Japończycy chcą udoskonalić mecze w tv

Kibice, którzy nie mogą wybrać się na domowy mecz swojej drużyny lub pojechać za swoim zespołem na wyjazd najczęściej decydują się na oglądanie meczu w telewizji. Niestety wiele transmisji nie spełnia wymagań fanów piłki nożnej.

> Party Poker < Przede wszystkim osoba śledząca mecz w telewizji jest zmuszona oglądać to, co pokazuje realizator. Tym samym niemożliwy jest podgląd trybun, ławek trenerskich czy choćby połowy na której aktualnie nie toczy się gra. Ponadto kibic oglądający futbol w tv musi słuchać komentatora lub też eksperta, który często przynudza lub jest niekompetentny i nie wnosi nic ciekawego do transmisji. Dodatkowo osoba, która nie może pojawić się na stadionie i tym samym jest zmuszona śledzić mecz swojego klubu za sprawą transmisji telewizyjnej nie ma możliwości oglądania spotkania z perspektywy innej kamery. Nie może m.in. przybliżyć czy oddalić kamerę od boiska lub też wybrać widok z góry czy zza bramki. To wszystko ma się jednak w przyszłości zmienić, bowiem Japończycy już pracują nad "meczami przyszłości". Otóż innowacyjny system "Hybridcast", który aktualnie jest przez Azjatów testowany i pomału wprowadzany pozwoli kibicowi oglądającemu mecz dostosować widowisko do swoich potrzeb. Tym samym można będzie m.in. wybrać sobie kamerę tak jak choćby w grze komputerowej z serii FIFA lub Football Manager. Jednym słowem w przyszłości to kibic ma decydować, w jaki sposób chce obejrzeć mecz, a nie nadawca. Tymczasem projekt proponowany przez Japończyków pozwoli także m.in. wyłączyć głos komentatora i eksperta, a pozostawić dźwięk trybun. Możliwe będą również podpisy pod piłkarzami (np. imiona czy nazwiska) lub również składy, statystyki i inne ciekawostki. Natomiast na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy system "Hybridcast" na dobre wejdzie w życie i przede wszystkim, kiedy zaczną go stosować europejskie telewizje. Pewne jest jednak, że mecze w telewizji potrzebują zmian, natomiast pomysł Japończyków jak najbardziej może się sprawdzić, a tym bardziej w Polsce. Poniżej prezentujemy krótki, niespełna trzyminutowy filmik, który co nieco pokazuje, w jaki sposób w przyszłości mają wyglądać pojedynki piłki nożnej w telewizji.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

11 komentarzy

 1. Pavvelinho pisze:

  Ciekawy pomysł.

 2. Kosi pisze:

  Ciekawy? to jest doskonaly. Zreszta po raz kolejny wychodzi, ze zoltki to najmadrzejsi ludze swiata. Ja juz teraz jestem przekonany, ze ten system bedzie hitem

 3. KoL pisze:

  Mysle, ze wylaczanie glosu komentatotow, np. Szpaka z Juskowiakiem, Rosloni i Gilewiczow zrobi w Polsce furore.

 4. Pavvelinho pisze:

  KoL

  Taką opcję też powinni wprowadzić jak wyłączanie głosu komentatorów.

 5. 4o pisze:

  Te Japońce to mają głowy…

  Niekompetentność komentujących mecze nie bije na głowę niestety.

 6. Versoo pisze:

  Bardzo dobrze. Mam nadzieje, ze na nastepne Euro bede juz mogl wylaczyc Szpakowskiego, bo nie chce mi sie sluchac tego co „wyliczyl Tygodnik Kibica”

 7. Karoloss pisze:

  Szpak ostatnio przestal juz to reklamowac. Chyba dostal zakaz.

 8. mroczek pisze:

  Jedyny komentator na świecie który potrafi zniechęcić do oglądania meczu a wynalazek Japończyków zrobi pewnie furorę w krajach w których liga piłkarska jest na odpowiednio wysokim poziomie a i sposób jej pokazywania również.

 9. Cabral pisze:

  Bardzo dobry pomysl. Z uteskniemiem czekam na wdrozenie systemu w Polsce

 10. MatiWałcz pisze:

  Pomysł świetny.Ciekawe kiedy to dojdzie do Polski.Choć na stadionie najlepiej:)) Coś słyszałem, że w nowszych dekoderach Cyfry+ jest możliwość wyłączenia głosu komentatora i tylko doping;]