90-lecie: 51 sezonów w Ekstraklasie

Lech Poznań od początku swojego istnienia zaliczył jak dotąd 50 pełnych sezonów w Ekstraklasie. Obecny jest zatem 51 i co ciekawe 10 z rzędu od ostatniego powrotu Kolejorza do elity, który miał miejsce w 2002 roku pod wodzą trenera Baniaka będącego wśród 90 zasłużonych ludzi dla klubu.

> Party Poker < Tym samym dzisiejszy artykuł z unikalnego cyklu "90-lecie" będzie nieco nietypowy, bo mocno ukrócony, gdyż w nim podamy przede wszystkim liczby i sprawdzimy, jak wygląda Lech Poznań na tle innych, zasłużonych polskich klubów występujących w Ekstraklasie. Poznański Lech zadebiutował na najwyższym froncie w naszym kraju, w 1948 roku, a jego pierwszym rywalem był łódzki Widzew, dla którego także był to wtedy ekstraklasowy debiut. Siedem lat później "niebiesko-biali" spadli jednak do ówczesnej II-ligi i to na dodatek w czasie, gdy po raz pierwszy w nazwie naszego klubu pojawiło się słowo "Lech". Od 1957 roku przyszły chude lata dla Lecha Poznań, a Kolejorz na dobre odbudował się dopiero w sezonie 1971/1972 po którego zakończeniu opuścił zaplecze Ekstraklasy i na stałe powrócił do elity. W niej poznaniacy występowali aż do połowy 2000 roku, a w między czasie zdobyli trzy Puchary Polski, dwa Superpuchary i pięć mistrzostw kraju. Ponadto lechici w sezonie 1983/1984 oraz 1992/1993 sięgnęli po dublet, a więc wywalczyli mistrzostwo i puchar. Tymczasem od ostatniego powrotu Kolejorza do Ekstraklasy w 2002 roku, Lech Poznań zdobył dwa puchary i superpuchary kraju oraz jedno mistrzostwo. W dodatku od ośmiu lat "niebiesko-biali" nie wypadli w tabeli na koniec rozgrywek poniżej ósmego miejsca. Ogółem w zestawieniu wszech czasów polskiej ligi Lech Poznań jest na razie na niezagrożonym szóstym miejscu. Kolejorz na najwyższym szczeblu rozgrywek zaliczył pełnych 50 sezonów, a wraz z rundą jesienną zdobył w sumie 2042 punktów w 1419 meczach. Wygrał 548 spotkań, 398 zremisował i 473 przegrał, strzelając łącznie 1914 bramek, a tracąc 1698 goli. Dodajmy również, że w tabeli wszech czasów przed ekipą Kolejorza plasuje się ŁKS Łódź, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Wisła Kraków i Legia. Wszystkie te kluby mają jednak na swoim koncie więcej sezonów w Ekstraklasie niż poznański Lech. Dla liderujących w zestawieniu warszawiaków są to 75 rozgrywki w historii. 90-lecie:

> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

10 komentarzy

 1. Emiliano1991 pisze:

  Czy kiedy kolwiek ktos bral pod uwage trenera Baniaka jako nastepca Bakera?? ciagle tylko Probiez i Probiez…

 2. DŻEJO1 pisze:

  Redakcjo, a mecz z Piastem też będzie we Wronkach czy w Grodzisku?
  Czy mecz z Zagłębiem będzie można obejrzeć w internecie?

 3. KKSLECH.com pisze:

  1) Jeszcze nie wiadomo 2) Nigdy takich meczów nie będzie można nigdzie obejrzeć. Chyba, że powstanie kiedyś telewizja klubowa, w co raczej wątpimy 3) Będzie u nas relacja tekstowa, ale okrojona czyli inna niż tradycyjny raport meczowy.

 4. kks janek pisze:

  No i obyśmy w tej ekstraklasie zostali już na zawsze!

 5. Flis pisze:

  przecież jest lech.tv 🙂

 6. Kosi pisze:

  lechpoznan.tv to strona www z filmikami, a redakcji chodzilo raczej o telewizje w telewizji jak ma Barca, MU czy Real

 7. KibicLecha pisze:

  10 sezon z rzedu czyli powinnismy cos zdobyc w tych rozgrywkach i mozna powiedziec, ze te dekada byla udana

 8. WoodooOoo pisze:

  Z rutkiem na sterach tv klubowej za szybko nie bedzie takie cos kosztuje i w dydatkach zarzadu byloby na ostatnim miejscu

 9. cez pisze:

  Z rutkiem to juz chyba czegokolwiek nie bedzie. Wydaje mi sie, ze jego pomysly na budowe silnego klubu juz sie skonczyly.

 10. alessio pisze:

  poki ms x kogo i co doic to zostanie