Rudnevs – piłkarz o kilku nazwiskach

Latem 23-letni napastnik Kolejorza, Artjoms Rudnevs postanowił, że chce, aby inaczej wymawiano i pisano jego nazwisko niż w zeszłym sezonie. O ile niektórzy kibice i część mediów nie ma problemu z wymową, to już z odpowiednią pisownią nazwiska wielu ma ogromny problem.

> Party Poker < Na ten temat pisaliśmy artykuł już kilka miesięcy temu, ale nie wszyscy mieli okazję go przeczytać. Ponadto od kibiców z kraju mniej interesujących się Lechem Poznań otrzymaliśmy kilka maili z zapytaniem... kto to jest ten Artiom? Artjom? Rudnev lub Rudniew?. Okazało się bowiem, że niektórzy myśleli, iż władze Kolejorza kupiły latem jego brata i to on strzela dla "niebiesko-białych" tyle bramek. To jednak nie jest żaden brat pochodzący z Rosji tylko wciąż ten sam skuteczny Artjoms Rudnevs, który po roku gry w Polsce postanowił co nieco zmienić i chciał, aby wymawiano i pisano jego nazwisko w języku rosyjskim. Najlepszy snajper Lecha Poznań i polskiej ligi, Artjoms Rudnevs wywodzi się przecież z mniejszości rosyjskiej na Łotwie, a ponadto jego rodzicie są Rosjanami. Łotysz chyba jednak wtedy nie wiedział, że sprawi ogromny kłopot kibicom i dziennikarzom, którzy jego nazwisko piszą teraz w rozmaity sposób i na nic nie mogą się zdecydować. 23-latek ma więc w polskich mediach pięć imion i aż siedem nazwisk. Najczęściej są to Rudnevs, Rudnev i Rudniew będące przetłumaczone na polski, a jak wiadomo, nazwisk na nasz język się nie tłumaczy. Trzeba także pamiętać, że jeśli latem jakiś klub będzie chciał kupić najlepszego strzelca polskiej ligi, to zgłosi się po Artjomsa Rudnevsa, gdyż jest to oficjalne nazwisko i tylko taki piłkarz istnieje. Dodajmy również, że 23-letni gracz Lecha Poznań jest reprezentantem Łotwy i gdy dostaje powołanie do kadry, to własnie na nazwisko Artjoms Rudnevs, a właściwie Artjoms Rudņevs, czyli z niewielką i często słabo widoczną kreseczką pod literą „n”. Na koniec po raz kolejny zaznaczamy, że aby uniknąć różnych błędów, które pojawiają się w innych mediach, my stosujemy pisownię Artjoms Rudnevs, czyli taką którą używaliśmy od początku, gdy Łotysz został zawodnikiem Kolejorza. Poniżej prezentujemy listę imion i nazwisk, na które najczęściej można natknąć się czytając gazety lub przeglądając internet. Imiona najczęściej pojawiające się w mediach:

Artjoms
Artiom
Artjom
Artem
Artom

Nazwiska najczęściej pojawiające się w mediach:

Rudnevs
Rudniev
Rudnev
Rudniew
Rudnew
Rudnievs
Rudnews

Pisownia rosyjska:

Артём Ру́днев

Pisownia łotewska:

Artjoms Rudņevs

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

9 komentarzy

 1. 4o pisze:

  Ja uważam, że jeśli ktoś chce pisać jego nazwisko Rudnev lub Rudnew, to przecież nic się nie dzieje. Ale jeśli ktos poucza innych lub nawet redakcje to jest to już wtedy nie na miejscu.

 2. Pavvelinho pisze:

  Dla mnie i tak będzie nazywać się Artjoms Rudnevs – tak się nazywał kiedy przychodził do Lecha.

 3. Carte pisze:

  Ja jednak wolę wymawiać Rudnev. Trochę lepiej brzmi :-D

 4. ramirez pisze:

  Odliczamy dni Artka w naszym klubie. :)

  DZIĘKUJEMY!

 5. pedro pisze:

  I tak każdy wie o kogo chodzi, trochę on sam narobił sobie zamieszania z tym nazwiskiem ale tak już jest z zawodnikami z tamtych regionów i nie tylko bo na takiego Puyola też wszyscy inaczej mówią np: Puźol Pużol czy Pujol tak już jest.

 6. angela pisze:

  Ja się przyzwyczaiłam, że to Rudnev od tego sezonu :) ale w gazetach czy Internecie częściej można spotkać Rudnevs

 7. Bachórz pisze:

  ta literka pod n potrzebna rudnevsowi jak slusarski w ataku :)

 8. DŻEJO1 pisze:

  Kiedyś już był artykuł o tym na waszej stronie.

 9. fanatycyznadbrynicy pisze:

  Wolności słowa, my chcemy wolności słowa!