90-lecie: Wspomnienie 80-lecia

Przedwczoraj kibicom Lecha Poznań przypomnieliśmy, jak wyglądały obchody 85-lecia klubu, które miały miejsce w 2007 roku. Dziś w szóstym materiale z unikalnego cyklu „90-lecie” cofamy się jeszcze pięć lat wcześniej i przedstawiamy 80-lecie Kolejorza.

> Party Poker < Główne obchody na meczu

W 2002 roku atmosfera w klubie i wśród kibiców była bardzo dobra. W marcu Kolejorz był liderem zaplecza Ekstraklasy i pewnie zmierzał na najwyższy front w naszym kraju. Wtedy aż miło było uczestniczyć w obchodach 80-lecia, a ówczesny zarząd bardzo dobrze postarał się, by tą piękną rocznicę uczcić w jak najlepszy sposób. Dziesięć lat temu główne obchody 80-lecia miały miejsce na ligowym meczu z Tłokami Gorzyce, ale kilka miesięcy później Kolejorz w towarzyskiej potyczce zmierzył się jeszcze z Werderem Brema.

Specjalne bilety i programy meczowe

Pojedynczy bilet na jubileuszowe spotkanie z Tłokami kosztował 15 zł i warto było go zatrzymać aż do dziś. Wejściówki i programy meczowe były dziesięć lat temu napisane po staropolsku i miały specjalną oprawę graficzną. Wzór biletu obowiązującego na pojedynek na 80-lecie Lecha Poznań można zobaczyć -> tutaj.

Inna mowa spikera

Ponad 15 tysięcy fanów, którzy przyszli na główne obchody 80-lecia zostali przywitani przez spikera staropolską mową. Prowadzący tamte zawody również w trakcie meczu używał języka obowiązującego przed wojną, a każdy kibic, który 23 marca 2002 roku przybył na Bułgarską mógł poczuć się wyjątkowo.

Stroje retro

Nie tylko trener, Bogusław Baniak i zarząd byli ubrani na 80-lecie w historyczne stroje. Piłkarze Kolejorza wyszli na mecz z Tłokami w starodawnych trykotach, które przykuły dużą uwagę i to nie tylko Wielkopolan.

Na boisku pełna kontrola

Co prawda mecz Lecha z Tłokami opiszemy za jakiś czas w osobnym artykule z cyklu „Dawne mecze”, to jednak już dziś możemy zdradzić, że Kolejorz wygrał z zespołem z Gorzyc 3:0. W jubileuszowym spotkaniu gole dla poznaniaków strzelali Waldemar Przysiuda, Michał Goliński oraz Mariusz Mowlik.

Kapitalna atmosfera

Mecz na 80-lecie Lecha Poznań z Tłokami Gorzyce obejrzało z trybun ponad 15 tysięcy widzów, w tym wielu zaproszonych gości, którzy tworzyli historię naszego klubu. Tymczasem fani Kolejorza ukazali wtedy dwie sektorówki, a ponadto użyli serpentyn oraz żółtych i czerwonych rac świetlnych. Tym samym także kibicowskie obchody zostały godnie uczczone.

Sztuczne ognie na koniec

Po zakończeniu spotkania kibice zgromadzeni na stadionie mogli przy zgaszonych jupiterach obejrzeć specjalny pokaz sztucznych ogni. Było co oglądać, ale niestety z tamtych czasów nie ma żadnego filmiku.

Specjalna wystawa

Kilka miesięcy po głównych obchodach 80-lecia w CK Zamek otwarto specjalną wystawę. Przedstawiała ona przede wszystkim historię Lecha Poznań, a wszyscy chętni mogli podczas niej oglądać m.in. zdjęcia czy stare dyplomy, albumy i bilety.

Stworzono zespół Oldbojów

W 2002 roku utworzono zespół Oldbojów, w skład którego wchodzili byli piłkarze i trenerzy Lecha Poznań. Oldboje grają aż do dziś, a obecnie występują w okręgowym Pucharze Polski pod nazwą Kolejorz Poznań.

Film upamiętniający 80-lecie Lecha Poznań:

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

6 komentarzy

 1. Kosi pisze:

  Stare dobre czasy i najlepszy zarząd !

 2. 07 pisze:

  Szkoda ze te czasy odchodzá. Lecha mialo sié w sercu i nawet grojki go mieli i dla niego walczyli. Dzis zarzád nie liczy sié z kibicami, a grojki graja dla kasy. Rutkowski staje przed wielkim wyzwaniem nie tylko sportowo- marketingowym, ale i przede wszystkim moralnym stworzyc Lecha gdzie fundamentem bédá kibice, bo tylko to spraw ze klub bedzie mocny.i

 3. Versoo pisze:

  Zarzad moze i dobry byl, ale trzeba przyznac, ze ukradl pare milionow

 4. Krzychoo pisze:

  nawet nie pare, bo ponoc 14 sobie przywlaszczyl

 5. lechita pisze:

  jak zarząd był taki wspaniały wtedy to dlaczego dopiero w ostatnich latach zdobywamy trofea PP 2009 SPP 2009 MP 2010 i europejskie puchary potęgi przegrywały z Lechem

 6. kks janek pisze:

  Zarząd jaki by niebył raz będzie dobry raz zły…w marcu się okaże czy zarząd wie jak ważne dla nas są obchody 90-lecia!