Zhetysu czyli siedem rzek

O 14:00 poznański Lech zagra na wyjeździe z Zhetysu Tałdykorgan, zatem jeszcze przez parę godzin będzie przebywał w miejscu, które dla wielu osób na świecie jest kompletnie dzikie i do którego żaden z zawodników Kolejorza może już nigdy nie zawitać.

> Party Poker <


Wylosowanie przez Kolejorza ekipy Zhetysu Taldykorgan było dla pewnej części kibiców, w tym gównie tej pucharowej i mniej zainteresowanej wschodnią piłką nożną sporym szokiem. My jednak już w maju przy okazji prezentowania listy potencjalnych rywali Kolejorza czy przedstawiań ewentualnych przeciwników pod względem kibicowskim zwróciliśmy dość sporą uwagę na ten klub.

Od początku było wiadomo, że jeśli Lech trafi na Zhetysu, to poleci pod granicę z Chinami czyli w miejsce dzikie i odległe. Nazwa „Zhetysu” czy „Tałdykorgan” to dla wielu trudne słowa do wypowiedzenia, które w dodatku kojarzą się raczej z Azją niż z Europą. W tym wypadku również nie ma się zresztą co dziwić, gdyż południowo-wschodni Kazachstan zamieszkuje sporo ludzi rasy żółtej.

Wszystkie te osoby są potomkami ludzi zamieszkujących teren zwany niegdyś Rosyjskim Turkiestanem. Jedną z jego części był Zhetysu (w innych językach to Жетысу, Джетысу lub Jetisu) od którego to nazwę wziął też dzisiejszy rywal Kolejorza. Zhetysu oznacza siedem rzek, które wyłaniają się z jeziora Balkhash. Samo otoczenie Tałdykorganu także składa się przede wszystkim z rzek, jezior i stepów ciągnących się na ogromnej powierzchni.

Wspominając o Zhetysu nie można również zapomnieć o otaczających tą część krajach. Wokół południowo-wschodniej części Kazachstanu znajduje się przecież Mongolia, Chiny i Kirgistan. Z Tałdykorganu to właśnie do Chin jest najbliżej, bo tylko 200 kilometrów, a jadąc cały czas na wschód od miasta pucharowego rywala Lecha Poznań można natknąć się na prawdziwie opustoszały teren, gdzie szczyty gór przekraczają nawet 4000 metrów n.p.m.

Warto również zaznaczyć, że średnia temperatura latem w rejonie „Siedmiu Rzek” to około 30°C, natomiast zimą jest tak chłodno, że bez trudu zamarzają jeziora. Różnice temperatur między poszczególnymi porami roku są więc tam spore, ale lechici będą mogli dziś liczyć na podobną pogodę jak ostatnio w kraju. Synoptycy zapowiadają na godzinę 18:00 czasu kazachskiego (14:00 polskiego) temperaturę nieprzekraczającą 27 stopni.

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak


10 komentarzy

 1. ArekCesar pisze:

  Panowie z redakcji…Respect!!! Oficjalna strona nigdy wam nie dorówna.

 2. kriss pisze:

  chyba słaba nadzieja zeby ktos udostępnił transmisje z pieknego kazachstanu

 3. asdat0r pisze:

  będzie – kazachska telewizja na swojej stronie internetowej ma udostępnić

 4. 4o pisze:

  Często piłkarze na wyjazdach w meczach europejskich mogą choć troszkę zwiedzić lub pospacerowac po jakimś ryneczku, a w Kazachstanie nudy będą…

 5. Kibic pisze:

  Mecz bedzie pokazywanych Przez kazachska stacje el Alma czy jakos tak wiec każdy kto chce bedzie mOgł go zobaczyć na necie pzdr albo tez na innych stronach meczyki.pl itp

 6. arek pisze:

  Kazachstan to ponoc przepiekny kraj natomiast w tym „dzikim” kraju PKB na jednego mieszkanca jest na podobnym poziomie co w Polsce.

 7. Kolejorz pisze:

  kriss będzie transmisja w internecie ale po rosyjsku .

 8. kriss pisze:

  dzieki nie wazne w jakim jezyku ale wazne ze bedzie

 9. aa pisze:

  radzilbym ogarnac na wszelki wypadek jeszcze jedno zrodlo meczu bo nie zdziwie sie jak strona Kazachskiej telewizji wywinie jakis numer tuz przed meczem 🙂 pamietajcie ze my tez nie transmitowalismy meczu w Poznaniu i oni tez nie mogli go obejrzec 😉

 10. KoL pisze:

  Po rosyjsku? A co za roznica?
  Jak WTK transmitowala pierwszy mecz, to „komentatorzy” gadali o wszystkim poza meczem. „GET A ROOM” chcialo sie krzyczec.. (wynajmijcie sae pokoj w hoteliku)