90-lecie: Kilka lokalizacji na stadion

Tydzień temu została zainaugurowana runda wiosenna, zatem w ostatnich dniach nie publikowaliśmy materiałów z unikalnego cyklu „90-lecie”. Dziś udało nam się jednak znaleźć wolne miejsce w harmonogramie, zatem publikujemy 31 artykuł z naszej serii przedstawiającej historię Kolejorza i to w rozmaity sposób.

> Party Poker < O tym, jak Lechowi Poznań wiodło się w latach 60-tych i na początku 70-tych dobrze wie już każdy kibic Kolejorza regularnie czytający zimą materiały z cyklu, który królował na naszej witrynie w przerwie pomiędzy rundami. Dziś na chwilę wracamy do lat 60-tych, w których klubem rządził przede wszystkim wieloletni prezes Lecha Poznań, Wacław Drab. Wówczas członkiem zarządu Kolejorza był też Jan Pieńczak, z którym niedawno mogli spotkać się kibice Lecha na spotkaniu organizowanym przez obecne władze klubu we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiara Lecha. - „Jan Pieńczak był prawą ręką za czasów prezesa Lecha, Wacława Draba. Wtedy klub miał aż 17 sekcji, a potem nawet 18.” – wspomina historyk Lecha Poznań, Maciej Markiewicz.

Tymczasem mimo istnienia kilkadziesiąt lat temu wielu sekcji sportowych, w tym takich jak piłki ręcznej, kolarstwa, kajakarstwa, hokeja na trawie czy koszykówki, w której Lech Poznań osiągnął w dotychczasowej historii znacznie więcej aniżeli w piłce nożnej, to nie sekcje były w latach 60-tych głównych problemem Lecha tylko brak odpowiedniego stadionu.

Wówczas ekipa Kolejorza grała na stadionie na Dębcu, który często był za mały, a okazyjnie gościł także na obiekcie Olimpii na Golęcinie. Tym samym już w latach 60-tych Jan Pieńczak zaczął szukać nowego obiektu dla Lecha Poznań, na którym swoje mecze regularnie rozgrywałby Kolejorz. – „To Jan Pieńczak wyszukał dla Lecha stadion przy ul. Bułgarskiej. Ten człowiek w 1962 roku rozpoczął wędrówkę po Poznaniu i był w różnych miejscach.” – oznajmił Markiewicz.

Były bramkarz Lecha Poznań, a obecnie jeden z głównych historyków naszego klubu przyznał również, że w latach 60-tych lokalizacji do wybudowania nowego stadionu było kilka. – „Pieńczak zawitał na Starołękę, na stadion tamtejszego Stomilu Poznań czy na obiekt Przemysława. Kandydatem do gry był też stadion Edmunda Szyca. Poszukiwania trwały długo, ale w końcu okazało się, że to Bułgarska stała się tym zbawieniem.” – powiedział Markiewicz.

Dodajmy również, że stadion Miejski mieszczący się przy ul. Bułgarskiej budowano od 1968 do 1980 roku. Obiekt powstał z nasypów ziemnych, lecz nigdy nie był zamknięty od strony północnej. Co ciekawe przez wiele, wiele lat stadion stał na bunkrze, który odkopano przy okazji modernizacji obiektu. Bunkier stoi aż do dziś, a obecnie często mijają go kibice chodzący na II trybunę.

90-lecie:

> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

2 komentarze

  1. Kosi pisze:

    Nie wiem jak kiedy wygladal teren przy stadionie, ale szczerze mowiac nie jest to dobra lokalizacja. Brak wyjscia we wszystkie strony, malo miejsce, obiekt sasiaduje z domami. Do tego nawet od stadionu do Bulgarskiej nie ma za duzo miejsca

  2. daffi pisze:

    Stadion powinien byc wiele, wiele lat temu inaczej zbudowany. Mianowicie dalej od tych bunkow za ogrodzeniem. Po prostu powinien byc wybudowany blizej ptasiej i odwrotnie