Kibicowskie podsumowanie 2012 roku (FOTO, VIDEO)

W 2012 roku Lech Poznań rozegrał łącznie 37 meczów, a więc wystarczająco dużo, żeby z doskonałej strony mogli się pokazać kibice Kolejorza. Tak rzeczywiście było, a fani klubu mającego ponad 90-lat udowodnili w kończącym się roku, że są absolutnie najlepsi w Polsce i znajdują się w czołówce Europy.


Choć w tym roku rząd, politycy i niektóre media nadal prowadziły nagonkę i wprowadzały coraz to surowsze kary i głupsze przepisy, to na Bułgarską w 2012 roku przybyło łącznie 400130 ludzi, a na wyjazdy za Kolejorzem pojechało dokładnie 8353 kiboli. Lechici jeździli za swoją drużyną 10 razy, choć wyjazdowych spotkań było w sumie 19. Niektóre stadiony miały jednak nieczynne sektory, władze przeciwnego klubu nie chciały wpuścić sympatyków Kolejorza albo ci mieli zakaz i nie mogli jechać.

Jeśli chodzi o wyjazdy, to Lech doskonale zaprezentował się w tym roku w Gdańsku w 2030 osób, gdzie odpalił pirotechnikę i przedstawił sektorówki. Piro było też w Warszawie na Legii (początkowo nie chciano wpuścić kibiców Kolejorza), a także w Solnej i w Grudziądzu. W 2012 roku fani Kolejorza byli aktywni również poza stadionem jadąc m.in. na Marsz Niepodległości do Warszawy czy pamiętając o takich rocznicach jak obchody Czerwca ’56 oraz Powstania Wielkopolskiego. Ciekawie wyglądały też kibolskie, jesienne mecze DWL w B-klasie podczas których zawsze była fanatyczna atmosfera.

Ponadto chętniej niż w poprzednich latach w tym roku kibice przychodzili na Bułgarską w „niebiesko-białych” barwach oraz bardziej ochoczo wrzucali pieniądze do puszek na oprawy i na różne cele statutowe. Aktywne było również Stowarzyszenie Kibiców Wiara Lecha, które organizowało różnego rodzaju akcje w tym także charytatywne np. „Niebiesko-biały Mikołaj”. Natomiast 1 listopada na wielkopolskich cmentarzach zebrano 41 tysięcy złotych na renowację grobów Powstańców Wielkopolskich, zaś w ostatnich dniach odpalano znicze na grobach, mogiłach, miejscach pamięci oraz pomnikach Powstańców Wielkopolskich.

Tymczasem w marcu w Kórniku odbył się dziecięcy turniej o Puchar Wiary Lecha podczas którego nie brakowało pirotechniki. Dodatkowo latem w Ustroniu Morskim i Błażejewku miały miejsce zloty kibiców Lecha Poznań, a w tej drugiej miejscowości rozegrano nawet specjalny turniej fanatyków z okazji 90-lecia. Dodatkowo podczas meczów w Poznaniu debiutowały nowe fany w tym np. „Poznaniacy” czy „Miasto Złą Sławą Owiane”. Jakby tego było mało, w Lubinie podczas wyjazdu incognito zadebiutowała nowa przyśpiewka – „Fanatyczny doping”. Kibice Kolejorza pod koniec listopada 2012 roku wydali również specjalny album.

Na płycie pod tytułem „Definicja Kibol” można usłyszeć takich raperów jak: Fif, Koral, Macias, Panicz, Kabak, Szafir, Heemce, Bebol, MPR, Małpa, Bubel, Baron oraz tych najbardziej znanych z Lechowych i kibicowskich kawałków, czyli Evtisa i Bzyka. Rapowa płyta kibolska powstała u DJ-a Decksa, a w konkretnie w La Bomba Studio. Za muzykę odpowiadał DJ Story, natomiast za mastering Arkadiusz Namysłowski. Krążek dla kibiców Lecha Poznań kosztuje 35 zł i znajduje się na nim blisko 80 minut muzyki.

2012 rok obfitował też w wiele innych kibicowskich wydarzeń, ale były nie tylko dobre momenty. Niestety w tym roku zakaz dostał Klima, a także dwóch kibiców z Murowanej Gośliny za fanę o czym niedawno pisaliśmy. W grudniu zamknięto również stadion na jeden mecz. Dziś skupiamy się jednak przede wszystkim na dobrych rzeczach, a prócz tych, które napisaliśmy powyżej w skrócie – w 2012 roku były też takie wydarzenia, które po prostu zasługują na to, by poświęcić im więcej miejsca. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Luty: Lech – GKS:

Po 80. minucie gry kibicom powoli zaczęły wysiadać nerwy. Z Kotła można było usłyszeć nową przyśpiewkę „Jak się skończy 0:0, to pójdziemy po Bakero”. Nie zabrakło także słynnego już „Guantanamera czas już wyje*ać Bakera” oraz „Bakero! co?! wypie*dalaj”. Hiszpan i tak nic jednak nie rozumiał, bo po polsku kapuje i mówi niewiele.

Marsz Zwycięstwa 2012:

W dniu 27 grudnia 2011 roku, czyli w 93. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego członkowie Stowarzyszenia Kibiców Wiara Lecha uczcili pamięć powstańców punktualnie z dźwiękiem syren poprzez odpalenie kilkuset czerwonych rac świetlnych na trasie Dworzec Letni, ul. Dworcowa, św. Marcin, al. Marcinkowskiego, hotel Bazar.

Trasa ta nie była przypadkowa, gdyż to właśnie nią 26 grudnia 1918 roku przejechał Ignacy Jan Paderewski, który do Poznania przybył z Gdańska i nocował w hotelu „Bazar”. Pianista i kompozytor tego samego dnia wygłosił także przemówienie, będące zresztą pretekstem do wybuchu Powstania. Tymczasem 19 lutego odbył się Marsz Zwycięstwa 2012, który uczcił sukces Powstańców 93 lata temu.

Tym samym w niedzielę, 19 lutego blisko 3000 osób, w tym kibice Kolejorza, mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, a także kombatanci NSZ i AK oraz goście z całego kraju przeszli ze Starego Rynku, a dalej trasą ul. Paderewskiego – Plac Wolności – ul. 27 grudnia – ul. Gwarna – św. Marcin – Al. Niepodległości – ul. Niezłomnych aż pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Marsz rozpoczął się po godzinie 17:00 i wraz z paroma przystankami trwał niespełna dwie godziny. Jego uczestnicy przeszli 2,5 kilometra, a podczas marszu nie zabrakło biało-czerwonych flag, ogromnej ilości rac świetlnych, achtungów i okrzyków. Podczas marszu odśpiewano m.in. Rotę, a na końcu hymn kraju. Przez cały czas królowały hasła: „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Powstańcy, dzięki za wolność”.

1500 kibiców na treningu:

3 marca początek sobotniego treningu Lecha Poznań był nieco nietypowy, bowiem zgodnie z zapowiedzią zawodników Kolejorza odwiedzili kibice.

Już po godzinie 16:00 pod sklepem Lecha Poznań zaczęli zbierać się pierwsi sympatycy, a o 17:15 na boisku treningowym pojawili się za to zawodnicy Kolejorza. Krótko potem około 1500 fanów „niebiesko-białej” ekipy wyruszyło spod IV trybuny w kierunku boisk treningowych.

Kibice Lecha Poznań mieli ze sobą fanę meczową z napisem „Kolejorz”, a także użyli kilkunastu achtungów oraz rac świetlnych. Ponadto nie zabrakło również białych i niebieskich świec dymnych i wielu okrzyków. Kibice śpiewali m.in. „biegać, walczyć i się starać, a jak nie to wypie*dalać” czy „zawsze i wszędzie policja je*ana będzie.”

Fani skandowali też m.in. „jesteśmy z Wami”, „na Rumaku do Europy” oraz zaśpiewali „Moja jedyna miłość” i „w Grodzie Przemysława”. Dodajmy również, że tego co działo się pod stadionem i podczas treningu nie mogły kamerować telewizje i inne media, które zostały w rozmaity sposób wyproszone.

Każdy, kto chciał więc fotografować czy nagrywać filmiki musiał w ogóle opuścić teren stadionu, zatem niektóre media zdecydowały się odpuścić relację z wizyty fanów Kolejorza na treningu Lecha Poznań.

„Wy koszulki wypełniacie, na boisku chu*ja gracie”:

Tuż po pierwszym gwizdku sędziego marcowego meczu Lech – Śląsk fani Kolejorza na drugiej trybunie ukazali oprawę o jasnym przekazie. W środku Kotła zaprezentowała została koszulka Lecha Poznań w klubowych barwach i z herbem, ale bez sponsora. Na dole trybuny, na jej całej długości został za to wywieszony dobrze widoczny i czytelny transparent o treści: „wy koszulki wypełniacie, na boisku w chuja gracie”.

„Dzisiaj Szymon w pierwszy składzie, dla trenera zdejmie gacie” – To hasło można było usłyszeć z trybun i zostało kierowane do Szymona Drewniaka, a więc wychowanka klubu, który zadebiutował właśnie w meczu ze Śląskiem. 19-latek krótko wcześniej był bohaterem słynnego już filmu, na którym tańczył z gołymi pośladkami. Reakcja kibiców była zatem jednoznaczna i może nawet trochę złośliwa. Na dodatek Wspomniane wyżej hasło nie było jedynym sloganem skierowanym do Drewniaka. Kocioł śpiewał jeszcze: „Szymek ty cwelu jak dziwka skończysz w burdelu” oraz „Zdejmij getry, weź pończochy, na facebooku jesteś modny”.

„Lubimy ryzyko i ostro gramy, bandy kiboli bójcie się chamy”:

Tuż przed rozpoczęciem meczu Lech – Lechia w Kotle pojawiła się oprawa. Najpierw na samym dole został wywieszony czarny transparent z dużymi, białymi literami o treści: „bandy kiboli, bójcie się chamy”, a niedługo potem na środku II trybuny pojawiła się bardzo kolorowa i czytelna sektorówka. Po jej bokach zostały zaprezentowane kolejne dwa transparenty o treści: „lubimy ryzyko” oraz „i ostro gramy”. Całość ozdobiły jeszcze kartony, a także pojedyncze achtungi, świece dymne i ognie wrocławskie.

„Sława Wielkiemu Lechowi”:

Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy meczu Lech – Polonia z drugiego poziomu Kotła została wywieszona ogromna sektorówka z wizerunkiem gladiatora, który trzymał tarczę z liczbą „90″. Całość ozdobił jeszcze herb klubu, duże litery „Sława Wielkiemu Lechowi” na dole Kotła oraz stroboskopy, które podświetliły całą oprawę. Piątkowa choreografia przygotowana przez ultrasów nawiązywała do 90. urodzin Lecha Poznań.


]

Maj: Lech – Podbeskidzie:

Gdy tylko piłkarze wyszli z tunelu na mecz, przede wszystkim z Kotła poszybowało w górę mnóstwo konfetti. Wtedy pokaz wypadł najokazalej, choć był jeszcze kontynuowany w pierwszej i w drugiej połowie. Tymczasem każdy, kto zapomniał o akcji, mógł otrzymać siatkę z pociętym papierem. Między innymi na II trybunie były rozdawane worki.

Dodatkowo w pierwszej połowie meczu po raz pierwszy miało miejsce rozstąpienie na trzech poziomach Kotła. Wyszło to równo i bardzo dobrze, co z pewnością może cieszyć. Oby tak dalej! (fotka rozstąpienia w linku poniżej).

null
null

Wracamy do Europy!

W niedzielę, 6 maja po godzinie 22:30 na poznańskim Placu Wolności trenerom i piłkarzom Lecha Poznań za awans do europejskich pucharów podziękowało około 3 tysięcy kiboli Kolejorza. Nie zabrakło oczywiście wspólnych śpiewów, „pozdrowień” innych klubów, a także pirotechniki i przemówień zawodników.

Pierwsi kibice Lecha Poznań zaczęli gromadzić się na Placu Wolności już po godzinie 21:00. Natomiast autokar z piłkarzami i trenerami Kolejorza dotarł na miejsce prosto z Łodzi tuż po 22:30. Wówczas zawodnicy i sztab szkoleniowy pojawili się na tarasie Arkadii i stamtąd wspólnie podziękowali kibicom za udany sezon zakończony powrotem do Europy.

Do blisko trzytysięcznej grupy fanów przemówił m.in. Hubert Wołąkiewicz, Semir Stilić, Mariusz Rumak, Dimitrije Injać, Marcin Kikut oraz Artjoms Rudnevs, który jednak nie obiecał na sto procent pozostania w wielkopolskim klubie na kolejny sezon. Całe spotkanie z kibolami trwało około 25 minut. Nie zabrakło oczywiście wspólnych śpiewów, rac, stroboskopów i achtungów.

Obchody Czerwca ’56:

28 czerwca o godzinie 17:15 pod Poznańskimi Krzyżami uczczono pamieć ofiar Czerwca ’56. Pod krzyże przybyło kilkaset osób, w tym przede wszystkim kibole Lecha oraz mieszkańcy Poznania. Wielu z nich odpaliło znicze na znak pamięci o bohaterach, którzy zginęli 56 lat temu.

Pod krzyżami fani Kolejorza, jak i mieszkańcy Poznania prócz zniczy odpalili także kilkanaście rac świetlnych, odśpiewali hymn narodowy, a później skandowali „cześć i chwała bohaterom”, „nie dla mediów wizerunku tylko z dumy i szacunku” oraz „Poznań, Poznań, hej Kolejorz”. Obecna była też duża fana w „biało-czerwonych” barwach z napisem „Poznań” oraz z herbem klubu i godłem naszego kraju.

Lipiec: Lech – Zhetysu:

Podczas meczu z Zhetysu zadebiutowały trzy nowe fany, które zostały wywieszone na płocie na samym dole Kotła w miejsce fany „Kibolski Klub Sportowy Lech Poznań”. Pierwsza z nowych flag miała napis „Pyrlandia”, druga (środkowa) – „Miasto złą sławą owiane” oraz trzecia – „Poznaniacy”.

Dodatkowo tuż po rozpoczęciu meczu z Kotła wyłoniły się dwa transparenty. Pierwszy – „Krzychu trzymaj się” oraz drugi – „Sargon Pamiętamy”. Ten pierwszy był dla zasłużonego kibica, który jeszcze przez kilkanaście miesięcy nie będzie mógł wejść na mecz, a drugi dla fotografa Lecha, który parę lat temu tragicznie zginął w wypadku. Dodatkowo Kocioł skandował też „jesteśmy z Tobą, hej Litar jesteśmy z Tobą”.

Nadchodzi młodość

W pewnym momencie w Kotle pojawił się jeden z najmłodszych, ale już fanatycznych kibiców Lecha. Wszedł na podest i próbował grać nawet na bębnie. Melodia jeszcze nie ta, ale z czasem na pewno będzie lepiej 🙂

null

Lipiec: Lech – Khazar:

Jeszcze w środę wieczorem przed czwartkowym mecze nie było wiadomo, czy UEFA zgodzi się na minutę ciszy, by uczcić pamieć zmarłego tragicznie byłego fotografa Lecha i kibica. Ostatecznie władze Europejskiej Piłki Nożnej zgodziły się na minutę ciszy, która poprzedziła mecz. Kibice Kolejorza uczcili pamięć „Wujka” należącego do jednej z grup ultras ułożeniem krzyża z czerwonych rac świetlnych oraz sektorówką z wizerunkiem Macieja Opali wraz z datą urodzin oraz datą jego tragicznej śmierci. Prócz tego tuż przed meczem wszyscy fotoreporterzy, którzy przybyli na to spotkanie zjednoczyli się i chwycili się za ramiona. W ten sposób oddali hołd swojemu zmarłemu koledze, który przez wiele lat fotografował m.in. mecze Lecha Poznań.

null

Czy Rutkowski zapomniałeś co kibicom obiecałeś?

W 21. minucie gry z Kotła dało się usłyszeć głośne: „Czy Rutkowski zapomniałeś co kibicom obiecałeś”. To sformułowanie było jeszcze powtórzone w 57. minucie, co znów bardzo spodobało się kibicom. Dodatkowo oberwało się także Karolowi Klimczakowi.

„Na koszulki bez Amiki” i „Smart Amika niech spier… i we Wronkach się wychwala”

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej połowie Kocioł skandował także dwa powyższe zdania. Chodzi oczywiście o koszulkę Lecha Poznań na której widnieje logo Amiki i która reklamuje na razie nieistniejący produkt. Ponadto fani Kolejorza skandowali jeszcze m.in. „Na koszulki bez Amiki” oraz „Bez Amiki na koszulkach”. Tym samym sympatycy Lecha jasno dali sygnał, że zarząd ma szukać innego sponsora na koszulki i nie chcą, by na strojach lechitów reklamowała się firma Rutkowskiego.

„Ace of Spades”:

Tuż po pierwszym gwizdku sędziego została przedstawiona oprawa, która była uszykowana już od dłuższego czasu. W środku Kotła można było podziwiać sektorówkę z pikiem we wnętrzu którego znajdował się herb Lecha, a po bokach kozły. Pierwszy poziom Kotła ozdobiły jeszcze czarne pasy, a drugi napis po jednej stronie „Ace of” a po drugiej „Spades”. Obecne były też pojedyncze flagi oraz parę achtungów. Hasło oprawy oznacza „asem pik”.

Lech & KSZO:

Tuż po pierwszym gwizdku sędziego mieliśmy oprawę zgodową Lech & KSZO z okazji 20-lecia przyjaźni. Choreografia wyszła bardzo ładnie i była bardzo dobrze czytelna oraz widoczna. Szczególnie efektownie wyszła kolorowa sektorówka na samym środku.

„Ona tu jest i tańczy dla mnie”

Tuż po rozpoczęciu meczu fani Kolejorza odpowiedzieli na kompromitującą legionistów przyśpiewkę oprawą. Na dwóch poziomach II trybuny została ukazana biała kartoniada z dwoma transparentami – „Ona tu jest i tańczy dla mnie”. Pomiędzy nimi była sektorówka ze starą tirówką tańczącą na rurze. Podczas choreografii kibice Kolejorza śpiewali: „ja pie*dolę ją, ona tu jest i tańczy dla mnie, bo dobrze to wie, że ku*wą jest i skończy na dnie”. Warto jednak zaznaczyć, że niektórzy śpiewali nieco inne słowa, gdzie wyraz „dobrze” zastąpił „każdy”, choć to akurat nie robi większej różnicy.

Trzy oprawy + racowisko na pożegnanie 2012 roku:

Już od paru tygodni chodziły słuchy, że oprawa na ostatnim meczu na Bułgarskiej w 2012 roku będzie godna, ale tylu choreografii nikt się nie spodziewał. Oprawy przygotowali ultrasi z „Ultras Lech ’01″ oraz „e-Lech ’02″ z okazji rocznic. Pierwsza oprawa w „niebiesko-białym” kolorze składała się z dwóch transparentów, chorągiewek na drugim poziomie i sektorówki w środku. Druga choreografia była podobna do pierwszej z tym, że sektorówka w środku była inna, a na drugim poziomie zostały jeszcze odpalone race świetlne. Niedługo potem wyłoniła się kolejna sektorówka, ale jeszcze większa i w zupełnie innym stylu. Nad nią zawisł napis „e-Lech ’02″, a pod nią na całej długości Kotła „Masz przed sobą fanatyków”. Natomiast w środku sektorówki znajdowały się trzy doskonale widoczne i barwne postacie. Po jej bokach były jeszcze stare jupitery stadionowe oraz efekt piorunów. Tymczasem na samym końcu zostało przedstawione dodatkowo racowisko. W choreografiach prócz rac użyto również wiele achtungów, świec dymnych i stroboskopów. Cały pokaz trwał kilkanaście minut, a kibice Kolejorza zapamiętają go na długo!

Zbiórki do puszek na meczach w 2012 roku:

GKS Bełchatów – 2022,38 zł
Wisła Kraków – 3953,82 zł
Śląsk Wrocław – 6153,21 zł
Górnik Zabrze – 5322,96 zł
Cracovia Kraków – 6227,84 zł
Lechia Gdańsk – 16025,28 zł
Polonia Warszawa – 25611,96 zł
Podbeskidzie B-B. – 27714,37 zł
Zhetysu Tałdykorgan – 16204,59 zł
Khazar Lankaran – 13878,03 zł
AIK Solna – ok. 13,600 zł
Ruch Chorzów – 12886,28 zł
Górnik Zabrze – ok. 15128,04 zł
Pogoń Szczecin – 19756,45 zł
Hamburger SV – 2518,01 zł
Piast Gliwice – 8676,04
Jagiellonia Białystok – 10665,36
Legia Warszawa – 24614,38
Śląsk Wrocław – ok. 11000

Kibice Lecha na wyjazdach w 2012 roku:

Chorzów – brak wyjazdu
Kraków – 1600
Białystok – brak wyjazdu
Kraków – brak wyjazdu (PP)
Kielce – 700
Warszawa – 1548
Łódź – brak wyjazdu
Tałdykorgan – 60 (LE)
Lankaran – 31 (LE)
Solna – 450 (LE)
Grudziądz – 550 (PP)
Warszawa – brak wyjazdu
Bełchatów – 384
Gdańsk – 2030
Lubin – 1000
Kraków – brak wyjazdu
Łódź – brak wyjazdu
Bielsko-Biała – brak wyjazdu
Kielce – brak wyjazdu

Linki:

> Zdjęcia oprawy „Lubimy ryzyko”
> Zdjęcia oprawy „Sława Wielkiemu Lechowi”
> Zdjęcia oprawy „Ace of Spades”
> Zdjęcia oprawy Lech & KSZO
> Zdjęcia oprawy „Ona tu jest”
> Zdjęcia czterech opraw na zakończenie 2012 roku

Zbiór materiałów z cyklu: „Na stadionie” opisujących wszystko to co działo się na trybunach podczas meczu Kolejorza głównie na własnym stadionie. Kliknij -> TUTAJ.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


11 komentarzy

  1. KKSLECH.com pisze:

    Jakby Wam się przypomniało o jakimś istotnym wydarzeniu o którym tutaj nic nie ma dajcie znać.

  2. młodywu pisze:

    Grudziądz oficjalnie 500 ale było nas 550 🙂

  3. WoodooOoo pisze:

    Dzialo sie sporo w tym roku. Euro sie skonczylo, ale politycy nadal nam nie odpuszczaja. Mozna co jedynie powiedziec: „Robie to co kocham, choc chca mnie za to karac, nie zrezygnuje z tego, bo w tym jest moja wiara”

  4. ole ole pisze:

    turniej halowy w kurniku

  5. ole ole pisze:

    oprawa z gdanska?

  6. KKSLECH.com pisze:

    Jest wspomniane, a turniej dopisaliśmy.

  7. KubaKKS pisze:

    Zjazd kibiców w Ustroniu Morskim.

  8. sedd pisze:

    jest przeciez wymieniony razem z blazejewkiem

  9. Kosi pisze:

    Wparowanie na trening bylo chyba najlepsze. Jak widac po wiosennych wynikach podzialalo. Moze w 2013 warto by powtorzyc ? 😛

  10. KibicLecha pisze:

    W tym roku jedna oprawa lepsza od drugiej. Wielki SZACUN dla LPU za 2012 rok!

  11. waldi pisze:

    oprawy mega czaderskie . dzieki wielkie za nie