonia powstała z połączenia dwóch mniejszych klubów – Merkury oraz Stella i od zawsze towarzyszyły jej „czarno-białe” barwy. Od czasu do czasu piłkarze „Dumy Stolicy” występują także w „czarno-biało-czerwonych” strojach, a pierwszy mecz ze swoim największym rywalem, czyli Legią rozegrali w 1917 roku. Tamto spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Stadion

Obiekt Polonii Warszawa o pojemności 6800 miejsc do najnowocześniejszych w Polsce nie należy, ale mimo to, ma swój urok. Stadion z sektorem gości dla 350 osób jest położony przecież w samym centrum miasta i składa się tylko z dwóch trybun. Trybuna główna to ta, w której znajduje się siedziba klubu, natomiast trybuna kamienna służy głównie fanatykom Polonii. Ta została siedem lat temu wyremontowana i dzięki temu została zaopatrzona m.in. w dach. Dodajmy również, że kibice „Czarnych Koszul” domagają się, aby miasto wybudowało im nowy obiekt.

Gwiazdy

Aktualnie największą gwiazdą warszawskiej Polonii jest 26-letni obrońca, Tomasz Jodłowiec ocierający się o kadrę Polski. Nie można również zapomnieć o reprezentancie Słowacji, Robercie Jeżu oraz Brazylijczyku, Bruno. Ponadto ważną rolę w ekipie „Czarnych Koszul” pełni kapitan, Łukasz Trałka i doświadczony obrońca, Marcin Baszczyński.

Trener

Trenerem Polonii Warszawa jest obecnie Jacek Zieliński, który niegdyś prowadził m.in. Siarkę Tarnobrzeg, Koronę Kielce, Górnika Łęczna, Piasta Gliwice czy Lecha Poznań, z którym Zieliński sięgnął po Mistrzostwo Polski, Superpuchar Polski oraz awansował do fazy grupowej Ligi Europy.

Największe sukcesy

Mistrzostwo Polski: 2x
Wicemistrzostwo Polski: 3x
3. miejsce: 2x
Puchar Polski: 2x
Superpuchar Polski: 1x
Puchar Ligi: 1x
1/2 Pucharu Intertoto: 1x

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

4 komentarze

 1. momolog pisze:

  tylko się przebić przez ten mur i stzrelać. zamało oddajemy strzałów za pola karnego. Kilka prób Toneva czy Krivca siało popłoch w szeregach Legii.

  wypowiedź Zielińskiego oczywista. Murarka:

  „Zagramy z zespołem, który prezentuje bardzo dobrą piłkę. Być może najfajniejszą w całej lidze. Z kolei dla mnie nigdy na pierwszym planie nie były wrażenia artystyczne, a efektywność gry. Jeśli to ma tak dalej wyglądać jak w Chorzowie, że solidną i konsekwentną grą będziemy gromadzić punkty to styl nie będzie mi przeszkadzał. Polonię stać na dobrą i skuteczną grę, a przede wszystkim na zwycięstwo. Taki mamy plan. Zdaję sobie sprawę, że poprzeczka będzie zawieszona bardzo wysoko. Jednak z Lechem też można wygrać, co pokazał Śląsk czy Górnik.”

 2. Fan pisze:

  Dla Zielinskiego liczà sie punkty, a dla Bakero styl. Po pieknym meczu – najlepszym w sezonie …..

 3. momolog pisze:

  Luis, jak tam składy? bo nerwówka jest ogromna a niespodzianka Bakero w składzie niespodziana;]

  Pozdrawiam.

 4. momolog pisze:

  za oficjalną: Na mecz z Polonią do Warszawy trener Jose Mari Bakero zabrał dziewiętnastu piłkarzy. Jedynym spośród nich, który nie znalazł się w meczowej osiemnastce jest holenderski prawy obrońca Marciano Bruma.