Pochodzenie nazwy rywala Lecha

Czwartkowy rywal Kolejorza, a więc Khazar Lankaran powstał zaledwie osiem lat temu, ale nazwę ma wiekową. Co ciekawe ma ona niewiele wspólnego z czasami współczesnymi a nawet z samym Azerbejdżanem, który jest niepodległy od 1991 roku.

> Party Poker <


Khazar zaczerpnął swoją nazwę od Chazarów, czyli ludu koczowniczego, który przywędrował z Azji. W VI wieku naszej ery Chazarowie osiedlili się m.in. na terenach północnego Kaukazu i nad Morzem Kaspijskim, nad którym leży przecież Lankaran. Trudnili się głównie handlem, co nie było przypadkiem, bowiem ziemie zajmowane przez Chazarów znajdowały się na tzw. „jedwabnym szlaku” handlowym łączącym Europę z Chinami.

Swego czasu Chazarowie wyparli z terenów obecnego Azerbejdżanu Bułgarów, którzy powędrowali bardziej na zachód Europy, ale i tak zatrzymali się w środkowej strefie kontynentu. Na terenach zajmowanych wcześniej przez Bułgarów Chazarowie utworzyli swoje państwo, które nazywało się Kaganatem Chazarskim lub jak kto woli – Chazarią.

Nieco później, bo w IX wieku wszystkie plemiona koczownicze zaczęły wyznawać judaizm, co ludziom w Polsce kojarzy się z Żydami. W późniejszym czasie religia wśród Chazarów zmieniała się, a lud ten wyznawał wielu Bogów. Niektórzy Chazarowie byli nawet wyznawcami islamu oraz chrześcijaństwa, lecz akurat w bardzo małych grupach.

Aktualnie w Azerbejdżanie większość mieszkańców wyznaje islam i tak samo jest w Lankaranie. Co ciekawe muzułmaninem jest były lechita, Semir Stilić oraz kibice Khazaru, którzy w 2008 roku byli oburzeni zachowaniem fanów Lecha Poznań. Ci przed czterema laty zdjęli w Baku koszulki, a taki czyn jest w islamie uznawany za haniebny.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com


7 komentarzy

 1. LoK pisze:

  To co tu dopiero powiedziec (i co powiedzieli) jak zobaczyli te spasione i pol-obnazone gole tylki w ramach „Let’s do the Poznan” 😉

 2. inoroz pisze:

  No właśnie a co ze Stiliciem? Może wiecie gdzie się podziewa? Gdzie zagra Kikut i Injac?

 3. Pyrlandia pisze:

  redakcjo wejdźcie na E-maila

 4. Mouze pisze:

  No właśnie nasza ogromna gwiazda Semir Stillic ma ogromne kłopoty ze znalezieniem jakiegokolwiek pracodawcy.Zaraz mu stuknie miesiąc jak jest bez klubu i bez treningów.

 5. Lechu12 pisze:

  @Mouze – to Cię śmieszy?? Trzeba szczerze przyznać, że Lech Poznań zmarnował bardzo dobrego zawodnika. Mogliśmy go sprzedać, dać mu się rozwijać i przy okazji zarobić na nim. Niestety Lech zaprzepaścił tą szansę, jak i sam Stilic, który bez ambicji złapał straszną obniżkę formy. Mimo to nasz kochany zarząd nie podał ręki zawodnikowi i teraz naprawdę dobry gracz jest bez klubu i przez pierwsze mecze nie będzie mógł grać po słowach w kierunku Legii Warszawa. Dam sobie głowę uciąć, że spokojnie odbudowałby swoją formę i w przyszłości poszedł do lepszego klubu.

 6. An pisze:

  This is incorrect… In Azerbaijan language Caspian sea called „Khazar sea” (Xəzər dənizi) 🙂 The name of this club does not belong to the tribe, it is associated with the sea. 🙂

  …And the removal of shirts is not related to Islam. Just at that time is not welcome: in the stadiums were women and children, it is unethical to them to bare torso.

 7. KoL pisze:

  On the other hand: slitting one’s throat is… (ethical), if one happens to be *unfaithful)