Liga polska i węgierska kończą sezon najpóźniej w Europie

Ekstraklasa Polska T-Mobile Ekstraklasa sezonu 2012/2013 jest dopiero na 19. kolejce, a to oznacza, że do końca rozgrywek odbędzie się jeszcze 11 serii spotkań, które zadecydują o tym, kto zostanie nowym mistrzem kraju, kto zakwalifikuje się do pucharów oraz które dwa zespoły spadną z ligi.


Sezon 2012/2013 będzie w Polsce wyjątkowo długi, bowiem zakończy się dopiero w niedzielę, 2 czerwca. Spośród europejskich krajów w których najwyższa klasa rozgrywkowa toczy się systemem jesień-wiosna w ten sam dzień kończy się tylko liga węgierska. To oznacza, że ekstraklasowe rozgrywki w Polsce i na Węgrzech skończą się najpóźniej na Starym Kontynencie.

Dzień wcześniej sezon dobiegnie końca w Szwajcarii, Hiszpanii i w Czechach. Są też kraje w których po zakończeniu sezonu zasadniczego odbędą się baraże m.in. o mistrzostwo, puchary czy spadek. Tak będzie niebawem na Cyprze, w Grecji, Irlandii Północnej, Holandii, San Marino, Szkocji i Walii. Dokładne terminy w którym zakończy się w tych państwach sezon 2012/2013 nie są jeszcze podane, ale na pewno będzie finiszował szybciej niż w Polsce.

Bardzo późny koniec rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy sprawi, że latem najlepsi polscy zawodnicy praktycznie nie będą mieć urlopów, a kadrowicze niech w ogóle o nich nie marzą. Na ten temat pisaliśmy już parę tygodni temu, zaś cały materiał można znaleźć -> tutaj. Zawodnicy z czołowych polskich klubów chcący osiągnąć coś latem na arenie międzynarodowej powinni odpoczywać na zapas już teraz.

Przez terminarz Ekstraklasy SA latem może nie być po prostu na to czasu, albo dni wolnych od treningów będzie bardzo mało. W większości europejskich lig sezon 12/13 skończy się w ostatni lub przedostatni weekend maja. Nie dość, że kluby z większej części tych państw później niż polskie zespoły zaczną grać latem na arenie międzynarodowej, to jeszcze będą miały dłuższe urlopy.

Europejski kraj grający systemem jesień-wiosna i koniec sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej:

Albania – 11 maja
Andora – 21 kwietnia
Anglia – 19 maja
Armenia – 18 maja
Austria – 26 maja
Azerbejdżan – 19 maja
Belgia – 26 maja
Bośnia – 26 maja
Bułgaria – 25 maja
Chorwacja – 26 maja
Cypr – brak danych
Czarnogóra – 18 maja
Czechy – 1 czerwca
Dania – 20 maja
Francja – 26 maja
Grecja – brak danych
Gruzja – 18 maja
Hiszpania – 1 czerwca
Holandia – brak danych
Irlandia Północna – brak danych
Izrael – 18 maja
Luksemburg – 26 maja
Macedonia – brak danych
Malta – 4 maja
Mołdawia – 31 maja
Niemcy – 18 maja
Polska – 2 czerwca
Portugalia – 19 maja
Rosja – 26 maja
Rumunia – 29 maja
San Marino – brak danych
Serbia – 26 maja
Szkocja – brak danych
Szwajcaria – 1 czerwca
Słowacja – 26 maja
Słowenia – 26 maja
Turcja – 19 maja
Ukraina – 26 maja
Walia – brak danych
Węgry – 2 czerwca
Włochy – 19 maja

Lato 2013 dla polskich klubów i czołowych polskich piłkarzy:

2 czerwca – koniec sezonu Ekstraklasy 2012/2013
4-10 czerwca – pierwszy termin FIFA dla reprezentacji (U-21, Włochy – Polska, Turniej eliminacyjny ME U-19 oraz mecz eMŚ, Mołdawia – Polska)
11 czerwca – drugi termin FIFA dla reprezentacji (sparingi, el. MŚ itp.)
17-24 czerwca – Przewidywany termin na pierwszy trening Lecha w przypadku zakwalifikowania się do pucharów
16/17 lipca – II runda kwal. LM (Mistrz Polski)
18 lipca – II runda kwal. LE (Wicemistrz Polski, 3. zespół i zdobywca PP lub 4. drużyna Ekstraklasy 2012/2013)

>> Lato 2013 nauczy piłkarzy i polskie kluby profesjonalizmu – (artykuł z 22 stycznia)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


4 komentarze

 1. Xchalibór pisze:

  Ten sezon zaczal sie chyba 18 sierpnia czyli tez pozno. Zacznijmy grac w polowie wrzesnia jak Hiszpania. Tylko u nas moze juz byc wtedy snieg

 2. tomasz1973 pisze:

  Czy to,że jakiś inny kraj kończy rozgrywki w maju,to coś lepszego niż to co mamy u nas?Nie wiem kiedy rozpoczynają następne rozgrywki,ale jeżeli mniej więcej w takim terminie jak w Polsce,to powoduje tylko tyle ,że mają długą ,nudną dla kibiców przerwę w rozgrywkach.Jeżeli patrząc na to pogodowo,to wolę ,ze grają w czerwcu ,niż by mieli zaczynać np.na początku lutego

 3. Kosi pisze:

  Ekstraklasa SA mysli po warszawsku, ale na jej legiuni tez sie krotka przerwa odbije

 4. ArekCesar pisze:

  Niestety najbardziej jesteśmy bici my kibice. Jak szybko przyjdzie zima to marzniemy w październiku. Jak późno przyjdzie wiosna to marzniemy w rewanżach. Niech do diaska szybciej zaczynają ligę to więcej kolejek zrobią przed zimą i na wiosnę szybciej skończą sezon i będą mogli się przygotowywać do sezonu i zgrywać z nowymi graczami przed pucharami.