AIK pod względem kibicowskim. Wreszcie porządna grupa

Już jutro Lech Poznań zagra z AIK-iem Solna, a na Rasundzie może zasiąść w czwartek nawet 20 tysięcy widzów. Co ciekawe chyba pierwszy raz w historii zdarzyło się, że Kolejorz trafił w pucharach na lepszą drużynę pod względem kibicowskim niż sportowym.

> Party Poker <


Fani AIK-u Solna należą do absolutnej czołówki w swoim kraju i mają swoich sympatyków dosłownie w całej Szwecji. Najwięcej z nich mieszka jednak w Solnej oraz w Sztokholmie, gdzie znajdują się dwa inne kluby. Mowa tutaj o Djurgardenie i Hammarby, z którymi to kibicami od wielu, wielu fani AIK-u mają tzw. „kosę”.

Sympatycy AIK-u nie lubią się również z kibicami IFK Goteborg, natomiast do najsławniejszych fanów zespoły z Rasundy zalicza się m.in. pianista Robert Wells czy były prezydent UEFA, Lennart Johansson. Warto również zaznaczyć, że fanatycy AIK-u zajmują miejsca na trybunie północnej swojego stadionu.

Ich kocioł lub jak kto woli młyn nie jest może zbyt duży, ale prezentuje się naprawdę nieźle. Głównymi grupami AIK-u są: Black Army, Firman Boys, Ultras Nord, Sol Invictus i Smokinglirarna. Nie można również zapomnieć o AIK Tifo, która odpowiada za oprawy i to właśnie dzięki nim AIK można zaliczyć do niezłych grup kibicowskich.

Fani AIK-u wiedzą co to np. race świetlne, świece dymne i stroboskopy. Często ukazują także flagowiska oraz oprawy z użyciem, folii, kartonów czy chorągiewek. Wiele z nich nawiązuje do samego klubu AIK, a samo wykonanie choreografii jest bardzo pomysłowe i musi budzić uznanie nawet w Polsce.

Warto również zaznaczyć, że AIK jest w tym sezonie drugi pod względem frekwencji na ligowych meczach, a średnia widownia na Rasundzie to nieco ponad 13 tysięcy. Kibice AIK-u mają też swój hymn śpiewany od sześciu lat przed każdym meczem zwany „Å vi e AIK”, co oznacza „My jesteśmy AIK”.

Kibice AIK-u w akcji:

Sympatycy AIK-u Solna w roli głównej:

Fani AIK-u w kwietniu 2012 roku:

Źródło: inf. własna
Foto: aiktifo.se, thelocal.se


11 komentarzy

 1. buła pisze:

  Wiadomo ilu ich się do Poznania wybiera ?

 2. kksjanek pisze:

  Jestem ciekawy ile ich przyjedzie 😀

 3. braa pisze:

  Mieliśmy dostać 3000 tysiące biletów,ale nie wiadomo czy tylu nas będzie.

 4. Kosi pisze:

  Ciekawe czy u nas cos odpala. Juz dawno nikt niczego nie uzyl na Bulgarskiej

 5. Lechita pisze:

  Niezli sa. Czekam juz na 9 sierpnia

 6. baczi_kks pisze:

  nie wiem jak Wy Panowie ale ja już nie mogę sie doczekać spektaklu kibicowskiego na bułgarskiej ze szwedami:D

 7. tomek27 pisze:

  No faktycznie ,jak jest ekipa przyjezdna ,to zaraz jest inne kibicowanie .O ile pamietam ,to UEFA nakazuje dac 5 % pojemnosci stadionu przyjezdym,czyli by wychodzilo ok 2 tys biletow ,daleko nie maja ,wiec kto wie, moze ich sie tylu zjawi

 8. WoodooOoo pisze:

  duzo zalezy od pierwszego meczu. Jak Lech wygra to moze ich nie przyjechac tu nawet 500 osob!

 9. KibicLecha pisze:

  Licze na to, ze Szwedzi tutaj cos odpala. Meczyk po 20:00 dlatego bedzie na co popatrzec

 10. Franky pisze:

  Odpalą, odpalą. Na pożegnanie z Europą 🙂

 11. 4o pisze:

  Już coś dużo lepszego w porównaniu do cienkich Kazachów i Azerów.