90-lecie: Lech w latach 40-tych

Lata 40′ były dla Lecha Poznań wyjątkowe, bowiem to właśnie po zakończeniu II wojny światowej Kolejorz zadebiutował w Ekstraklasie, a w tym czasie miały miejsca wydarzenia, które na stałe zapisały się w historii naszego klubu. Dziś w dwudziestym artykule z unikalnego cyklu „90-lecie” przedstawiamy Lecha Poznań w latach 1940-1949.

> Party Poker < Wojna wstrzymała rozgrywki

Według pierwotnego planu pod koniec sierpnia 1939 roku miało dojść do ligowego sezonu 1939/1940. Ze względu jednak na napiętą sytuację w Polsce i na świecie rozgrywki nie ruszyły, choć pierwotnie chciano je przełożyć na wrzesień. Ogółem przez wybuch II wojny grę w piłkę nożną zawieszono na blisko sześć lat.

Odrodziliśmy się jako pierwsi

Po zakończeniu II wojny światowej obecny Lech był pierwszym poznańskim klubem, który został reaktywowany. Co ciekawe nadal głównym sponsorem klubu była kolej, a więc krótko po reaktywacji po raz kolejny zmieniono nazwę klubu. Tym razem na KKS Poznań, natomiast słowo KKS oznaczało Kolejowy Klub Sportowy.

Kolejne trzy zmiany nazw klubu

Tymczasem zmiana nazwy klubu na KKS Poznań nie była jedyną w latach 40-tych. Na początku 1948 roku postanowiono, że klub będzie zwał się KS ZZK Poznań (ZZK oznacza Związek Zawodowy Kolejarzy), natomiast nieco ponad rok później nasz klub nosił już nazwę Zrzeszenie Sportowe Kolejarz Poznań.

Historyczne wyniki

Co prawda opis wyników obecnego Lecha osiąganych w latach 40-tych znajduje się na dole artykułu, to jednak w tym miejscu warto wspomnieć o rezultatach osiągniętych przez poznaniaków w reaktywowanych rozgrywkach A-klasy. Otóż w jednym ze spotkań Kolejorz wygrał z Polonią Leszno aż 11:1, co do dziś jest najwyższym, wyjazdowym zwycięstwem lechitów w historii. Nie można również zapomnieć o domowym triumfie „niebiesko-białych” nad Polonią Poznań aż 18:2, co także jest rekordem klubu.

Była fuzja czy też nie?

Historia Lecha Poznań w latach 40-tych jest nieco zagmatwana, ale z pewnością bardzo ciekawa i każdy kibic powinien ją znać. Są jednak osoby, które twierdzą, że w 1947 roku doszło do fuzji Kolejorza z Pogonią Poznań grającą niegdyś na boisku przy ul. Śniadeckich (obecnie nie istnieje). Ponadto, istnieją źródła, które podają nawet, że Lech miał w swojej nazwie słowo „Pogoń”, ale oficjalnie nie podaje się, by dzisiejszy Lech Poznań kiedykolwiek zwał się Pogonią.

Większa liga i debiut

14 marca 1948, to historyczny dzień dla naszego klubu, ponieważ wtedy Lech Poznań rozegrał swój pierwszy mecz w Ekstraklasie. Wówczas rywalem „niebiesko-białych” był łódzki Widzew, a lechici przegrali wtedy 3:4. Tymczasem o tym, jak Kolejorz znalazł się w 1948 roku na najwyższym szczeblu rozgrywek w naszym kraju, dowiecie się czytając wyniki Lecha w latach 40-tych, które są zamieszczone pod koniec artykułu.

Pierwsze podium, pierwszy król

W roku 1949 poznański Lech po raz pierwszy w swojej historii załapał się na podium Ekstraklasy. Kolejorz w 22. kolejkach zgromadził na swoim koncie 27 punktów i to dało mu trzecie miejsce za drugim Ogniwem Kraków (29 oczek) oraz za pierwszą Gwardią Kraków (30 punktów). Ponadto w tych samych rozgrywek królem strzelców polskiej ligi został Teodor Anioła, który w 22 spotkaniach strzelił 20 bramek.

Jubileuszowe gole dziełem legend

Lech Poznań tak naprawdę zaczynał być silny w latach 40-tych, a więc w tym samym czasie miały miejsca różne jubileusze. Przede wszystkim pierwszą bramkę dla Kolejorza w Ekstraklasie zdobył słynny Teodor Anioła, a było to przy okazji wspomnianego wcześniej meczu z Widzewem. Tymczasem jeszcze w latach 40-tych „niebiesko-biali” strzelili setnego gola w swojej historii na boiskach Ekstraklasy. Autorem jubileuszowego trafienia był także słynny piłkarz, bo Henryk Czapczyk. Co ciekawe pierwszy i setny gol dla obecnego Lecha był zdobyty w przegranych przez poznaniaków spotkaniach i to na dodatek z łódzkimi drużynami, czyli z Widzewem i ŁKS-em.

Częste roszady

W latach 40-tych w naszym klubie dochodziło do wielu zmian, w tym także tych na stanowisku trenera i prezesa. Pierwszym szkoleniowcem Kolejorza po II wojnie był Franciszek Bródka, a jego następcami Vanco Kamenar, Marcel Demeunyck oraz Antoni Böttcher. Co ciekawe w latach 40-tych Franciszek Bródka dwukrotnie był trenerem Lecha i jednocześnie pierwszym szkoleniowcem, który prowadził Kolejorza w Ekstraklasie. Wspominając o roszadach, nie możemy również przeoczyć zmian na stanowisku prezesa. Pierwszym człowiekiem, który rządził Lechem po II wojnie światowej był Józef Chrobak, a w latach 40-tych na czele zarządu stał też Tadeusz Zawiślak, Stanisław Nawrocki oraz Tadeusz Bronowski.

Wyniki obecnego Lecha Poznań w latach 40-tych:

1939/1940:

II wojna światowa

1940/1941:

II wojna światowa

1941/1942:

II wojna światowa

1942/1943:

II wojna światowa

1943/1944:

II wojna światowa

1944/1945:

II wojna światowa

1945/1946 – eliminacje + A-klasa:

Obecny Lech brał udział w fazie eliminacyjnej do A-klasy, a po awansie do niej wygrał rozgrywki, ale miał tyle samo punktów, co Warta Poznań. Lechici w dodatkowym meczu przegrali z „Zielonymi” i nie awansowali wyżej.

Jesień 1946 – A-klasa:

Jesienią 1946 roku ówczesny KKS Poznań występował w A-klasie i rozegrał osiem spotkań. ZPN zdecydował się jednak anulować wszystkie jesienne wyniki poznaniaków, bowiem lechici oznajmili, że wiosną 1947 będą grać w eliminacjach do Ekstraklasy.

1947 – eliminacje do Ekstraklasy:

W tym roku toczyły się eliminacje do Ekstraklasy. Zespoły zostały przydzielone do łącznie trzech grup, z których na najwyższy front awansowały po trzy najlepsze kluby. Obecny Lech zajął w swojej grupie czwarte miejsce i to za Wisłą Kraków, Polonią Warszawa i Polonią Bytom. Tym samym nie uzyskał bezpośredniego awansu, ale niedługo potem powiększono ligę z 12 do 14 drużyn, zatem do Ekstraklasy załapał się obecny Lech oraz łódzki Widzew.

1948 – Ekstraklasa:

6. KS ZZK Poznań 26 26 pkt. 9-8-9 48:49

1949 – Ekstraklasa:

3. Kolejarz Poznań 22 27 pkt. 10-7-5 60:37

90-lecie:

> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

11 komentarzy

 1. Kosi pisze:

  To musiałbyć czasy :)) patrzac na bilans goli, padalo kilka bramek na mecz

 2. kks janek pisze:

  6 lat bez piłki nożnej do tego wojna, cieżkie czasy były.

 3. Niko pisze:

  Z opowiesci dziadka wynika, ze fuzja z Pogonia miala miejsce, bo tamten klub zakonczyl swoja dzialanosc i pilkarze przeszli do nas.

 4. leniu_KKS pisze:

  Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot. W naszym wypadku fuzja z Pogonia byla tym sstatnim.

 5. Niko pisze:

  ale Lech w tamtych czasach nikogo nie przejmowal, to oni sie do nas przylaczyli

 6. radziu pisze:

  tylko, ze wtedy powstal nowy podmiot bo zmienilismy nawet nazwe

 7. cez pisze:

  jakich narodowosci byli ci dwaj trenerzy, o ktorych mowa w tekscie??

 8. Lechita pisze:

  Dla informacji dodam, ze klub Ogniwo Krakow do dizisjejsza Cracovia 🙂

 9. krejzol pisze:

  cez – jeden wegier drugi francuz

 10. Emiliano1991 pisze:

  do redakcji: w jednym z kolejnych odcinkow 90-lecie moglibyscie tez napisac co nieco o trenerach, zwlaszcza tych zagranicznych. Bardzo mnie to interesuje.

 11. KKSLECH.com pisze:

  Będzie w przyszłości.