Historia: Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha

Ostatnio pisaliśmy na łamach serwisu o czterech ligowych porażkach z rzędu przed własną publicznością, które przeszły do niechlubnej historii Lecha Poznań. Dziś wspomnieliśmy również o chlubnej wyjazdowej serii Kolejorza, którą „niebiesko-biali” wciąż śrubują i już zanotowali historyczny wynik.


Będąc przy passach, seriach, ciekawostkach i innych statystykach dziś publikujemy więc 42 materiał z unikalnego cyklu „Historia” (dawniej 90-lecie). W nim przybliżamy dzisiaj najdłuższą zwycięską passę z rzędu Lecha Poznań zanotowaną w Ekstraklasie na którą składało się pięć meczów u siebie i cztery spotkania na wyjazdach. W sezonie 1998/1999 zawodnicy z Wielkopolski odnieśli dziewięć ligowych triumfów z rzędu.

Wtedy podopieczni ówczesnego trenera, Adama Topolskiego zwyciężali od 29 sierpnia aż do 24 października 1998 roku, choć to nie pozwoliło im wówczas liderować w Ekstraklasie. Kolejorz zwycięską passę z rzędu rozpoczął od meczu z Ruchem Chorzów na Bułgarskiej, którego zmiażdżył 5:0. Później przyszło wyjazdowe zwycięstwo nad ówczesnym Mistrzem Polski, ŁKS-em Łódź 2:1, a następnie domowe z Górnikiem Zabrze 3:1.

Lechici poszli wtedy za ciosem i zwyciężyli w kolejnych sześciu pojedynkach w Ekstraklasie. Poznaniacy szczególnie wysoko pokonywali rywali na Bułgarskiej, choć wtedy jakieś specjalne tłumy na stadion nie przychodziło. Wówczas średnia liczba widzów wynosiła parę tysięcy, a na dodatek jedna konfrontacja ze zwycięskiej serii z rzędu odbyła się w Grodzisku.

W niej Lech wygrał z Odrą 3:0, zaś hat-tricka w tej potyczce zdobył Piotr Reiss, który dwa gole w tamtym spotkaniu strzelił po uderzeniu z rzutu karnego. Co ciekawe przed bojem z wodzisławianami poznaniacy zagrali na Bułgarskiej z GKS-em Bełchatów. Wspominamy o tym starciu dlatego, że 23 września 1998 roku lechici po raz ostatni w swojej historii triumfowali w Ekstraklasie nad „Brunatnymi” grając z nimi w roli gospodarza. Wtedy Lech wygrał aż 3:0.

Warto również zaznaczyć, że podczas zwycięskiej serii na którą składało się dziewięć meczów błyszczeli tacy gracze jak: Piotr Reiss, Maciej Żurawski, Jarosław Araszkiewicz, Andrzej Woźniak, Krzysztof Piskuła, Adam Majewski, Maciej Scherfchen czy Arkadiusz Głowacki. Swoją rolę odegrali także m.in. Sekou Drame, Michał Kokoszanek, Przemysław Urbaniak oraz Tomasz Augustyniak. Co ciekawe zwycięska seria lechitów zakończyła się w boju z Widzewem.

Wtedy łodzianie wysoko pokonali poznaniaków aż 3:0, a ci przegrali zresztą kolejne dwa spotkania odpowiednio z Ruchem Radzionków 1:2 oraz z warszawską Legią 0:1. Ogółem w sezonie 1998/1999 mimo doskonałej zwycięskiej serii Kolejorz zajął dopiero 4. miejsce. W całych tamtych rozgrywkach wywalczył w sumie 54 punkty notując bilans 17-3-10, gole: 55:36. Lech uplasował się w zestawieniu za warszawską Legią, Widzewem Łódź oraz mistrzem kraju, Wisłą Kraków.

Wówczas podopieczni Adama Topolskiego awansowali jednak do europejskich pucharów, bowiem „Biała Gwiazda” nie mogła wystąpić na arenie międzynarodowej. To kara od UEFA za rzucenie nożem przez jednego z kibiców w głowę piłkarza drużyny gości. Tym samym miejsce Wisły Kraków w eliminacjach do Ligi Mistrzów zajął wtedy Widzew Łódź, a Lech Poznań zyskał przez to przepustkę do gry w kwalifikacjach Pucharu UEFA.

Dziewięć zwycięstw z rzędu (od 29.08.1998 do 24.10.1998):

Ruch Chorzów 5:0 (d)
ŁKS Łódź 2:1 (w)
Górnik Zabrze 3:1 (d)
Pogoń Szczecin 3:2 (w)
GKS Bełchatów 3:0 (d)
Odra Wodzisław 3:0 (d)
Polonia Warszawa 2:1 (w)
Zagłębie Lubin 4:0 (d)
Stomil Olsztyn 2:0 (w)

Historia (dawniej 90-lecie):

> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


2 komentarze

  1. Kosi pisze:

    Stare czasy :)) i fajna ekipa byla. Mocno zwiazana z Poznaniem i Wielkopolska

  2. tom pisze:

    Super sezon! Szkoda ze nie udalo sie wtedy utrzymac z braku kasy reissa zurawia i glowy bo byla szansa stworzyc wtedy super team!