90-lecie: Pierwsze lata klubu

Za dokładnie miesiąc gracze Kolejorza zainaugurują w swoim wykonaniu rundę wiosenną sezonu 2011/2012 piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Zanim to jednak nastąpi, fani poznańskiego Lecha jeszcze trochę się ponudzą, ale pocieszeniem jest fakt, że za nami już ponad połowa zimowej przerwy.

> Party Poker < Styczeń trwa jednak w pełni, a w dodatku spadło ostatnio trochę śniegu. Tym samym czas na czternasty artykuł z unikalnej serii "90-lecie", w którym opisujemy dziś pierwsze lata po powstaniu Lecha Poznań, czyli czasy od 1920 do 1930 roku. 1920 nieoficjalnie

92 lata temu na terenie całego kraju działało wiele Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży, ale nie miały one za zadanie popularyzować sportu wśród dzieci i młodzieży. Mimo to, młodzi poznaniacy postanowili uprawiać sport, a konkretnie chcieli grać w piłkę nożną. W 1920 roku na terenie Dębca, który nie należał wtedy do Poznania osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowiły założyć swój klub. Nie był on nigdzie zarejestrowany, ale miał władze i nazwę – Lutnia Dębiec.

1922 oficjalnie

Zanim młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia zarejestrowała klub, minęły dwa lata. Według historii do rejestracji drużyny piłkarskiej doszło dnia 19 marca 1922 roku i do dziś jest to oficjalna data powstania obecnego Lecha Poznań. Zarejestrowany zespół zwał się tak jak dwa lata wcześniej, czyli Lutnia Dębiec. Ta nazwa nie obowiązywała jednak długo, gdyż w sierpniu klub otrzymał nową nazwę – Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. Niedługo potem ówczesnym władzom klubu udało się wydzierżawić boisko mieszczące się wtedy przy ul. Grzybowej (obecnie stoją tam domy), zatem można było zacząć grać.

Pierwszy mecz i pierwsze rozgrywki

17 września 1922 doszło do pierwszego, oficjalnego meczu Lecha w historii. Wtedy gracze TS Ligi Dębiec spotkali się ze Spartą Poznań i zremisowali 1:1. Ogółem dzisiejszy Kolejorz swoje poważne spotkania rozgrywał na początku w C-klasie. Tak było od 1922 do 1924 roku, kiedy to Lech grał w grupie o nazwie „Liga Dębiec”, a od 1925 do 1927 w klasie C, gr. III I IV okręgu poznańskiego. Dodatkowo w między czasie, w 1925 roku Dębiec przyłączono do Poznania, dlatego też klub po raz kolejny zmienił nazwę i tym razem na: Towarzystwo Sportowe Liga Poznań.

Z C klasy do B klasy

Pięć lat od powstania klubu ówczesnym piłkarzom TS Ligi Poznań udało się w 1927 roku zająć 1. miejsce w C-klasie. Tym samym od 1928 roku aż do 1932 roku „niebiesko-biali” występowali poziom wyżej, a konkretnie w B-klasie okręgu poznańskiego. Tymczasem więcej o tym, jak szło obecnemu Lechowi w latach 30-tych dowiecie się z jednego z kolejnych odcinków unikalnego działu „90-lecie”. W nim przedstawimy Wam kolejne dziesięć lat klubu, czyli lata 1930 – 1940.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

5 komentarzy

 1. sedd pisze:

  heh, cos mi sie zdaje, ze jak nas wszystkich juz nie bedzie to sie okaze, ze jednak 19 marca to nie ta data 😀

 2. Versoo pisze:

  Dodam taka ciekawostke. 19 to byla niedziela dlatego watpie, by wtedy ktos zarejestrowal klub i jest to chyba jednak lipny termin

 3. ss pisze:

  Moze jakis artykuł o wyp i testowanych bo w tym okienku lecha piłkarzy duzo testuja

 4. 4o pisze:

  @ss, lepiej poczekać, bo skoro są testowani albo będzie transfer, albo nie, a jak nie, to po co pisać… Spróbujmy stanąć w miejscu redakcji, dla której byłoby to ciężko napisać skoro to wszystko ciągle się zmienia i dopóki nie stanie się faktem jak odejście Golli.

 5. maro pisze:

  Rozumiem ,że w tym czasie w Poznaniu i okolicy było wiele silniejszych klubów.