Poznańskie kluby (cz. III) – Stomil Poznań

stomilPonury i chłodny luty to dość dobry moment, aby na chwilę odłączyć się od bieżących spraw związanych z Lechem Poznań i powrócić na moment do historii.

Tym samym dziś publikujemy trzeci odcinek niedawno powstałego cyklu „Poznańskie Kluby”, które niegdyś rywalizowały z Lechem Poznań na terenie naszego miasta. W trzecim artykule przybliżamy kibicom klub Stomil Poznań.

Ogólny rys

Klub Sportowy Stomil Poznań został założony w 1935 roku na poznańskiej Starołęce i przez wszystkie lata swojego istnienia nigdy specjalnie nie rzucał się w oczy, ani nie osiągał większych sukcesów. Stomil był klubem wielosekcyjnym, który posiadał nie tylko bardzo małą i ubogą sekcję piłkarską, ale także brydżową, tenisa stołowego, wioślarską, szachową, kajakarską oraz kolarską (drużyny pod nazwą Stomil z tych dwóch dyscyplin istnieją aż do dziś). To właśnie w tej ostatniej sekcji Stomil miał najbardziej znanych zawodników. W jego barwach jeździł niegdyś Tadeusz Krawczyk (zwycięzca Tour de Pologne 1983), Janusz Kowalski (mistrz świata z Montrealu) oraz Andrzej Kaczmarek, który uczestniczył w latach 70-tych w Wyścigach Pokoju oraz mistrzostwach świata. Znacznie uboższa od kolarskiej była natomiast sekcja piłki nożnej Stomilu. Ta została rozwiązana pod koniec lat 60-tych, gdy zniknęło boisko na którym Stomilowcy rozgrywali swoje mecze. Mało kto się tym wtedy przejmował, gdyż Stomil w Poznaniu i w Wielkopolsce przez ponad 30 lat nie znaczył w futbolu zupełnie nic.

Nazwa od zakładów

Nazwa Stomil pochodzi od zakładów oponiarskich, których historia sięga aż 1928 roku. Spółka Stomil-Poznań S.A należąca do państwa była założycielem i sponsorem wszystkich drużyn występujących pod nazwą Stomil. Co ciekawe Stomil do dziś ma swoją siedzibę przy ul. Starołęckiej i kilkadziesiąt metrów od miejsca w którym niegdyś swoje mecze rozgrywali piłkarze tego zespołu. Obecnie w okolicach fabryki opon Stomil (fragment na zdjęciu na górze) mieszczą się tory tramwajowe, mała pętla tramwajowa i wiele małych lub większych firm. Sam zakład oponiarski słynie oczywiście z produkcji opon do różnego rodzaju pojazdów, choć poznaniakom kojarzy się też z pożarem, który miał miejsce prawie 41 lat temu. Wówczas strażacy gasili ogień przez cztery dni, a płonęła wtedy znaczna część fabryki.

Klub Jezierskiego i Lenczyka

Mimo ubogiej historii piłkarskiej sekcji Stomilu, która jest kompletnie nieznana są dwie znane postacie reprezentujące ten zespół przed laty. W 1962 roku po ukończeniu liceum w rodzinnym Sanoku dobrze znany wszystkim trener, Orest Lenczyk przyjechał do Poznania na studia. Był tu krótko, nie chciał tu zostać, ale miał mały epizod w Stomilu na poznańskiej Starołęce. Rok później i przez sezon w Stomilu grał trochę mniej kojarzony przez młodych kibiców, a nieco bardziej przez starszych, Leszek Jezierski. To reprezentant Polski i napastnik słynący z gry głównie w barwach łódzkich klubów. Jezierski swoją piłkarską karierę zakończył właśnie w Stomilu. Później wziął się za trenowanie. Zmarł w styczniu 2008 roku.

Odnalezione miejsce stadionu i… skasowane fotki

Cykl „Poznańskie Kluby” chodził nam po głowach już jesienią 2012 roku, zaś Stomil Poznań był jednym z tych klubów, który miał zostać szerzej przedstawiony na początku tej unikalnej serii. My zresztą odnaleźliśmy miejsce, gdzie wiele, wiele lat temu znajdowało się boisko na którym swoje mecze rozgrywali piłkarze Stomilu. Mieściło się przy ul. Fortecznej i Starołęckiej w miejscu obecnej pętli tramwajowej. Wczesną jesienią zeszłego roku wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć tego miejsca i terenów wokół starego stadionu. Niestety przez przypadek usunęliśmy te fotografie z dysku i z karty pamięci. W tym wypadku można mocno żałować, bowiem materiał na temat dawnego obiektu Stomilu byłby dość obszerny. Obiecujemy jednak, że gdy tylko przyjdzie wiosna, to znów wybierzemy się na Starołękę i postaramy się wykonać równie ciekawe zdjęcia, jakie zrobiliśmy we wrześniu. Wtedy wszystkie fotografie opublikujemy w osobnym materiale na stronie i szerzej napiszemy o stadionie Stomilu.

Piłkarskie boje z Lechem

W dotychczasowej historii trudno doszukać się meczów o stawkę Lech – Stomil lub chociaż jakiś spotkań towarzyskich. Lech ze Stomilem zawsze się mijał, bo w latach 30-tych w A-klasie graczy ze Starołęki nie było, zaś w 1948 roku Kolejorz awansował do Ekstraklasy, więc o mecze z tym zespołem było jeszcze trudniej. W sierpniu 1967 roku w boju o okręgowy Puchar Polski sezonu 1967/1968 „niebiesko-biali” spotkali się jednak w derbach miastach ze Stomilem. Lechici wygrali w tym meczu aż 7:1 i to byłoby na tyle jeśli chodzi o historię pojedynków z tą drużyną. Niedługo potem sekcja piłkarska Stomilu Poznań została rozwiązana.

Dwie sekcje z nazwą

Do dziś zarejestrowane są dwie sekcje sportowe pod nazwą Stomil. To amatorska Grupa Kolarska KSS Stomil Poznań, która powstała w 2003 roku na Starołęce oraz sekcja kajakarska formalnie mieszcząca się przy ul. Wioślarskiej.

Dział „Poznańskie Kluby”:

> Część II – HCP Poznań
> Część I – Legia Poznań

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

1 Komentarz

  1. MychoZ pisze:

    Mój dziadek grał w Stomilu nie miał ten klubów kibiców był prowadzony raczej tak dla rozrywki