Z cyklu: Byli lechici cz. XVI – S. Drame

Wykorzystując różnego rodzaju przerwy na kadrę czy inne wolne lub świąteczne dni, w których obecni gracze Lecha nie rozgrywają spotkań, przybliżamy Wam sylwetki byłych zawodników Kolejorza, którzy podczas swojej kariery z różnym szczęściem występowali w Poznaniu.

> Party Poker < Już w trakcie rundy jesiennej sezonu 2010/2011 tą serię artykułów zaczęliśmy od przedstawienia Argentyńczyka, Fernando Martina Bonjoura, potem opisaliśmy sylwetkę jego rodaka, Matiasa Ezequiel?a Favano Otermina, następnie nadszedł czas na przybliżenie dalszych losów Ibo Savaneha z Gambii, Emiliana Ioana Dolhy z Rumunii, Henrego Edsona Quinterosa Sancheza z Peru, Ivana Turinę z Chorwacji, Macieja Scherfchena, Dawida Kucharskiego, Błażeja Telichowskiego, Mirko Poledicę, Artura Marciniaka, Marcina Wachowicza, Michała Golińskiego, Hernana Rengifo Trigoso, Rafała Lasockiego, a dziś pod lupę bierzemy Sekou Omar'a Drame'a. Ogólna sylwetka i początki kariery

Sekou Oumar Drame urodził się pod koniec grudnia 1973 roku w gwinejskim mieście Taouyah. Swoją piłkarską karierę rozpoczął w 1993 roku, w klubie Stade d’Abidjan, by potem trafić do AC Horoya, a w połowie 1995 roku przyjechać do Polski.

Gra w Lechu

Sekou Drame zadebiutował w Lechu 14 października 1995 roku, gdy wszedł na boisko z ławki rezerwowych w meczu Stomil – Lech 0:0. Co ciekawe dwie kolejki potem Kolejorz zremisował z Widzewem 3:3, a punkt w tym spotkaniu trafieniem w 90. minucie uratował Drame.

Gwinejczyk najwyraźniej lubił strzelać w końcowych minutach gry, bowiem w kolejnym sezonie 1996/1997 trafił jeszcze w pojedynku z Polonią na Bułgarskiej i to w 84. minucie meczu. Były stoper Kolejorza występując w barwach Lecha Poznań słynął z bardzo twardej gry, bowiem w sezonie potrafił łapać nawet kilkanaście kartek.

Ogółem Sekou Drame grał w Lechu Poznań od połowy 1995 roku do końca 1999 roku, lecz z małą przerwą na wiosnę 1998 roku, kiedy to Gwinejczyk reprezentował barwy Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski. Twardo grający stoper wystąpił łącznie w 51 ligowych spotkaniach Lecha Poznań, w których zdobył dwa gole.

Dalsza kariera w Polsce i za granicą

Sekou Oumar Drame po odejściu z Lecha Poznań powędrował do Wisły Płock, a potem grał jeszcze w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Gwinejczyk na przełomie 1999 i 2000 roku zdecydował się jednak wyjechać z naszego kraju i przez dwa lata występował we francuskim Bastiais Gallia Lucciana, następnie w Dubai CSC, a swoją piłkarską karierę zakończył w 2006 roku w… Indonezji.

Kariera reprezentacyjna

Trudno oszacować, ile dokładnie występów w kadrze narodowej swojego kraju ma Sekou Oumar Drame. Zagraniczne źródła nie podają bowiem precyzyjnej liczby, ale wiadomo, że były lechita zagrał w Pucharze Narodów Afryki w 2004 roku.

Rozdzielona rodzina

Gwinejczyk ma trzech synów, ale nie wszyscy mieszkają w Afryce. Do niedawna syn Jędrzej znajdował się w Gorzowie Wielkopolskim.

Mówi po Polsku i chce tutaj wrócić

Kilka lat spędzonych w Polsce wystarczyło Drame’owi, by nauczyć się naszego języka. W jednym z wywiadów udzielonemu kilka lat temu zagranicznym mediom Sekou przyznał, że chce wrócić do Polski, bowiem on sam zamierza zostać menedżerem i może pracować w tym fachu.

Adam Topolski i rasizm

Za czasów gry w Lechu Sekou Oumar Drame był w Poznaniu bardzo lubiany. On sam nie przepadał jednak trenera Adama Topolskiego, z którym spotkał się nie tylko w Lechu, ale także w Wiśle Płck. Gwinejczyk twierdził bowiem, że Topolski nie stawiał na niego, bowiem był rasistą.

Sekou Oumar Drame
Kraj: Gwinea
Data i miejsca urodzenia: 21 lub 23.12.1973 w Taouyah
Wzrost i waga: 184 cm / 85 kg
Pozycja: obrońca (środek) / defensywny pomocnik
Preferowana noga: lewa
Mecze w Lechu: 51 (w lidze)
Bramki w Lechu: 2 (w lidze)
Obecny klub: zakończył karierę

Linki do poprzednich części:

> Część XV – R. Lasocki
> Część XIV – H. Rengifo
> Część XIII – M. Goliński
> Część XII – M. Wachowicz
> Część XI – A. Marciniak
> Część X – M. Poledica
> Część IX – B. Telichowski
> Część VIII – D. Kucharski
> Część VII – M. Scherfchen
> Część VI – I. Turina
> Część V – H. Quinteros
> Część IV – E. Dolha
> Część III – E. Savaneh
> Część II – M. Favano
> Część I – F. Bonjour

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Foto: KSZO

4 komentarze

 1. poky pisze:

  byl solidnym grajem jak na tamte czasy , szkoda, ze odszedl przez topole

 2. Fan pisze:

  Pamiétam spiewy- Seku Drame,Seku…

 3. Kosi pisze:

  Kolejny pilkarz z Afryki chcac wrocic i pracowac dla nas, ale oczywiscie zarzad pierwszego kroku nie robi. Nawet pewnie te amikowcy nie wiedza kto to jest

 4. ok pisze:

  Co do syna Jędrzeja – mieszka w Gorzowie Wielkopolskim nadal ;D