Historia: „Fuzja” w 2006 roku

Styczniową niedzielę podczas której nie dzieje się nic ciekawego wykorzystujemy na opisanie kolejnego wydarzenia w historii Lecha Poznań. Dziś w kolejnym, już 39 materiale z cyklu „Historia” (dawniej 90-lecie) przypomnimy i to nie tylko fanom Kolejorza, jak wyglądała słynna fuzja w 2006 roku.Po różnych wpisach w internecie kibiców innych polskich klubów oraz po opinii osób, które nie mają pojęcia o tym, co wydarzyło się wiosną 2006 roku widać, że temat fuzji Lecha Poznań z Amiką Wronki jest dla wielu tematem kompletnie nieznanym. W dzisiejszym artykule poruszymy więc kontrowersyjny temat, który inaczej jest odbierany w Wielkopolsce, a inaczej w pozostałej części tego kraju.

Na początku XXI wieku gwałtownie zaczęła się pogarszać sytuacja finansowa Lecha Poznań, który mimo niskiego budżetu sprowadzał do siebie uznanych piłkarzy i jakoś łączył koniec z końcem. W tym czasie, a konkretnie w 2004 roku zdołał nawet wywalczyć Puchar oraz Superpuchar Polski, jednak to nie polepszyło sytuacji finansowej naszego klubu. W innej sytuacji była za to Amika Wronki, lecz zespołowi plasującemu się w czołówce tabeli mało kto kibicował. Włodarze tego klubu mieli ambitne plany chcąc zbudować silny piłkarsko klub. W małej miejscowości bez presji kibiców było to jednak niemożliwe i tym samym Jacek Rutkowski postanowił zawijać się z Wronek. Zainteresował się kupnem Lecha Poznań oraz Widzewa Łódź, ale bardziej wolał przenieść się do Wielkopolski. Wszystko dlatego, że Widzew miał problemy infrastrukturalne przez co obecny właściciel KKS Lech musiałby zainwestować w Łodzi dużo więcej pieniędzy niż w Poznaniu.

Na początku listopada 2005 roku Jacek Rutkowski skontaktował się z ówczesnym prezesem WKP Lech Poznań, Radosławem Majchrzakiem w sprawie kupna klubu i ewentualnego wejścia w Kolejorza. Początkowo ówczesne władze „starego Lecha” odrzuciły propozycję. Dowiedzieli się kibice Kolejorza po czym wybuchła mała afera. Niedługo potem doszło do spotkania zarządu z fanami, a ci byli oczywiście za wejściem Amiki do Lecha będącego w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wszystko dlatego, że zasady fuzji były jasne oraz klarowne i nie miały żadnego wpływu na historię Kolejorza. Tym samym 19 grudnia 2005 roku prezes zarządu Amica Wronki S.A. – Jacek Rutkowski oraz prezes WKP Lech Poznań, Radosław Majchrzak podpisali w nieistniejącej już siedzibie za obecną II trybuną przedwstępną umowę, która miała doprowadzić do utworzenia Sportowej Spółki Akcyjnej o nazwie KKS Lech Poznań.Obie strony uzgodniły, iż WKP Lech Poznań oraz Amika Wronki dokończą sezon 2005/2006, a później na bazie obu tych drużyn powstanie KKS Lech Poznań, który będzie kontynuował tradycję WKP Lech. Dnia 9 maja 2006 roku prezesi obu drużyn i Prezydent Miasta Poznań, Ryszard Grobelny podpisali już właściwą umowę, zaś Jacek Rutkowski za kilkanaście milionów złotych odkupił od władz WKP Lech prawa do m.in. herbu, barw klubowych, tradycji czy znaku towarowego Lech Poznań. Za te pieniądze Radosław Majchrzak i reszta jego współpracowników miała spłacić długi starego WKP Lech, któremu swego czasu groziło bankructwo. Wejście Amiki do Kolejorza uratowało jednak całą sytuację, natomiast nasz klub zyskał tym samym nowego i bogatego jak na polskie warunki właściciela. Pozostał jednak problem co zrobić z występującą w sezonie 2005/2006 Amiką Wronki oraz WKP Lech.

Stary WKP Lech nie wystąpił do PZPN-u o licencję na nowy sezon, bowiem postanowiono, że nowy KKS Lech Poznań będący kontynuatorem tradycji WKP Lech złoży wniosek o licencję na bazie starej Amiki Wronki. Ta w sezonie 05/06 zajęła 4. miejsce, a WKP Lech uplasował się na 6. pozycji. Ze względu na brak złożenia wniosku o licencję na grę w kolejnym sezonie przez WKP Lech został on automatycznie przesunięty po 30. kolejce rozgrywek 2005/2006 na 16. lokatę. W mediach, które próbowały dokuczyć Lechowi Poznań pojawiła się nawet następująca informacja pod tabelą: „Lech Poznań nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie pod nazwą Lech Poznań występować będzie Amica Wronki”. Na takie zdanie można natknąć się m.in. na witrynie z początkiem domeny „90”, a więc najlepszą sportową w kraju, której założycielem jest kibic Legii Warszawa.

Fuzja Lecha Poznań z Amiką Wronki nie była zresztą taką typową fuzją, które miały miejsce przed 2006 rokiem w innych miastach. Większość z nich zbyt długo nie przetrwała i połączone zespoły i tak się w końcu rozdzielały. Najlepszym przykładem jest tutaj Lechia/Olimpia Gdańsk, a więc sztuczny twór powstały z Lechii Gdańsk oraz Olimpii Poznań, czyli policyjnego klubu. Nic więc dziwnego, że sceptyków w momencie wejścia Amiki do Lecha było wielu, bo do czerwca 2006 żadna fuzja w tym kraju nie przetrwała. Głos zabrali wtedy nawet dawni piłkarze i trenerzy „starego Lecha”. M.in. Wojciech Łazarek stwierdził wówczas, że „fuzja to jak pocałunek tygrysa – ryzyko duże, a przyjemność żadna”. O tym, że fuzja Lecha z Amiką była właściwie tylko w pustych słowach najlepiej świadczy rozwój wydarzeń po dniu 1 czerwca 2006, czyli od momentu, kiedy oficjalnie z nowymi władzami zaczął działać KKS Lech Poznań. Wtedy Amika Wronki wcale nie przestała istnieć, o czym nie wie wielu kibiców innych polskich drużyn.Otóż Amika od sezonu 2006/2007 występowała w III-lidze, zaś Jacek Rutkowski wycofał ją z rozgrywek dopiero wtedy, gdy powstała Młoda Ekstraklasa. To nadal nie był jednak koniec Amiki. Ta jeszcze w sezonie 2011/2012 rywalizowała z Kolejorzem w Wielkopolskiej Lidze Juniorów Młodszych, choć znajdowała się wówczas w strukturach KKS Lech Poznań. Na dobre Amika Wronki przestała grać dopiero w rozgrywkach 2012/2013. Jeśli więc ktoś mówi o fuzji Lecha Poznań z Amiką Wronki, to powinien bacznie przyjrzeć się temu, jak ona wyglądała i czym różniła się od fuzji mających miejsce przed 2006 rokiem lub nawet w ostatnich latach w innych częściach Polski. Fuzja Lecha z Amiką była tylko teoretyczną, gdyż tak naprawdę wszystko wyglądało inaczej niż gdzie indziej. W najkrótszym skrócie można po prostu powiedzieć: „Jacek Rutkowski porzucił swój stary klub i przeniósł się do Lecha Poznań wraz z paroma piłkarzami kupując jednocześnie od władz WKP Lech prawa do marki, tradycji, herbu i barw, zaś stary zarząd dzięki jego pieniądzom spłacił wszystkie długi.”

Powyższe zdanie jest najlepszym skrótem do opisania całej sprawy wejścia Amiki Wronki do Lecha Poznań w 2006 roku oraz pokazuje, że cała sytuacja była wyjątkowa. Po prawie siedmiu latach od utworzenia KKS-u, który jest kontynuatorem tradycji WKP Lech założonego w 1922 roku śmiało można uznać „fuzję” jako coś co wypaliło. Lech Poznań dzięki przejęciu przez Jacka Rutkowskiego stał się rozpoznawalną marką w Europie, natomiast od 2006 roku dwukrotnie doszedł do 1/16 europejskich pucharów, a także wywalczył Mistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar kraju. Wypromował też wielu piłkarzy takich jak choćby Robert Lewandowski. Kolejorz dzięki nowym władzom, które wzięły się za Lecha Poznań w 2006 roku urósł w siłę i teraz jest jednym z nielicznych polskich klubów, który nie ma żadnych długów.Historia (dawniej dział 90-lecie):

> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

34 komentarze

 1. inoroz pisze:

  Najbardziej boląca sprawa z perspektywy czasu. Pewnie wtedy byśmy spadli za brak kasy i korupcja by nas dopadła ale za to mielibyśmy cały czas prawdziwego Lecha.

 2. MataKś pisze:

  Co by ludzie nie mówili Lech to nie zarząd czy właściciel , Lech to My kibole, o tym należy pamiętać.

 3. tom pisze:

  Jak cie boli to wez sobie tabletke. Brawo redakcja za przypomnienie faktow niektorym oszołom zwlaszcza dwa ostatnie zdania!

 4. Classic pisze:

  Warto zwrócić uwagę na to, że nie mieliśmy u nas sytuacji podobnej jak w Polonii. Utrzymaliśmy się w lidze czysto sportowo, nikt za darmo nie dał nam miejsca w ekstraklasie.

 5. ZERO TRANSFERÓW pisze:

  no nie wiem, ta sprawa z licencja strasznie smierdzi

 6. ZERO TRANSFERÓW pisze:

  i jest absurdalna

 7. Luka pisze:

  Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, ze twórcą 90minut jest kibic Ległej…

 8. Story pisze:

  Lech jest tam gdzie Jego wiara!

 9. Luka pisze:

  Nie ma co gdybać co by było gdyby nie ta fuzja, na dłuższą metę Rutek nie włożył tyle kasy ile się spodziewano, ale mistrza zdobyliśmy(licze, że nie będziemy długo czekać) i w pucharach też pograliśmy.

 10. Kosi pisze:

  Luka – To troche dziwne, ze tego nie wiedziales. Mogielnicki jest dobry, ale on i jego ludzie zbyt mocno daja sie poniesc emocjom co czesto widac nawet po naglowkach i relacjach z meczow. 90minut oczywiscie jest najlepszy w kategorii polski futbol ale o Lechu tam sie nic nie idzie dowiedziec czego nie ma na oficjalnej. Nie maja nawet nikogo w Poznaniu i chyba o tym nawet redakcja pisala

 11. Luka pisze:

  Kosi – Pewnie masz racje, nie zagłębiałem się w to. Też uważam, że to chyba najlepszy taki serwis. Widocznie nie zwracałem aż takiej uwagi 😉

 12. KaziuKKS pisze:

  Jakby powęszyć dalej można odnieść się do jeszcze jednej ciekawej kwestii. Otóż koncern Amica stał się głównym sponsorem Bałtyku Gdynia i bodajże pracuje tam nadal „Seta” Pogorzelczyk

 13. Mouze pisze:

  90 minut to najlepszy serwis jeżeli chodzi o statystyki,a jak wiadomo przy statystykach sympatie klubowe nie maja znaczenia.Mnie osobiście wali co mówią w innych miastach,przed 2006 to dopiero musieli kombinować żeby pociasnac Lechowi.Oczywiscie w działaniu swoich klubów nie widza żadnych nieprawidłowości.

 14. Pavvelinho pisze:

  Zawsze jest jakieś małe „ale” przy tego typu fuzjach.

 15. inowrocławianin pisze:

  Tak naprawde to żadna fuzja, tylko Rutek kupił Lecha, tak jak np. pewien szejk arabski kupił MC. Lech spłacił swoje długi i utrzymał swe miejsce w lidze, wiec niech kolesie z Legii i innych polskich klubów nie pisza głupot na temat Lecha, ze go nie ma itp. itd. Wiec Lech pozostał Lechem i nadal kontynuuje swe tradycje 🙂

 16. fan pisze:

  inowrocławianin

  Napinacze i tak wiedzą swoje 🙂

 17. babol pisze:

  Na pewno połączenie Lecha i Amiki śmiało można nazwać fuzją, ponieważ nikt tutaj tak na prawdę niczego nie kupił, a tylko zyskał. Jacek Rutkowski mądry człowiek co by nie powiedzieć wniósł swój kapitał do nowo powstałem spółki KKS Lech Poznań kontynuującej tradycje itd. WKP Lech Poznań. Zawsze uważałem, że to mądry inwestor. Przeniósł swoje pieniądze w klub gdzie mógł zarobić oraz ma tak na prawdę stały dochód. Nie dokłada do biznesu, bo i po co ma to robić. Lech to co by nie powiedzieć dobry przykład budowania klubu, który sam się utrzymuje bez wsparcia właściciela, ale na dłuższą metę jak sami widzimy potrzeba czegoś więcej, może lepszej kadry zarządzającej klubem ?

  Ludzie, którzy mówią co by było gdyby było mają rację. Lech Poznań gdyby nie fuzja prawdopodobnie być może ucierpiał by za korupcję, a może i by nawet zbankrutował, ale co jest najśmieszniejsze jakaś głupia licencja dzisiaj w Polsce decyduje o bytności klubu w Ekstraklasie, 1 lidze itd. Mam nadzieję, że to się zmieni bo o ile w przypadku Lecha Poznań poziom sportowy został uszanowany to jednak prawnie WKP Lech Poznań ucierpiał by za swoje grzechy przez ludzi ówcześnie sterujących w klubie. Dla mnie osobiście liczy się Lech Poznań nie jako klub, ale jako ludzie, kibice, piłkarze, a co najważniejsze fanatycy, którzy budowali siłę tej ekipy od blisko 100 LAT.

 18. maciek pisze:

  Przejęcie Lecha przez Rutkowskiego (a nie AMICĘ) nie różniło od przejęcia legii przez waltera ITI ani Cupiała TELEFONIKA Wszyscy musieli wykupić prawa do herbów ,nazwy itd.

  Jedyną różnicą było to że Rutkowski(a właściwie koncern AMICA którego był- jest prezesem) wcześniej miał inny klub,a inne waltery,cupiały itd nie.

 19. El Companero pisze:

  prawda jest taka ze nam tej kasy od Amiki jeszcze będa zazdroscic w innych klubach, które za rok, dwa pójdą finansowo na dno. Wtedy kompleksy wiesnakow z Wroclawia czy Krakowa będą siegały zenitu. W Gdansku na poczatku tez darli ryja ale teraz cicho siedzą bo wiedza ze riposta na Olimpię będzie dla nich szybka i bolesna. A w stolicy pewnie nie raz uslyszymy jak to ITI zamienilo sie rolami z jakims potentatem szycia kożuchów czy produkcji prezerwatyw. Takie czasy ze nie wazne skad, wazne by kasa byla i zespol mogl istniec. Ale zeby to byl silny zespol grajacy w pucharach dajacy radosc i podnoszacy cisnienie kibicom i takim komentatorom np Canal Plus czy Polsatu a nie taki ktory sprzedaje polowe zawodnikow np co Czeczeni.

 20. Classic pisze:

  El Companero, zgadzam się z tym co napisałeś. Sam nie znoszę sytuacji w których nasz klub skąpi na wszystko, ale wydaje mi się że czasami to najrozsądniejsze podejście, które długofalowo może nas wywindować na szczyt. Teraz wszystko jest ładne i piękne, np. w Legii. Pytanie co będzie kiedy inwestor jakim jest ITI będzie chciał odzyskać swoją kasę. A to że oni z kibicami się nie liczą, pokazali już nie raz. Więc dla przyjaciółki może skończyć się to nieciekawie. To tyczy się tez innych klubów, finansowanych z kieszeni właścicieli. O czym boleśnie przekonuje się teraz Polonia czy kiepscy. Jak już kiedyś pisałem, nie kasa jest najważniejsza, a wizja. Której niestety póki co czasami w klubie brak. Sory za offtop.

 21. KKS pisze:

  Brawo! Świetny artykuł, który rozjaśnia sytuację i pewnie nie zamknie ryjów napinaczom ze wschodu czy innego breslau, ale poznańska solidność zawsze kuła w oczy resztę kraju. Róbmy swoje, bo LECH POZNAŃ TO MY, niezależnie od zarządu czy właściciela.

 22. WKS FANATICS 1947 pisze:

  Lech Poznań nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie pod nazwą Lech Poznań występować będzie Amica Wronki.

  źródło: http://www.90minut.pl/liga/0/liga1944.html

 23. pyra fan kks z breslau pisze:

  malinowy 1947 ale ty jestes TEPY jak cala wasza PAZDZIROWA FAMILIA

 24. WKS FANATICS 1947 pisze:

  Ja tylko cytuje serwis 90minut.pl, nikogo nie obrażam.

 25. fan pisze:

  Owe zdanie jest uwzględnione w artykule, ale jak widać przeczytanie, nie mówiąc już o zrozumieniu całego takiego artykułu to zadanie ponad siły dla niektórych, a może nawet kwestia lenistwa 🙂

 26. WKS FANATICS 1947 pisze:

  Zarzucacie 90minut.pl że są prolegijni, a sami sobie nic nie macie do zarzucenia. Och, jakie to cudowne. Brawo!

 27. ArekCesar pisze:

  inowrocławianin – dokładnie tak jak piszesz.
  WKS FANATICS 1947- 90-tka nie jest portalem klubowym tylko ogólnym, w odróżnieniu od tego. Myślisz, że twój portal by zachwalał inne kluby,a swój by piętnował. Więc jesli 90-tka jest pro-legijna to znaczy, że nie daje rzetelnych artykułów o innych klubach.

 28. El Companero pisze:

  wks dziecko i jaki byl rezultat tego co napisales? Bo od nowego sezonu jednak gral Lech. Czyli robisz z siebie posmiewisko. Lepiej nic nie pisz i przejedz sie odwiedzic rodzinę we Lwowie.

 29. do wks pisze:

  przypomnijmy sobie fuzje wks slask z polarem wrocław:))moze?

 30. inowrocławianin pisze:

  babol – kupił, kupił, herb, tradycje, barwy itd.
  maciek – w zupełnosci sie z Toba zgadzam z tym iti i innymi.

 31. KKSLECH.com pisze:

  Dziękujemy wiślakom za darmową reklamę na ich forum. Widać artykuł się przydał i doprowadził do poruszenia.

 32. Astiz pisze:

  Chluba Lecha Lewandowski rodem z Warszawy …

 33. KKSLECH.com pisze:

  Po reklamie na forum Wisły dziękujemy również za reklamę na forum Legii na którym to pojawił się właśnie link do artykułu.

 34. pieter pisze:

  Skoro zdanie „Lech Poznań nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie pod nazwą Lech Poznań występować będzie Amica Wronki” jest fałszywe, to jak wytłumaczycie fakt, że w rankingu UEFA Lech dostał współczynniki osiągnięte przez Amicę Wronki? Bez napinki.