Warta nie będzie już więcej grała na Bułgarskiej

Już od początku nowego sezonu 2012/2013 w końcu powinny skończyć się problemy z murawą na stadionie Miejskim mieszczącym się przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu. Wszystko dlatego, że Warta na dobre przeniesie się do siebie.

> Party Poker < Warta Poznań przez ostatnich kilkanaście miesięcy występowała na stadionie Lecha dzięki bardzo korzystnej umowie z POSiR-em, który udostępniał "Zielonym" obiekt za drastycznie małą kwotę. Początkowo na spotkania klubu z Dolnej Wildy przychodziło nawet po 20 tysięcy widzów, ale gdy poznaniacy obejrzeli już sobie nowy stadion, a Warta zaczęła grać słabiej, to frekwencja na meczach tego zespołu drastycznie zaczęła spadać. W tym sezonie pojedynki "Zielonych" na Bułgarskiej oglądało średnio od 300 do 1500 osób, a Warta wynajmowała dla tych kibiców dolny poziom III trybuny. Mimo to, spotkania Warty często były rozgrywane dzień przed meczami Kolejorza albo tuż po, zatem murawa co chwilę dostawała sporą dawkę obciążenia. Ponadto drugi poznański klub chcąc występować na Bułgarskiej w sezonie 2012/2013 musiał porozumieć się w sprawie nowej umowy nie jak do tej pory z POSiR-em tylko z operatorem stadionu, a więc z klubem KKS Lech Poznań SA i spółką Marcelin Management. Na mocy porozumienia, które wygasa za kilkanaście dni Warta Poznań płaciła miastu za grę na stadionie Miejskim około 400 tysięcy złotych rocznie. Tymczasem jeśli "Zieloni" nadal chcieliby korzystać z obiektu przy ul. Bułgarskiej i biur znajdujących się pod IV trybuną, musieliby płacić Lechowi i spółce Marcelin sumę przekraczającą grubo ponad 1,5 mln złotych na sezon. Włodarze Warty Poznań ostatecznie nie zdecydowali się na warunki jakie przedstawił operator, dlatego też od nowego sezonu na dobre wrócą na swój kameralny obiekt. Dodajmy również, że poznańska Warta jeszcze obecne rozgrywki I-ligi dokończy w tzw. "ogródku", a wszystko przez aktualnie trwającą na Bułgarskiej wymianę murawy na turniej Euro 2012. Tym samym "Zieloni" do końca maja dwa swoje domowe spotkania rozegrają na obiekcie przy ul. Dolna Wilda, na którym latem rozpoczną się prace mające na celu odpowiednie dostosowanie "ogródka" do standardów i wymogów panujących na zapleczu Ekstraklasy. Źródło: inf. własna Autor: Arkadiusz Szymanowski Fot: KKSLECH.com

34 komentarze

 1. 4o pisze:

  Murawa odetchnęła, chociaż jeszcze nie położona…

 2. Kosi pisze:

  Bardzo dobrze. Paszoł won

 3. poz pisze:

  W końcu,teraz powinni zrobić z krzesełek napis Lech na górnym piętrze,bo sam napis Poznań jest jakby niekompletny.

 4. Maniek pisze:

  az mi ulżyło jak to przeczytałem :) … a z tym napisem i tak nic nie zrobią… a szkoda

 5. prawdziwyLechita pisze:

  chu z wynikami, zieloni jazda z ku mi:) tak powinni spiewac holsiki warty

 6. 4o pisze:

  Mam pytanie do Redakcji:
  Będzie sprzedaż nazwy stadionu?

 7. KKSLECH.com pisze:

  Miała być przed Euro, ale najwyraźniej będzie po.

 8. 07 pisze:

  Jak sprzedamy nazwé stadionu to pójdziemy dopiero sladem Legii z zeszlego roku. Mam nadzieje, ze srodki z tego tytulu trafiá tylko i wylácznie do klubu i bedá przeznaczone na cele strategiczne i rozwój.

 9. inoroz pisze:

  Uważam że artykuł z agresją. To nie Warta psuła murawę. Murawę zepsuto przy projektowaniu stadionu. Piłkarze tylko po prostu jej pomagają zdychać.

 10. Boro pisze:

  Co to da ze Warta nie bedzie grała to trawa odrazu bedzie rosła? Rutek reszta ekipy nie zarobi na Warcie.

 11. Pavvelinho pisze:

  Warta nie jest głównym winowajcom tego jak ta murawa wygląda jak wygląda.

  Też uważam że w fazie projektowania ktoś popełnił błąd tak jak z rozsuwanym dachem Stadionu Narodowego (dachu nie można rozsunąć przy ujemnych temperaturach). W sumie można też stwierdzić że to Lech także jest winny temu jak ta murawa obecnie wygląda (chociaż wg mnie i tak ma się lepiej niż ta na stadionie Widzewa).

 12. wielkikks pisze:

  Na każdym euro-stadionie popełniono kardybalne błędy i taka jest rzeczywistość. A tak na dobrą sprawę to nie wiadomo czy to dobrze że ta Warta nie będzie uczesticzyła w ponoszemiu chcoć w minimalnym wymiarze kosztów utrzymania tego stadionu. Ja nie widzę problemu obecności innego klubu ( Warty ) przy Bułgarskiej. Jezeli ich obecność odciązałaby operatora w kosztach utrzymania obiektu to nie widzę problemu a jedynie korzyść z obecności Warty na tym stadionie.

 13. 4o pisze:

  Taa, nasza murawa jest lepsza niż na stadionie Widzewiaków, ale szkoda, że chyba aktualnie tylko od nich mamy lepszą trawkę…

 14. MaPA pisze:

  Uważam że na stan „murawy” miały wpływ zarówno błędy w projekcie stadionu jak i terminy meczów.Było że Warta i Lech rozgrywały mecze dzień po dniu.Można było ustawić mecze co drugi tydzień dla każdego zespołu choć prawdopodobnie stan trawnika i tak byłby kiepski.Poza tym kiedy ta trawa miała sie ukorzenić.Ledwo została położona a już były mecze.Ciekaw jestem jak długo wytrzyma ta która jest kładzona obecnie.Sam Lech będzie miał duże wydatki w związku z murawą.To już chyba ósma wymiana.Kosztowało to chyba ze 3,5 mln.

 15. hyena pisze:

  dolozyc napis LECH na bialo na krzeselkach!!!!!!!!!!!

 16. arek pisze:

  Patrzac obiektywnie to miasto powinno Warcie zbudowac kameralny stadion na max 6 tys z mozliwoscia rozbudowy. Choc Warcie nie kibicuje to wstyd by taki zasluzony poznanski klub nie mial gdzie grac.

 17. wielkikks pisze:

  Stadion jest i niech grają. I moim zdaniem miasto nie powinno dokladać złotówki do nowego stadionu Warty. Przypominam stadion nie jest Lecha tylko należy do miasta. I jeden i drugi klub powinien mieć tu siedzibę. A jeżeli nie stać ich żeby płacić przyzoitą kwotę to prosze kombinowac na własną rękę albo przestać się bawić w futbol. Takie jest moje zdanie, ale rozumiem że niektórych uwiera obecność Warty. Moim zdaniem niepotrzebnie. To jest korzystne rozwiazanie dla podatników tego miasta dla samej Warty jak i Lecha.

 18. Bezel pisze:

  arek. dobrze gadasz!

 19. wielkikks pisze:

  Bezel mieszkasz w Poznaniu ? Chcesz płacić za kolejny stadion ? Na to ma miasto wydawać pieniądze skoro nawet Warszawe na to nie stać. I bronią się wszelkimi sposobami przed pomocą Polonii. Mimo ze Polonię nawet gdyby pominąć kwestie kibicoskie byłoby o wiele trudniej przenieśc na stadion przy Łazienkowskiej bo nie jest tak duży jak choćby ten w Poznaniu a mimo to nie raczą wydawać kolejnych pieniędzy. U nas tego problemu nie ma a chcemy wydawać kolejne miejskie pieniądze.

 20. ThorneKKS pisze:

  Do REDAKCJI,

  będzie jakieś info o karze na Stilica?? Sześć meczów kary w rozgrywkach najwyższej rangi? Przecież to przekreśla jego marzenia o grze w lepszym klubie, może jednak zostanie z nami.

 21. Pavvelinho pisze:

  Tak nie temat to ponoć też niecenzuralnie piłkarze Śląska zaśpiewali coś o Legii (ciekawe czy komisja Ligi ukarze cały Śląsk?).

 22. KKSLECH.com pisze:

  Nie będzie. Choć jeden wieprz spocony czerpie dużą satysfakcję z udupienia naszego zawodnika, a teraz wziął się ze Śląsk. Musi jednak pamiętać o zasadzie, że jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie…

 23. pyra fan kks z breslau pisze:

  alegia stara ku…..a jest tak dla przypomnienia

 24. Mouze pisze:

  Nic nie mam do Watry ale ta ich gra na bułgarskiej nie miała sensu.Im to było nie na rękę ,nam było to nie na rękę.Niech sobie odpicują drogę Dembińska i tam walczą o ekstraklasę.Na dzień dzisiejszy maksymalnie mogą liczyć na frekwencje rzędu 5tys.

 25. Robee77 pisze:

  Mnie Warta nigdy nie przeszkadzała a wręcz wydawało mi się że w Poznaniu jest super bo nie ma wielkich antagonizmów miedzy Lechem a Wartą.
  Nie mam nic przeciwko Warcie na Bułgarskiej , ale z tym poziomem sportowym ten stadion będzie pusty na Warcie i lepiej by było tak jak kolega mówił wyżej zbudować na Wildzie kameralny stadnik na 10 000 widzów z dobrym doświetleniem murawy, tak jak jest w Krakowie.

  Operator stadionu powinien już podejmować decyzje odnośnie zakupu murawy mieszanej trawy ze sztuczną trawą, to jedyne dobre rozwiązanie w obecnej sytuacji.

 26. 4o pisze:

  Jakby to powiedział Jurek Owsiak- ,,Oj sie bedzie działo…”

 27. Poznaniak pisze:

  A ja czuję, że murawa nadal będzie jedną z najgorszych w Polsce (tak jest obecnie),a brak Warty z której Rutkowski chciał złupić kasę (a straci) tylko jeszcze mocniej to zaakcentuje. Już widzę jak Rutek i spółka robią wymianę trawy co 3 miesiące za 400tyś…. nie ma takiej opcji, więc trawa na tym stadionie będzie pośmiewiskiem – zobaczycie już jesienią.

 28. qwerty pisze:

  Artykuł w kilku miejscach mija się z prawdą
  – stadion jet miejski a nie Lecha – Lech nie chciał go nawet za 1 PLN od PKP
  – duża frekwencja na meczach Warty to był efekt darmowych biletów i odpowiednich akcji typu 1000 darmowych kiełbasek
  – problem z murawą nie jest związany głównie z grą Warty a raczej błędami konstrukcyjnymi, amatorka dwóch poznańskich klubów sprawiła iż terminarz meczy był jaki był
  Operator stadionu w Poznaniu jak dla mnie został wyłoniony w mocno naciąganych okolicznościach

 29. Ferion pisze:

  Tekst bardzo propagandowy i tezy w nim zawarte niestety nieprawdziwy. Przyczyną, że na stadionie nie chce rosnąć trawa nie jest Warta. Preferencyjne warunki użytkowania stadionu dostał Lech. Przypomnijmy, że to Lechowi przypadnie kasa z tytułu praw do nazy stadionu. Miasto dostanie z tego tytułu ok. 30% co jest skandalem. Klub przecież nie wyłożył ani złotówki na budowę stadionu a będzie czerpał zyski z praw do nazwy. Ostatnią sprawą, która budzi ogromne wątpliwości to fakt zawarcia umowy z Lechem i Konsorcjum Marcelin na tak długi okres czasu bez żadnych zabezpieczeń wynikających z prawidłowego użytkowania obiektu. Po 15 latach może się okazać, że pan Rutkowski przekaże stadion spowrotem do miasta w stanie do totalnego remontu.

 30. kaz pisze:

  @Ferion wiesz jak to jest załatwiane przecież, ten prezydent nie raz pokazał, że jest pomocny gdy coś upadnie pod stół

 31. wielkikks pisze:

  Tylko że dzięki temu prezydentowi również odżył ten klub to tak dla przypomnienia.

 32. omega pisze:

  Niektórzy na tym forum nie mają zielonego pojęcia o tym o czym piszą.Trawa aby mogła się ukorzenić potrzebuje ok 30 dni podczas których nie będzie eksploatowana.Po tym okresie następuje prawidłowy rozrost i to w zależności od odmiany mieszanki wcale nie potrzebuje ekstra naświetlenia.Niektóre gatunki doskonale rozwijają
  sie w miejscach mocno zacienionych. Jak słyszę jak ktoś mówi ,że obłożenie boiska 3 meczami w ciągu 7 dni nie powinno szkodzić murawie to po prostu ręce opadają .Mam niemal 100 % pewności ,że przy zastosowaniu odpowiednio dobranej mieszanki traw boisko będzie bez zarzutów przynajmniej przez cały sezon.Wszystkie stadiony , które użytkują więcej niż jedna drużyna mają kłopoty z murawa np.San Siro, pomimo że mieszczą się w o wile lepszej strefie klimatycznej.

 33. głos z trybun pisze:

  Nad napisemm poznań niech zrobią jeszcze napis LECH :) ALE BY TO ŁADNIE WYGLĄDAŁO , a co do warty to paa :D

 34. damciox pisze:

  Napis „LECH” nie pasuje. Górna część jest podzielona na 7 części a „LECH” to cztery litery, więc nie byłby na samym srodku. Jedynie gdyby napisali KKS LECH to wyglądałoby fajnie