Historia: Jedyny stadion na świecie z bunkrem

Połowa stycznia 2013 roku, czyli czas nudnych przygotowań Lecha Poznań do rundy wiosennej to dobry moment, aby powrócić do materiałów, które dokładnie rok temu królowały na tej witrynie.


To oczywiście artykuły z unikalnego działu „90-lecie”, który od 2013 roku zmienił nazwę na „Historia”. Dziś w 38 materiale z tego cyklu pochylimy się nad tematem bunkra. Ten znajduje się na terenie stadionu Miejskiego mieszczącego się przy ul. Bułgarskiej, lecz operator obiektu na razie nie potrafi w marketingowy sposób wykorzystać tego niespotykanego na innych światowych stadionach „gadżetu”.

Na początku lat 70-tych ruszyły tak naprawdę pierwsze prace budowlane stadionu przy ul. Bułgarskiej. Aby w ogóle budowlańcy mogli je rozpocząć, trzeba było osuszyć występujące tam bagna i nawieść tony ziemi. W budowie obiektu przeszkadzały jednak fortyfikacje i to dwie znajdujące się przy obecnej ulicy Rumuńskiej. Jeden bunkier stoi przy stadionie nietknięty aż do dziś, a ten drugi i mniejszy ponad 30 lat temu zasypano ziemią.

null

Trybuny ówczesnego stadionu były ziemne, więc wtedy pruski bunkier z XIX wieku nikomu nie przeszkadzał. Według historyków zakopany przy pierwszej budowie naszego obiektu bunkier był schronem amunicyjnym skrzydłowej baterii fortu artyleryjskiego i po jego zakopaniu wielu po prostu o nim zapomniało. Zaś młodsi kibice w ogóle nie wiedzieli o tym, że przychodząc na mecze pod nimi znajduje się niecodzienna budowla.

Bunkier został odkryty jesienią 2005 roku, gdy rozpoczęła się modernizacja stadionu. Wtedy ziemne wały rozebrano i w trakcie prac robotnicy natknęli się na coś twardego. Dla okolicznych mieszkańców i to tych głównie starszych bunkier pod wałami ziemnymi nie był żadną niespodzianką, ale u większej części Wielkopolan, która przychodziła na mecze Kolejorza był małym szokiem.

null

Bunkier po odsłonięciu znajdował się w bardzo dobrym stanie i posiadał nawet małe drzwiczki. Zachodziło jednak pytanie, czy pruski schron nie wstrzyma modernizacji stadionu. Ostatecznie w pracach budowlanych II trybuny bunkier nie przeszkadzał i projektanci nie zwracali na niego uwagi. Problemy pojawiły się jednak wtedy kiedy zatwierdzono budowę dachu.

Wiadomo było, iż w miejscu bunkra znajdującego się w miejscu starych sektorów 6 i 7 musi stanąć filar potrzebny do konstrukcji dachu. Konserwator zabytków nie dał zgody na wyburzenie bunkra i ten został na terenie stadionu. Projektantom udało się jednak wybudować filar trochę z boku, a pruska budowla z XIX wieku nie budziła już takich emocji jak świeżo po jej odsłonięciu.

null

Początkowo kibice naśmiewali się co prawda, że schowają tam niepokornych piłkarzy, źle rządzących działaczy czy nie najlepiej sędziujących arbitrów, ale z czasem żarty ustały. Budowlańcy „Nowej Bułgarskiej” ładnie zabudowali bunkier, zatem ten znajduje się na terenie obiektu Lecha Poznań aż do dziś. Nie można jednak podejść do niego czy dotknąć go, bowiem ten jest odgrodzony płotem.

Kibice przychodzący na mecze Kolejorza do Kotła, bądź poruszający się w okolicach II i III trybuny mogą zobaczyć go jednak z bliska, ale obecnie na nikim historyczny schron nie robi wrażenia. Ten po odkopaniu w 2005 rok był zresztą zalany wodą, choć jeszcze parę lat temu drzwiczki do bunkra były otwarte (teraz są do nich nawet schodki). Przy bunkrze pracowali archeolodzy, lecz nic ciekawego w tej sprawie się nie urodziło.

null

Klub i miasto również niespecjalnie kwapią się, by bunkier widoczny na zdjęciach załączonych do tego newsa (niestety nie posiadamy aktualnej fotki bunkra od strony dwójki) wykorzystać w sposób marketingowy. Lech Poznań mógł w czasie Euro 2012 na nim słono zarobić, bo na świecie nie ma stadionów zaopatrzonych w takie historyczne „gadżety”. Na ten moment w sprawie schronu z XIX wieku nic się jednak nie dzieje, a szkoda, ponieważ mogła to być rzecz, która przyciągnęłaby na stadion jeszcze więcej osób.

Historia (dawniej dział 90-lecie):

> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


14 komentarzy

 1. 07 pisze:

  Klub Lech jak i miasto Poznań mogą z tego zrobić atrakcję i miejsce do zwiedzania. Ten fakt należy wykorzystać. Oczywiście trzeba też zainwestować pewne środki na początek, ale absolutnie bunkry i bliskość stadionu, a raczej przyszły parking mogą stać się dla miasta i klubu nie tylko atrakcyjnym miejscem, ale też wpływami finansowymi. Wątpię jednak aby ktoś o tym pomyślał.

 2. 4o pisze:

  Wow, fajny artykuł.
  Szkoda, że nikt nie ma pomysłu jak wykorzystać ten bunkier…

 3. arek pisze:

  To bylaby atrakcja dla turystow. Zwiedzanie stadion, muzeum Lecha i spacerek w bunkrze.

 4. LTSK pisze:

  Twierdza Bułgarska !

 5. JMBfan(koniec koszmaru) pisze:

  Wcale nie taki WOW!
  Bez dwóch zdań najlepszy serwis Lecha Poznań. Gratulacje dla redakcji!

 6. To nie temat do składania gratulacji i wręczania nagród. Zwłaszcza, że nie ma czego gratulować skoro to jedyny serwis nieoficjalny. Prosimy tylko o komentarze związane z tematem.

 7. Luka pisze:

  Z marketingiem u nas coraz gorzej

 8. Mouze pisze:

  Tylko w jaki sposób wykorzystać taki bunkier skoro ludzie nie kwapią się nawet do zwiedzania Fortu VII?Wiara Lecha mogłaby trzymać tam swoje flagi,pewnie w tym bunkrze jest mniejsze prawdopodobieństwo zalania niż na trybunach stadionu 😀

 9. Luka pisze:

  Mouze dobry pomysł 😉

 10. arek pisze:

  Ale przeciez wycieczki na stadion sa, a to mogloby byc dodatkowa atrakcja. A flagi w bunkrze by zgnily przez wilgoc.

 11. Pavvelinho pisze:

  Można by ten bunkier przerobić na szatnie dla piłkarzy jako bodziec do większej motywacji. A tak całkiem poważnie ciekawe co jeszcze skrywa w sobie ten bunkier znaczy stadion Lecha.

 12. MaPA pisze:

  Nie wiemy jak bunkier wygląda w środku ale po jakimś odnowieniu mógłby być pubem w klimacie wojskowym.Zwłaszcza latem piwo byłoby na pewno chłodne.

 13. Boro pisze:

  O drogie bilety morze przez bunkier będziemy wchodzić za darmo tak jak kiedyś przez WC za małolata.

 14. inowrocławianin pisze:

  Bunkier powinno sie udostepnic zwiedzajacym, do tego powinno tez powstac muzeum klubowe na stadionie. Problem z nazwa stadionu tez przy okazji mógłby zostać rozwiazany np. nazwą ” TWIERDZA BUŁGARSKA” albo „TWIERDZA KOLEJORZ” 😉 Byłoby oryginalnie i wszyscy by nam zazdroscili. Potrzeba odpowiednich pomysłów i odpowiedniego marketingu.