Pierwszy rywal Lecha w pucharach 24 czerwca

Liga EuropyWiele wskazuje na to, że Lech Poznań po raz pierwszy w swojej historii zostanie wicemistrzem Polski. Kolejorz już wcześniej zapewnił sobie awans do europejskich pucharów i najprawdopodobniej w drugiej połowie lipca zacznie grać w Lidze Europy.


Rok temu Lech Poznań udział w LE rozpoczął od I rundy kwalifikacyjnej w której trafił na możliwie jak najgorszego rywala. Był on bowiem spod chińskiej granicy, ale na szczęście w edycji Ligi Europy sezonu 2013/2014 żaden polski klub nie wylosuje Zhetysu Tałdykorgan, gdyż ta ekipa nie awansowała do pucharów.

Ponadto ze względu na awans Polski w rankingu UEFA w tym roku żadna drużyna z naszego kraju nie będzie musiała grać do I rundy el. LE. Wszystkie trzy kluby rozpoczną swój udział od II rundy kwal. w tym Lech Poznań ze współczynnikiem 23.650, czyli najwyższym spośród wszystkich polskich zespołów.

Kolejorzowi do rozegrania pozostały w tym sezonie jeszcze trzy mecze ligowe. Sezon 2012/2013 zakończy się w niedzielę, 2 czerwca, zaś dzień później w Warszawie odbędzie się ceremonia podczas której Lech Poznań prawdopodobnie odbierze srebrne medale. Medale otrzyma też ekipa z Młodej Ekstraklasy, choć nie wiadomo jeszcze czy srebrne czy brązowe.

Po gali lechici udadzą się na urlopy, a część na zgrupowania reprezentacji narodowych. Poznaniacy tego lata wakacje będą mieli bardzo krótkie, bowiem już 20 czerwca spotkają się na pierwszym treningu przed sezonem 2013/2014. Natomiast w poniedziałek, 24 czerwca odbędzie się losowanie I i II rundy kwal. LE oraz I i II rundy el. LM.

Rok temu Kolejorz od razu poznał swojego przeciwnika, zaś w tym roku może poznać albo parę z której zwycięzcą zagra w II rundzie kwal. LE albo też ekipę, która podobnie jak Lech Poznań swój udział w eliminacjach Ligi Europy rozpocznie od II rundy kwalifikacyjnej, lecz w przeciwieństwie do nas będzie zespołem nierozstawionym.

W tej chwili lista potencjalnych rywali „niebiesko-białych” już zawiera kilkadziesiąt klubów z całej Europy i w dodatku wciąż nie jest pełna, bo w wielu ligach rozgrywki 2012/2013 jeszcze trwają. Lista potencjalnych przeciwników Kolejorza będzie jednak bardzo długa i przedstawimy ją w późniejszym czasie w osobnym newsie.

Należy jednak dodać, że UEFA przed losowaniem tradycyjnie może dokonać podziału geograficznego. Tym samym należy się spodziewać, iż w II rundzie kwal. LE poznański Lech będzie mógł trafić na kluby m.in. z Kazachstanu, Gruzji, Armenii, Albanii czy Azerbejdżanu. Współczynnik Kolejorza daje pewne rozstawienie we wszystkich rundach el. Ligi Europy.

Lato 2013 dla polskich klubów i czołowych polskich piłkarzy:

2 czerwca – koniec sezonu Ekstraklasy 2012/2013
4-10 czerwca – pierwszy termin FIFA dla reprezentacji (U-21, Włochy – Polska, Turniej eliminacyjny ME U-19 oraz mecz eMŚ, Mołdawia – Polska)
11 czerwca – drugi termin FIFA dla reprezentacji (sparingi, el. MŚ itp.)
20 czerwca – pierwszy trening Lecha Poznań przed sezonem 2013/2014
24 czerwca – Losowanie europejskich pucharów.
16/17 lipca – II runda kwal. LM (Mistrz Polski 2012/2013)
18 lipca – II runda kwal. LE (Wicemistrz Polski, 3 i 4. zespół Ekstraklasy 2012/2013)
20 lipca – 1. kolejka nowego sezonu Ekstraklasy 2013/2014

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


12 komentarzy

 1. tomekz pisze:

  Ten klucz geograficzny jest straszną głupotą. Nawet nie wiadomo jak oni te zespoły dzielą.

 2. ArekCesar pisze:

  Niech sobie jadą z innych części Europy taki kawał. ja wolałbym jechać na Litwę, Węgry, Luksemburg, Maltę niż tam. Cwaniaki z bogatego zachodu znów mają wpływ na UEFA.

 3. fan pisze:

  Jak dla mnie to jest całkowicie chore, że kraje z niemal środka Azji należą do UEFA.

 4. DlugiKKS pisze:

  Oczywiście Kazachstan, Gruzja, Armenia, Albania czy Azerbejdżan to są najgorsze kraje. Będzie można np. trafić też na Estonię, Litwę czy Łotwę (Legia miała szczęście i trafiła w II rundzie w tym sezonie na Łotwę). A poza tym, znów jest do wylosowania po raz trzeci nasz kolega – Khazar Lankaran :)

 5. byznes hospytalyty pisze:

  i znowu tych biednych polaczkow wysla gdzies na zadupie swiata przy 40 sto stopniowym upale.ale co tam moze za pare lat wlasnie dzieki Lechowi zaczniemy grac od 3 rundy i z zespolami bardziej ucywilizowanymi niz kazachstan czy jakies tam niedaleko chinskiej granicy wynalazki.

 6. Przemo pisze:

  Mało będzie wolnego dla piłkarzy grających w reprezentacjach, co się później odbije, tak jak było jesienią z Murawskim, Kamińskim.

 7. lowron pisze:

  maly blad, ekstraklasa rusza 20 lipca

 8. Legionowo pisze:

  Gratuluje vicemistrzostwa pierwszego w historii!i Chyba będzie feta i mam nadzieje zaprosicie Stilicia żeby pośpiewał:-)

 9. Przemo pisze:

  Cel na przyszły sezon to faza grupowa LE i oczywiście MP, ale do tego potrzebna szeroka kadra.

 10. kibic pisze:

  oj widzę , że znów słoiki się pojawiają na forum :)

 11. T pisze:

  To chłopaki za dużo wolnego nie dostaną, szczególnie kadrowicze. Tydzień na Kanarach i na trening :)

 12. angelo pisze:

  Legionowo skąd Cię wyjebali , siejesz fetor , u Was to normalne ale tu , to jest wielka Polska a skąd ty jesteś – Legionowo i co czujesz się Warszawiakiem a może zgnilcem co wreszcie mogłeś udowodnić , ja jak sram to u siebie a Ty zgniły padalcu , podszywasz się na dodatek pod trzecią stolicę , sraj u siebie – a ty nie masz czym, bardzo mi przykro.