Felieton kibica: Kadrowa przerwa nudy

Wykorzystując przerwę na mecze reprezentacji, publikujemy dwunasty felieton napisany i nadesłany do nas przez jednego z kibiców Kolejorza. Użytkownik naszego serwisu postanowił w swoim artykule poruszyć temat przerw na kadrę coraz mocniej denerwujących kibiców.

Kadrowa przerwa nudy

Już od kilku sezonów w naszym kraju polskie kluby grają maksymalnie po 37 spotkań w ligowym sezonie, a składa się na to 30 meczów w Ekstraklasie i maksymalnie 7 pojedynków krajowego pucharu. Polska jest więc daleko w tyle za czołowymi ligami w Europie, gdzie kibice częściej mogą się emocjonować meczami swoich drużyn, ponieważ tamtejsze drużyny rozgrywają od 34 do 38 ligowych spotkań w ciągu roku.

Głównym tematem tego tekstu nie jest jednak poziom poszczególnych lig tylko przerwy na kadrę, które mnie szczerze mówiąc coraz bardziej denerwują i najzwyczajniej w świecie nudzą. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo, bowiem od początku rozgrywek mamy już trzecią przerwę na kadrę. Ja jako kibic Lecha Poznań interesujący się sprawami rodzimej ligi jestem głęboko zirytowany wiecznymi przerwami na kadrę, które blokują kibiców, piłkarzy i psują atrakcyjność ligi.

W tym sezonie obowiązuje bowiem ciekawy harmonogram. Cztery kolejki i przerwa na kadrę, potem znów cztery kolejki i przerwa na kadrę, a obecnie znów jest przerwa na kadrę i po niej znów będą cztery kolejki. Nikt jednak z władz lig nie interesuje się kibicami i nie wie, że przeciętny fan, którego zespół nie gra w pucharach, jest teraz totalnie znudzony. Wielu z nas nie kibicuje przecież kadrze Polski z francuskimi i niemieckimi zawodnikami na pokładzie, dlatego przeciętny kibic przez dwa tygodnie nie ma się czym interesować.

Liga w Polsce jest przecież krótka, spotkań mało, a piłkarze, którzy nie wyjechali na kadrę, rzadko kiedy w tym czasie trenują i nie grają sparingów na własnym stadionie. Nie ma więc co robić i tak właściwie co przerwę na kadrę wszyscy kibice w Polsce są odrywani od swojego klubu, bo kompletnie nic się nie dzieje w nim, ani wokół niego. Mecze reprezentacji często też zatrzymują momentami rozpędzającą się polską ligę, a krajowi piłkarze są wtedy wybijani z meczowego rytmu. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze trzy lata temu było trochę inaczej.

Wtedy istniał przecież Puchar Ekstraklasy, którego mecze odbywały się w przerwach na kadrę. Wówczas każdy znudzony kibic spragniony emocji i rywalizacji czy chodzenia na mecze, mógł pokibicować rezerwowym zawodnikom grających w tych rozgrywkach lub podpatrzeć, jak prezentuje się klubowa młodzież. W Poznaniu czegoś takiego w ogóle nie ma, bo Młoda Ekstraklasa gra we Wronkach, a drużyny juniorskie w Popowie. Tym samym przeciętny fan Kolejorza co najmniej raz w miesiącu przez przerwę na kadrę jest kompletnie znudzony.

Wszystko mogłoby jednak wyglądać zupełnie inaczej, gdyby ludzie z FIFA i UEFA zamiast organizować po dwa mecze kadry co miesiąc, zrobili je wszystkie w jeden miesiąc (na przykład w sierpniu). Wtedy reprezentacji krajów mogliby skupić się tylko i wyłącznie na paru z rzędu spotkaniach międzynarodowych, a kluby jesienią grałyby w lidze regularnie co tydzień i nie przerywałyby treningów przez jakieś mecze kadr burzące cały ligowy sezon. Aktualnie jest jednak wszystko po staremu i muszę czekać jeszcze 12 dni, żeby zobaczyć swój zespól w akcji na krajowym boisku…

Powyższy felieton nadesłał do nas użytkownik o nicku „Franky”

Wszystkich kibiców Kolejorza zachęcamy jednocześnie do przysyłania nam na adres e-mail: redakcja@kkslech.com innych swoich artykułów, felietonów czy różnego rodzaju tekstów, w których wyrazicie swoje zdanie na rozmaite tematy. Szczegóły i więcej informacji na temat felietonów znajdziecie pod tym > linkiem <

8 komentarzy

 1. Kosi pisze:

  zgadzam sie z toba kolego, ale jak nie masz co robic, walnij sobie flache w piatek (swieto jest), albo w sobote i przynajmniej niedziela szybko minie :)

 2. 07 pisze:

  Nech sobie Smuda weznie kadre na caly styczen i leci na Cypr lub do Turcji. Grzesiu na bank znajdzie kasé, a z grupy to nawet jak bysmy mieli zgrupowan 5 i tak nie wyjdziemy… Natomiast wyniki Kolejorza pod wodzá wizjonera z meczu na mecz sá coraz gorsze. Na poczátku dobrze zaczeli i pod koniec zlapali powazná zadyszké… niestety bédá méki o wywalczenie czegokolwiek w tym sezonie. Tabela nie klamie.

 3. xd pisze:

  Ja również napisałem Felieton, redakcjo sprawdź pocztę i odpowiedz na moją wiadomość.

 4. KKSLECH.com pisze:

  xd – Twój felieton nie zostanie opublikowany, bo to nie jest felieton, tylko co najwyżej krótki komentarz. Zachęcamy do bardziej wytężonej pracy, jeśli felieton ma mieć szansę publikacji.

 5. Przemo pisze:

  Wiecie może kiedy odbędzie się losowanie PP?

 6. kks janek pisze:

  Jeszcze niewyznaczono terminu losowania

 7. tomek27 pisze:

  Zgadza sie ,tez sie nudze w weekendy jak nie ma ligi ,ale PE juz byl i kazdy widzial jak wygladal ,po kilkaset osob na trybunach,zawdonicy z ME itd. to juz bylo i okazalo sie niewypalem.Z tym sierpniem tez lekka przesada ,po pierwsze praktycznie co roku latem sa ME,MŚ czy misttzrostwa innych kontynentow,po drugie mowisz tak troche z perspektywy tego roku ,bo nasi nie grali w eliminacjach,a na te mecze towarzsyskie z Bialorusia czy inna korea faktycznie nei chce sie patrzec

 8. MaPA pisze:

  Takie przerwy na reprezentacje ma cała Europa.Chyba lepiej że co jakiś czas jest zgrupowanie i dwa mecze niż kadra miałaby się spotykać co dwa tygodnie i rozgrywać po jednym meczu.Propozycja rozgrywania meczów w sierpniu nie jest zbyt fortunna gdyż w tym czasie prowadzone są eliminacje do rozgrywek LM i PE.Nikt nie chciałby aby kluby uczestniczące w eliminacjach do tych pucharów były osłabione brakiem kadrowiczów.