Poznańskie kluby (cz. I) – Legia Poznań

W środę, 9 stycznia w newsie zapowiedzieliśmy nowy dział „Poznańskie kluby”, a w piątek, 11 stycznia 2013 roku prezentujemy pierwszy odcinek z nowego i unikalnego cyklu. Aby rozruszać trochę ten dział na początek pod lupę bierzemy zespół, który obecnym kibicom Kolejorza kojarzy się raczej z Warszawą.


Legia w Polsce jest właściwie jedna, a konkretnie ta z Warszawy, jednak w latach 30-tych „kosą” Lecha (ówczesnego KS KPW) była ta z Poznania (dokładniej z Wildy).

Ogólny rys

KS Legia Poznań to klub powstały w tym samym roku co Lech, czyli w 1922. Piłkarze tej drużyny występowali w „zielono-biało-czarnych” barwach, zaś Legia swoje domowe mecze rozgrywała na Łęgach Dębińskich w dzielnicy Wilda. Legia była wtedy dumą tamtej części Poznania i jej spotkania w latach 30-tych cieszyły się niezłym jak na tamte czasy zainteresowaniem kibiców. Co ciekawe wówczas nazwę Legia pisało się „Legja”.

Dominacja w Wielkopolsce

Na przełomie lat 20-tych i 30-tych oraz pod ich koniec Legia Poznań królowała w Wielkopolsce i często bez żadnego trudu wygrywała rozgrywki A-klasy. Legia to 10-krotny Mistrz Wielkopolski, który jednak nigdy nie zagrał w Ekstraklasie. Legioniści z Poznania po końcowym triumfie w A-klasie otrzymywali prawo startu w eliminacjach Ekstraklasy, czyli do ówczesnej I-ligi. O ile legioniści na lokalnym podwórku zwykle nie mieli sobie równych, to już na krajowym gdzie trzeba było walczyć z drużynami z całej Polski zawodzili.

Za silni dla Lecha

Lech Poznań, a właściwie ówczesny KS KPW-Liga Poznań-Dworzec w 1931 roku pierwszy raz w swojej historii awansował z B-klasy do A-klasy. Od 1932 roku do końca sezonu 1934/1935 gracze Kolejorza zawsze byli w czołówce A-klasy, ale też niemal zawsze ustępowali Legii Poznań. Ta w latach 1932 – 1936 stoczyła z naszym klubem łącznie dziewięć pojedynków. Później A-klasa zmieniła nazwę na ligę okręgową i doszło sześć kolejnych starć. Ogółem lechici rozegrali z legionistami 15 spotkań w których najczęściej przegrywali i to więcej niż dwoma golami. Legia Poznań najmocniej zbiła Lecha w 1935 roku, gdy rozniosła nas aż 6:0. Zaś Lech triumfował nad zespołem z Wildy zaledwie trzy razy. Najwyżej w 1933 roku, kiedy to lechici zwyciężyli Legię 5:2.

Remis jak porażka w ostatnim starciu

W sezonie 1938/1939 Lech Poznań, a właściwie KS KPW Poznań po raz ostatni zagrał z poznańską Legią. Kolejorz w dwunastu meczach ligi okręgowej wywalczył 21 punktów zaliczając bilans 10-1-1 gole, 48:12. Remis i porażka miały oczywiście miejsce w bojach z Legią. Po porażce w październiku 1938 roku 2:4 wiosną 1939 roku Kolejorz musiał wygrać 2:0, aby w końcowym rozrachunku mieć szansę w końcu zająć 1. miejsce w lidze. „Niebiesko-biali” prowadzili już 2:0, lecz Legia z poznańskiej Wildy grała do końca. Urwała Lechowi jeden punkt i tym samym znów byliśmy w jej cieniu.

Czasy powojenne

Po zakończeniu II wojny sport w Wielkopolsce i w Poznaniu odradzał się bardzo wolno, a Lech był pierwszym reaktywowanym klubem w naszym mieście. W końcu odbudowała się też Legia, ale już nie sportowo. Na dodatek w 1949 roku połączyła się z innymi, aczkolwiek małymi zespołami z Poznania. Legia, Surma, Tramwajarz, Naprzód, Skarbowiec i Nurt utworzyły Związkowy Klub Sportowy Ogniwo Poznań. Zespół ten początkowo grał w utworzonej wtedy III-lidze, ale szybko upadł. Ogniowo powstałe na bazie paru wspominanych wcześniej poznańskich drużyn w tym Legii zostało rozwiązane na dobre, a dziś jej spadkobiercą jest KS Energetyk. Klub ten nie posiada już jednak sekcji piłkarskiej.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


17 komentarzy

 1. babol pisze:

  Jak się tak patrzy z boku ile tych drużyn kiedyś było w Poznaniu, ile sekcji rożnych dziedzin sportu funkcjonowało i odnosiło sukcesy to można odnieść wrażenie, że to wszystko zostało zniweczone. Kiedyś np. Lech Poznań miał kilka sekcji o ile się nie mylę, a dzisiaj ? Pozostała tylko drużyna piłkarska o ile się nie mylę…

 2. fan pisze:

  Cech wspólnych Legii z tą warszawską jest jak widać więcej: zielono-biało-czarne barwy (niemal ten sam zestaw), klub wojskowy oraz „kosa” z Lechem.

 3. Kosi pisze:

  Ile osob lazilo wtedy na mecze?

 4. DługiKKS pisze:

  500-1500. Szkoda, że teraz z tego klubu niewiele zostało. Byłoby ciekawie…

 5. arek pisze:

  Bo kiedys to kluby byly raczej stowarzyszeniami i dzialaly na zasadach amatorskich i albo utrzymywaly je duze zaklady albo utrzymywaly sie same ze skladek grajacych. Nie bylo potrzebne duzo kasy a i wiecej mlodziezy garnelo sie do sportu i nie wazne czy byles biednym czy bogatym, nie tak jak dzisiaj.

 6. Maniek pisze:

  w sumie ja sie ciesze ze juz tej Legii nie ma …

 7. Versoo pisze:

  Jaki klub bedzie w kolejnym odcinku?

 8. sedd pisze:

  Wojskowe gowno. Dobrze, ze upadlo, ale historia tego klubu ciekawa. Kosa w obecnych czasach bylaby murowana a Legie wspierala pewnie nadal wiara z Wildy

 9. ArekCesar pisze:

  Każda Legia w końcu skończy tak samo… zniknie.

 10. cez pisze:

  Versoo – z Poznania 😀

 11. pyra fan kks z breslau pisze:

  nastepny klub to FERDY POZNZAN

 12. jarek pisze:

  jest jeszcze w Polsce Legia Chelmza

 13. andrzej pisze:

  Gralem w tym klubie w polowie lat 50 tych na boisku przy obecnej arenie……………….

 14. damnix pisze:

  Mój dziadek grał w tym klubie.Ciekawy artykuł

 15. waldi55 pisze:

  Legia nie była klubem wojskowym, a miejskim i rozgrywała mecze na stadionie należacym do miasta. I była klubem Poznania, a nie tylko Wildy, w przeciwieństwie do adoptowanego dziecka jakim jest Lech. Legia była klubem urodzonym w Poznaniu.

 16. slawomirpartyka.com.pl pisze:

  pytanie ma do tego wpisu…

  Ciekawi mnie od kiedy Warta zaczeła grać przy ul. Droga Dębińska bo do 1953 grała przy ul. Rolna. Grała też swoje mecze na stadionie im. j Edmunda Szyca. a wszedzie czytam ze to stadion pod poczatku Warty. jak to było

 17. Albert pisze:

  Na mecze Legii Poznań przed wojną przychodziło do 10 tys osób. Był to bardzo popularny klub w Poznaniu.