Pomocnicy – podsumowanie sezonu

W rundzie jesiennej pomoc Kolejorza była tą formacją do której miało pretensje wielu kibiców, dziennikarzy i innych fachowców futbolu, bowiem brakowało w niej klasycznej „10”. Wszystko zmieniło się wiosną, a druga linia momentami grała jak z nut nieźle radząc sobie w ataku pozycyjnym i jeszcze lepiej z kontry.


Jesienią najrówniej grającymi pomocnikami byli ci bardziej defensywni, a zatem Łukasz Trałka i Rafał Murawski od których trener Lecha Poznań, Mariusz Rumak zaczynał zwykle ustalanie składu. Tą dwójkę nieraz uzupełniał 20-letni Szymon Drewniak. Były jednak mecze w których klubowy wychowanek pełnił rolę ofensywnego pomocnika i właśnie z klasyczną „10” Kolejorz miał jesienią najwięcej problemów.

Pod tym względem przełom nastąpił na szczęście pod koniec jesieni kiedy to sztab szkoleniowy wreszcie postawił na 18-letniego, Karola Linettego. Utalentowany zawodnik jesienią zdołał zaliczyć pięć występów, natomiast chwiejną formą dysponowali wówczas boczni pomocnicy, którzy nie stwarzali takiego zagrożenia jakie można by oczekiwać.

Mateusz Możdżeń nie mógł pod koniec 2012 roku ustabilizować swojej formy, a to samo dotyczyło też Gergo Lovrencsicsa. Węgier początkowo był przestawiony z flanki na flankę, a nawet był próbowany w ataku. To jednak początek jesieni był dla niego lepszy aniżeli druga jej część w której wypożyczony wtedy do Lecha Poznań piłkarz kompletnie zgasł. Formą nie imponował jesienią również Vojo Ubiparip.

25-letni Serb częściej niż na szpicy grywał na prawym skrzydle i po rundzie jesiennej śmiało można powiedzieć, że nie był to udany manewr. Jesienią mało szans otrzymywał natomiast Jakub Wilk. Trener Mariusz Rumak nie widział 27-latka w składzie, choć we wrześniu był moment w którym szkoleniowiec „niebiesko-białych” na chwilę postawił na wychowanka Kolejorza. Ten szansy specjalnie nie wykorzystał i wiedział, że zimą i tak odejdzie.

Tymczasem runda jesienna w kratkę była też w wykonaniu Aleksandara Toneva. Bułgar często miał przestoje w grze, choć strzelił akurat bardzo ważne bramki m.in. w rewanżu z Khazarem czy w Warszawie w starciu z tamtejszą Polonią. Warto również zaznaczyć, że jesień w wielkopolskiej ekipie rozpoczęli Jacek Kiełb i Sergei Krivets. Obaj co prawda odeszli do innych klubów, lecz zdołali wystąpić w spotkaniach z Zhetysu Tałdykorgan.

Przed rundą wiosenną został rozwiązany kontrakt z niechcianym Jakubem Wilkiem. Na szczęście Kolejorza pod koniec stycznia wzmocnił ofensywny pomocnik, Kasper Hamalainen i Fin z miejsca stał się ważną postacią. Zanotował wiosną aż 14 występów w których zdobył 3 gole. Lech szukał klasycznej „10” i jak pokazała ostatnia runda, znalazł. Poznaniacy wreszcie lepiej zaczęli grać atakiem pozycyjnym, zaś z kontry jeszcze szybciej niż jesienią.

Wiosną poprawili się niemal wszyscy pomocnicy Kolejorza co było dużym osiągnięciem. Bez dwóch zdań lepiej grali Szymon Drewniak i Mateusz Możdżeń. Szczyt formy osiągnął za to Gergo Lovrencsics, który zasłużył sobie na transfer definitywny dzięki ładnym golom, efektownej grze i asystom. Dodatkowo wiosną nie zawiódł też Aleksandar Tonev oraz Łukasz Trałka, który stał się jeszcze bardziej solidny.

Ze spokojem swoją karierę rozwijał wiosną Karol Linetty, natomiast Rafał Murawski zbierał w minionej rundzie bardzo dobre oceny i często był nie tylko liderem Lecha Poznań, ale także najlepszym graczem na boisku w „niebiesko-białych” barwach. Co ciekawe gdy Vojo Ubiparip wchodził na murawę to również specjalnie nie zawodził, choć należy przyznać, iż wiosną częściej grał na szpicy niż na skrzydle.

Runda wiosenna w porównaniu z rundą jesienną bez wątpienia była lepsza. Kolejorz pokazał w niej ciekawą, ofensywną piłkę połączoną z dynamiką i efektywnością. Wzrost formy u poszczególnych piłkarzy z drugiej linii był bardzo widoczny podobnie jak Kasper Hamalainen, który okazał się niezbędny wielkopolskiej ekipie. Sezon 2012/2013 był więc niezły w wykonaniu pomocy Lecha Poznań, ale z pewnością nie był to jeszcze szczyt możliwości.

6. Łukasz Trałka
Mecze w lidze: 28
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 4
Czas gry: 2852
Żółte kartki: 10 (1 w LE)
Gole: 2 (1 w PP)

7. Jakub Wilk
Mecze w lidze: 5
Mecze w PP: 0
Mecze w LE: 2
Czas gry: 181
Żółte kartki: 0
Gole: 0

11. Gergo Lovrencsics
Mecze w lidze: 27
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 6
Czas gry: 2479
Żółte kartki: 2 (1 w LE)
Gole: 8 (1 w LE)

14. Vojo Ubiparip
Mecze w lidze: 19
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 6
Czas gry: 904
Żółte kartki: 2 (obie w LE)
Gole: 2

16. Rafał Murawski
Mecze w lidze: 29
Mecze w PP: 0
Mecze w LE: 6
Czas gry: 3015
Żółte kartki: 4
Gole: 4 (1 w LE)

17. Szymon Drewniak
Mecze w lidze: 15
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 5
Czas gry: 1316
Żółte kartki: 5 (2 w LE)
Gole: 1

19. Kasper Hamalainen
Mecze w lidze: 14
Mecze w PP: 0
Mecze w LE: 0
Czas gry: 1090
Żółte kartki: 0
Gole: 3

23. Karol Linetty
Mecze w lidze: 14
Mecze w PP: 0
Mecze w LE: 0
Czas gry: 1313
Żółte kartki: 2
Gole: 0

24. Aleksandar Tonev
Mecze w lidze: 26
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 6
Czas gry: 2239
Żółte kartki: 4
Gole: 5 (1 w LE)

32. Mateusz Możdżeń
Mecze w lidze: 25
Mecze w PP: 1
Mecze w LE: 6
Czas gry: 1922
Żółte kartki: 9 (1 w PP i 1 w LE)
Czerwona kartka: 1
Gole: 3 (2 w LE)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


13 komentarzy

 1. rychu pisze:

  Jeśli chodzi o cały sezon to najlepszy był Muraś nie zszedł poniżej określonego poziomu. Wszyscy miewali przebłyski. Gergo miał świetną wiosnę ale Muraś zdecydowanie w przekroju sezonu najlepszy

 2. 07 pisze:

  In plus – Linetty za dobre wejście do zespołu i pokazanie swoich umiejętności. Przyszły sezon będzie już bardziej wymagający. Murawski wraca do swojej formy sprzed wyjazdu na wschód. Georgo – wiosną ok, ale jesień do bani.
  In minus – Możdżeń – nie nadaje się na ofensywnego pomocnika , ani na bocznego obrońce. Na ławę lub …. przerobić go na defensywnego pomocnika, bo ma dobre uderzenie z ponad 16 metrów, więc chyba tam jes jego optymalna pozycja.
  Vojo – przykro mi to pisać, ale nie widzę go w drużynie i chyba on już to też to wie.

 3. El Companero pisze:

  ktos moze obserwowal mloda ekstraklase? Czy Milosz Nowicki i Milosz Kozak mogliby juz trafic do szerokiej kadry Lecha?

 4. MaPA pisze:

  Przydałoby się przy statystykach podać asysty.Byłby pełniejszy obraz ich dokonań.Dla mnie to Gergo był rewelacją wiosny.Coś na kształt Piszczka w pełni formy.

 5. Anonim pisze:

  Porównanie Piszczka z Gergo takie ni w Pizde ni w oko,żeby to chociaż pozycja ta sama była i sposób gry…

 6. Sadami pisze:

  UP Sry zapomniałem podpisu.

 7. baczi_kks pisze:

  szkoda, że nie ma asyst w statystykach

 8. zawisza pisze:

  @ Anonim, dla Twojej informacji Piszczek kiedyś grał także na prawej pomocy ;) i faktycznie pewne cechy podobne do Gergo miał

 9. KKS pisze:

  Zarcik zaslyszany dzisiaj na miescie! Jak Lesnodorski robi transfery? Wpisujac w google: skauting Lech!!!:))

 10. Sadami pisze:

  @Zawisza Do Twojej informacji Piszczek był też napastnikiem.And?Ma tez podobne cechy do Mikołajczaka?

 11. mól pisze:

  @KKK-Prawda zaszłyszana dzisiaj na mieście, im więcej tego7egijnego ŚCIERWA w reprze tym gorzej!!!
  Mołdawia-Polska 1:1i MŚ w domu przed kukłą!!!

 12. mól pisze:

  *@KKS

 13. jero12 pisze:

  Lovrencsics, Tonev, Murawski – na plus, czasami na duzy plus. Brakowalo mi troche Injaca.