Przegląd klubowych telewizji drużyn z Ekstraklasy

tvW maju 2007 roku poznański Lech jako pierwszy w Polsce otworzył telewizję o nazwie LechTV Online. Za nim podążyły inne polskie kluby i na tą chwilę klubową telewizję ma każdy zespół w Ekstraklasie.


Tak naprawdę to jednak nie ma jej nikt, bowiem sama nazwa „telewizja” kojarzy się z czymś, co można obejrzeć w prawdziwej telewizji i to na ekranie telewizora. Żaden klubów w Polsce nie ma więc telewizji z prawdziwego zdarzenia jaką posiadają największe kluby świata w tym m.in. FC Barcelona czy Real Madryt. Mimo to, na oficjalnych stronach zespołów z T-Mobile Ekstraklasy zawsze znajduje się słowo „TV”, choć wszystkie zawierają normalne, kilkuminutowe lub kilkunastominutowe filmiki.

W dzisiejszym materiale przyjrzymy się temu, jak wyglądają obecnie oficjalne, klubowe telewizje zespołów z Ekstraklasy, a także co oferują i jakie mają plusy oraz minusy. Lecha Poznań zostawiamy na koniec i telewizję naszego klubu też ocenimy, ale na początek skupimy się na sprawach ogólnych. Telewizje klubowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ tylko one mają możliwości realizacji materiałów, których nie mogą tworzyć inne media. Przez to internauci w oficjalnych telewizjach mogą natknąć się na rzeczy, których nie zobaczą nigdzie indziej.

Ludzie tworzący filmiki często już w HD lub co najmniej takie, które po otwarciu na YouTube są szerokie na cały ekran jeżdżą nie tylko na wszystkie mecze swoich drużyn, lecz również na krajowe i międzynarodowe zgrupowania. Takie osoby opłaca oczywiście klub podobnie zresztą jak ich transport czy zakwaterowanie. Sprzęt zwykle także należy do klubu, ale umiejętności do realizowania materiałów każdy musi już mieć swoje. Tym samym część klubów z Ekstraklasy ma bardzo mocno rozwinięte telewizje, zaś druga część dopiero raczkuje pod tym względem i daleko im do najlepszych w kraju.

W Polsce do najlepszych, oficjalnych telewizji klubowych zalicza się Jagiellonia Białystok. Ta telewizja prócz zwykłych filmików z bramkami, skrótami czy krótkimi wypowiedziami zawodników przed lub po meczach posiada także specjalne i unikalne cykle. Jeden to bardzo interesujący przedstawiający nowych piłkarzy Jagi. Dziennikarze z JagielloniaTV odwiedzają graczy w ich domach i odsłaniają kulisy życia prywatnego. Od niedawna białostoccy zawodnicy robią też za taksówkarzy, a filmiki z piłkarzami Jagi w roli szoferów są dostępne na YouTube.

JagaTAXI:

Nowi w Jadze:

YouTube w ogóle jest tym serwisem, z którego usług korzysta większość klubowych telewizji w Ekstraklasie. Nawet jeśli ktoś jak np. Górnik czy Lechia posiada osobną stronę z filmikami, to i tak większość z nich znajduje się na serwerach YouTube. Kluby wolą wrzucać filmiki na YouTube, bowiem w ten sposób oszczędzają fundusze na hosting, a także łatwiej jest im dotrzeć do większej liczby oglądających.

Pod względem klubowych telewizji na YouTube dopiero co raczkuje Polonia, Śląsk, Piast, Pogoń, Podbeskidzie i GKS. Klipy na tych kanałach są nawet dużo mniej popularne niż choćby te nieoficjalnej witryny – KKSLECH.com również mającej konto na YouTube. W tym serwisie swoją oficjalną telewizję rozwija za to Wisła Kraków, zaś Ruch Chorzów generalnie filmików nie tworzy, a pracę nad klipami zleca stronie nieoficjalnej.

Natomiast my tworząc ten raport natknęliśmy się na ciekawy cykl na oficjalnym kanale Widzewa Łódź. Ten oczywiście także znajduje się na YouTube, choć można znaleźć na nim m.in. specjalne programy w których są przedstawiani zagraniczni piłkarze tej drużyny, ale nie tylko. Cykl nazywa się „Strzał w 10” i prowadzi go w języku polskim Alberto Perez Flores.

Widzew Łódź:

Na YouTube króle jednak aktualnie telewizja klubu, który wcale w czołówce Ekstraklasy nie jest. To Korona Kielce. Od razu widać, że przy filmikach koroniarzy pracują ludzie z pasją, z pomysłowością i dla nich Korona jest czymś więcej niż klubem. Oficjalny kanał tego zespołu słynie przede wszystkim z materiałów typu EXTRA. Znajdują się w nich m.in. przedmeczowe rozmowy piłkarzy Korony, a prócz tego te w szatni oraz po spotkaniach w przypadku zwycięstw.

Mecze Korony Extra:

Wysoko rozwinięte filmiki na YouTube ma również Legia, która jest kolejnym klubem z Ekstraklasy korzystającym z usług jednego z najpopularniejszych serwisów świata. Oficjalna telewizja warszawskiego klubu także ma ciekawe materiały i co jakiś czas można natknąć się w niej na nowe cykle przykuwające uwagę nie tylko kibiców piłki nożnej.

Akademia Legii:

Dzień z piłkarzem Legii:

W przeglądzie klubów telewizji drużyn z Ekstraklasy na sam koniec zostawiliśmy sobie Lecha. Niestety, ocena telewizji Kolejorza nie jest zbyt wysoka, a samo LechTV znajduje się obecnie gdzieś po środku 16 ekip z T-Mobile Ekstraklasy. LechTV Online powstało w maju 2007 roku i miało przynosić wielkie korzyści Kolejorzowi. Tak jednak nie było, a klub musiał dopłacać do telewizji. Ta swego czasu była nawet płatna, lecz krótko potem mało kto oglądał filmiki, zatem stronę znów odblokowano.

Z redakcji odeszło jednak parę osób, którzy tworzyli filmiki dla LechTV i po ich odejściu do firm, które płaciły większe pensje klubowa telewizja Lecha zaczęła podupadać. Później otwarto nawet kanał na YouTube i tym samym dziś część filmików jest wrzucana na LechPoznan.TV a część na YouTube, co sprawia, że ten, który chce obejrzeć wszystkie może się pogubić szukając klipów. Niegdyś LechTV słynęło z takich programów jak np. „Babskim Okiem”, „Poznaj Lechitę”, „Historia”, „Extra” czy „Szkółka Lecha”.

Od momentu, kiedy do klubu trafili nowi ludzie takich ciekawych materiałów już nie ma, choć w przeciwieństwie do starych filmów te nowsze są w lepszej jakości. Brakuje jednak ciekawych cyklów, a te niedawne klipy w stylu „Trening z Bereszyńskim” czy „Trening z Lovrencsicsem” obiektywnie patrząc właściwie wcale nie musiały się pojawić. Aktualnie w klubowej telewizji Lecha Poznań można oglądać zazwyczaj co najwyżej skróty czy krótkie rozmówki z piłkarzami niewiele wnoszące do życia.

Bez wątpienia klubowa telewizja Lecha Poznań potrzebuje zmian, ciekawszych materiałów i nowych cyklów takich z których słyną teraz inne kluby z Ekstraklasy. W ostatnim czasie coś się jednak zmienia na lepsze, bowiem LechTV Online zaczyna transmitować sparingi Kolejorza i w przeciwieństwie do np. Lechii Gdańsk, nie bierze za to pieniędzy od kibiców. Nie zmienia to jednak faktu, że dla urozmaicenia i rozwoju telewizji klub powinien zatrudnić kibiców z pomysłami i dla których Kolejorz jest pasją, a nie okazją na zarobek. Natomiast my po przeglądzie klubowych telewizji drużyn z Ekstraklasy w przyszłości przyjrzymy się również oficjalnym witrynom ligowych zespołów.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


13 komentarzy

  1. Mouze pisze:

    No cofnęła się w rozwoju nasza klubowa telewizja.Nie rozumiem na przykład dla czego zniknął cykl p”oznaj Lechitę”,który był chyba najlepszym w tej telewizji.”Trening z…” jest wykonany tragicznie i bez pomysłu.Najlepiej obecnie prezentuje się „doping kibiców”, ciekawymi pomysłami są „Lech Pub” i cykl „Wspomnienia piłkarzy” którzy odeszli. Najlepsza telewizje klubowo ma obecnie Korona, następnie Jaga.

  2. Mata26 pisze:

    Jeżeli chodzi o telewizje Lech na tą chwilę przegrywa na paru polach ale nie oszukujmy się nie mamy gwiazdy pokroju Luboji na tą chwilę w Lechu jakby material poglądowy ukazał się z Lewandowskim czy Rudnevsem oglądalność była by kolosalna a traz kto Slusarz Tonev no nie oszukujmy się jak trener ich poukłada i zrobi ich kolektyw to może być ekipa na MP ale indywidualnie poza wyjątkmi są przeciętni.

  3. Mata26 pisze:

    No szał by pewnie zrobił już nieobecny Stilić gdyby mu się oczywiście wciąż chciało grać na wysokim poziomie.

  4. StaryMarych pisze:

    Sam ze sobą rozmawiasz?

  5. Maniek pisze:

    dobry patent z tym taxi

  6. Lechu pisze:

    Jagiellonia i Legia chyba najlepiej, tak obiektywnie.

  7. Luka pisze:

    Gdyby był jakiś interesujący cykl, to bym regularnie odwiedzał naszą „Tv”, a tak, dlaczego się dziwią, że nie ma zainteresowania, jak nie mają czym zachęcić. Coś na wzór Jagiellonii byłoby super.

  8. Franky pisze:

    Mogliby u nas wymienic tych co uzyczaja swojego glosu do tej telewizji. Nie pasuja obaj

  9. 4o pisze:

    Szkoda, że tyle lat już Lech ma swoją telewizję klubową, a nie jest nawet w czołówce Ekstraklasy pod tym względem, nie zagłębiając się w niższe ligi.
    Zgadzam się, że takim czymś powinni zajmować się prawdiwi kibice z polotem i pasją.

    Mogłoby udostępniać więcej filmików na youtube’a. Zyskaliby trochę kasy, bo może się komuś wyświetli propozycja następnego filmu i też wejdzie, aby zobaczyć itd.
    Wogóle nie podoba mi się cykl filmów z serii ”potrenuj z…”, tak na prawdę te filmiki nic nie uczą w pzreciwieństwie do pomysłu Legii, która robi to bardzo dobrze- podoba mi się Akademia Techniki. Nie wyobrażam sobie, aby jakiś dzieciak po obejrzeniu filmiku treningu z Gergo, wyszedł zaraz na podwórko z kolegami i próbował ternować w ten sposób. Po filmikach Legii faktycznie można coś wynieść.
    Jaga świetnie prezentuje się właśnie z Legią w prowadzeniu telewizji klubowej. Musimy się jeszcze od nich dużo nauczyć…
    Od pewnego czasu aby wejść na lech.tv potrzeba najpierw odwiedzić stronę główną klubu, ponieważ po wejśćiu bezpośrednio w adres lech.tv wyświetla nam się telewizja WTK (parter Lecha). W sumie tam też można obejrzeć ciekawe materiały, ale fakt przeniesienia strony trochę irytuje. Same filmiki Kolejorza na stronie głównej d*py nie urywają. Faktem jest, że miło obejrzeć jest skróty pomeczowe i przygotowania ze zgrupowań, ale jeśli chodzi o ligowe wyjazdy nie jest już tak różowo. Plus za to, że można oglądnąc skróty meczy MESY, ale to inne kluby też mają.

    Wątpie, aby kiedyś któryś klub z polskiej Ekstraklasy miał swój kanał telewizyjny, ale taki prawdziwy… Daleko nam do tych wielkich.

  10. Classic pisze:

    LTV nastawiło się na materiały czysto informacyjne. Nie pojawiają się na niej żadne ciekawostki i filmiki oderwane od bieżących spraw klubowych (chyba że liczymy doping kibiców i oprawy), co można uznać za sporą wadę „klubowej telewizji”. Jak widać także ich dotknęły spore cięcia budżetowe. Z tym że stało się to dużo wcześniej niż w innych przypadkach. Do dziś można sprawdzić jak wiele różnorakich materiałów wychodziło w tamtym czasie na LTV. Wydaje mi się jednak że przy zasobności naszego budżetu i oszczędzaniu na wszystkim, zwyczajnie „to se ne vrati”, co nie zmienia faktu że kreatywność wcale nie musi być kosztowna. Ale do tego potrzebni są odpowiedni ludzie, być może również kolejne etaty. I kółko się zamyka.

  11. ArekCesar pisze:

    Telewizja w Lechu jest taka, jak strona oficjalna… nie powala.

  12. inowrocławianin pisze:

    Faktycznie jest wiele do poprawy u nas pod tym wzgledem. Powinny byc realizowane filmiki z dawnymi zawodnikami naszego klubu, wspomnienia, co teraz robia itp. To samo jesli chodzi o obecnych zawodnikow, co robia prywatnie itp. Poza tym moze jakies kalendarium klubowe, jakies wywiady z kibolami dotyczace klubu i ich opinii na rozne kwestie zwiazane z klubem. Ogólnie jakies fajne ciekawostki. Marzeniem oczywiscie byla by tv pokazywana w telewizorze, ale to pewnie odległa przyszlosc:)

  13. lp1130 pisze:

    Lech na mieście jest spoko serią ok też jestdoping kibiców potrenuj z… nie jest ciekawe lepsze by było potrenuj z drużyną ale nasza telewizja nie jest zła.