Ekstraklasa 16. pod względem wartości

pilkiPolska w rankingu FIFA zajmuje dopiero 63. miejsce, zaś w klubowym zestawieniu UEFA plasuje się na 21. pozycji. Jest jednak tabela w której Polacy, a właściwie rodzima T-Mobile Ekstraklasa znajduje się w pierwszej dwudziestce.


To tabela wartości ligi w której najwyższa klasa rozgrywkowa w naszym kraju jest na 16. lokacie. W obliczeniu tego rankingu pomógł nam tutaj fachowy serwis transfermarkt.de. Według tego portalu najlepsi, bo najdrożsi piłkarze o łącznej wartości grają w Premier League (wszyscy zawodnicy z 20 klubów kosztują 3.376.750.000 euro).

Druga w tej klasyfikacji jest ekstraklasa hiszpańska, a trzecia włoska. Kolejne miejsca zajmują za to najwyższe ligi w Niemczech, Francji, Rosji, Turcji, Portugalii, Holandii i Ukrainy. Polska T-Mobile Ekstraklasa jest szesnasta, a łączna wartość piłkarzy ze wszystkich szesnastu klubów to 160.575.000 euro.

Tuż przed polską ligą jest norweska, a bezpośrednio za nami bułgarska, czeska, szkocka, serbska, chorwacka, duńska, austriacka, szwedzka, cypryjska, izraelska, węgierska i białoruska w której gra przecież BATE Borysów znane z Ligi Mistrzów. W rankingu najbardziej wartościowych lig nieźle wygląda również zaplecze Ekstraklasy.

Polska I-liga jest na wysokim 11. miejscu (łączna wartość piłkarzy ze wszystkich 18 klubów to 64.175.000 euro). W tej klasyfikacji najlepsza jest angielska Championship, a dalej Segunda Division i 2. Bundesliga. Co ciekawe za rodzimą I-ligą znajduje się choćby zaplecze ekstraklasy ukraińskiej, holenderskiej, szwajcarskiej, austriackiej czy szkockiej.

Tymczasem w T-Mobile Ekstraklasie najdroższą kadrę ma Legia Warszawa (94 miliony złotych). Drugą pozycję w tej klasyfikacji zajmuje Śląsk Wrocław (60,5 mln zł), a trzecią Lech Poznań (59,5 mln zł). Kadra Mistrza Polski jest więcej warta od tej Kolejorza tylko dlatego, że składa się z większej ilości zawodników.

Ponadto w Śląsku na wypożyczeniu występuje obecnie warty prawie 2 mln euro Eric Mouloungui, który mocno zawyża wartość drużyny. Niemcy w ekipie z Bułgarskiej najdrożej wyceniają Łukasza Teodorczyka (1,5 mln euro). Na dalszych dwóch miejscach są Luis Henriquez i Rafał Murawski (po 1 mln euro) oraz Kasper Hamalainen i Aleksandar Tonev (po 900 tys. euro).

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


11 komentarzy

 1. cez pisze:

  dobry przyklad, ze pieniadze nie graja

 2. tomasz1973 pisze:

  Fajny materiał ,ale każde tego typu zestawienie jest sztuczne.Dzisiejsza cena rynkowa nijak ma sie do tego za ile dany zawodnik „idzie” do innego klubu.Nie chce mi sie wierzyć ,że za Murasia,dzisiaj dałby ktoś 1mln eur,zresztą to tak jak z Kasperem,niby wart 900tys,a daliśmy za niego w granicach 300.
  No ale fajnie ,że chociaż tutaj jesteśmy w pierwszej 20.

 3. ArekCesar pisze:

  Ciekawe ile wart jest Kotor :P

 4. Wiaduktor pisze:

  @tomasz1973 to zestawienie nie uwzględnia takich zmiennych jak kończący się kontrakt. To już jest kwestią ile damy klub chce jeszcze zarobić na danym piłkarzu. Gdyby np. Kasper byłby wystawiony na listę transferów w połowie jego kontraktu, to cena jaką żądaliby Szwedzi, wynosiłaby ok. 1 mln euro. To zestawienie wartości piłkarzy a nie faktycznych kwot za które danego zawodnika się kupi.

 5. iz pisze:

  PIENIĄDZE NIE GRAJĄ – bo gdyby graly to co robi BATE, że gra regularnie w LM? Poza tym to raczej smutne, że tzw. wartość rynkowa nie”idzie w parze” z poziomem, czyli za duża kasa, a za mała jakość ot co…

 6. ronek pisze:

  Krzysztof Kotorowski 300.000 €
  1.300.000 PLN

 7. Franky pisze:

  Akurat pilka klubowa jest o niebo lepsza w naszym kraju od tej reprezentacyjnej. Ostatnio srednio co dwa lata ktos cos mimo wszystko potrafi ugrac w pucharach

 8. tomek27 pisze:

  Ale akurat tutaj niezle to oddaje stan faktyczny ,najlepsza jest angielska liga i dalej tez sie zgadza ,podobnie w pl lidze , Legia najdrozsza i jest na 1.miejscu , drugi Slask ,ale Mulungi im zawyza (8mln zl ) ,wiec faktycznie Lech ma druga kadre ,a Slask trzecia

 9. tomasz1973 pisze:

  Wiaduktor-w 100% zgadzam się z Tobą,ale dlatego też napisałem ,że to zestawienie ,jak wiele innych tego typu,jest sztuczne.

 10. Sanius pisze:

  @tomek27 tak faktycznie to dlatego poza tym te ceny są w 100% adekwatne
  Kamyk 750tys euro Wawrzyniak 1mln euro.
  Linetty 750tys euro. Sorry Linetty 750 tysięcy ?? Nie żeby przeze mnie przemawiała pycha bo jestem za Lechem czy coś innego ale…. Linetty gra bardzo dobrze i ma 18 lat. Fakt przecież lepiej kupić Lujboje przecież 800tys lat 34 tylko na karku ma. Fakt.
  Kuciak 2,2 mln euro Buric 850 ta wychodzi tutaj że Kuciak jest o rok starszy a różnica umiejętności między nimi jest tak ogromna że te 1,35mln euro są zasłużone?? No chyba nie Jasiek to moim zdaniem jeden z czołowych bramkarzy w naszej ekstraklasie.Wracając do Wawrzyniaka. On tyle samo wart co Luis?? Sorry ale nie Luis jest chyba najlepszym LO w naszej lidze. Zimna głowa potrafi zabawić się z obrońcami co mnie często wkurza. Bardzo dobre wrzutki i podłączanie się do akcji czołowy reprezentant Panamy(38 miejsce w rankingu FiFa). Więc nie pisz bzdur że coś się zgadza bo to nie jest aktualna wartość poza tym kasa nie gra -.-

  PS. Chociaż po ostatnich „wpadkach” sędziego w meczu no hmm może i gra.

 11. 4o pisze:

  „Piniendze” nie grają.
  Ale zawsze się można pobawić statystykami, bo to ciekawe :D