Trzeci rok Kolejorza w pierwszej setce rankingu UEFA

lechW ostatnich paru latach poznański Lech był tym polskim klubem, który osiągnął najwięcej na arenie międzynarodowej dając jednocześnie najwięcej dumy Polakom po takich meczach jak z Juventusem Turyn, Manchesterem City, Austrią Wiedeń czy Feyenoordem Rotterdam.


Bardzo udane pucharowe rozgrywki 2008/2009 oraz 2010/2011 pozwoliły lechitom wywindować się w klubowym rankingu UEFA o wiele, wiele miejsc w górę, a od trzech lat poznaniacy nieprzerywanie znajdują się w pierwszej setce tego zestawienia. W nim liczy się współczynnik, zaś Kolejorz ma go na poziomie 23.650 (najwyższy spośród rodzimych ekip).

Na ten moment Wielkopolanie wyprzedzają choćby Rangersów, Trabzonspor, Anży, Palermo, Genoę, Austrią Wiedeń, Partizana Belgrad czy Feyenoord Rotterdam oraz wiele innych znanych europejskich klubów. W rankingu UEFA 2013 przewodzi FC Barcelona, która prowadzi przed Bayernem Monachium, Chelsea Londyn, Realem Madryt i Manchesterem United. Słynna Barca ma współczynnik na poziomie 157.605.

Z kolei w rankingu UEFA na sezon 2013/2014 sklasyfikowanych jest też sześć innych polskich drużyn, a pucharowe zestawienie w którym znajdują się nazwy niespełna 500 klubów zamykają zespoły z San Marino, które w pojedynczym meczu na arenie międzynarodowej mają problemy, aby ugrać chociaż remis. Warto dodać, że w pucharowych rozgrywkach 2013/2014 Kolejorz będzie bronił pozycji w pierwszej setce rankingu.

Po tym sezonie odpadną „niebiesko-białym” punkty zdobyte w rozgrywkach 2008/2009 o czym szerszej pisaliśmy w osobnym artykule, który można znaleźć -> tutaj. Kolejorz za przystąpienie do dwumeczu z Honką Espoo otrzyma 0.500 punktów, dlatego jego współczynnik na kolejny sezon to 16.150. Oczywiście może być znacznie większy, ale wszystko zależy od tych rozgrywek i od nich będzie także zależało, czy Wielkopolanie utrzymają pozycję w pierwszej setce rankingu UEFA.

Miejsca Lecha Poznań w klubowym rankingu UEFA w ostatnich latach:

2013: 88
2012: 89
2011: 92
2010: 147
2009: 126
2008: 180

Miejsca Polaków w klubowym rankingu UEFA 2013:

88. Lech Poznań
119. Wisła Kraków
126. Legia Warszawa
196. Śląsk Wrocław
217. Ruch Chorzów
232. Jagiellonia Białystok
236. Polonia Warszawa

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


19 komentarzy

 1. 4o pisze:

  Wyprzedzamy całkiem niezłe firmy z dużą kasą.
  Oby progres się utrzymywał.
  Cel- faza grupowa.

 2. country-ranking pisze:

  To ostatni rok w którym Lech ma najwyższy ranking z polskich drużyn. Oceniając obiektywnie rzeczywistość od następnego sezonu najwyżej w rankingu powinna być Legia. Niedowiarkom proponuję obejrzeć niniejsze posty w grudniu , po zakończeniu tegorocznych rozgrywek.

 3. Wróć do komentowania u siebie na stronie przede wszystkim.

 4. babol pisze:

  Obiektywnie to Legia do grudnia nie jest wstanie zgromadzić tyle punktów by wyprzedzić Lecha więc marna prowokacja małolacie.

 5. Pavvelinho pisze:

  Oby i w tym sezonie Kolejorz zdobył kilka cennych punktów, które pozwolą na jeszcze wyższą lokatę w tym rankingu.

 6. pazdan pisze:

  a niby czemu to jest ostatni rok z tak wysokim współczynnikiem Lecha?! Przecież jak teraz byśmy awansowali do fazy grupowej LE to ten współczynnik byłby jeszcze wyższy!

 7. KKSLECH.com pisze:

  Przeczytaj jeszcze dodatkowo też news do którego jest link w tym newsie.

 8. country-ranking pisze:

  @babol
  Lech ma nad Legią 2,5 punktu przewagi. Mam nadzieję że obie drużyny zagrają w fazie grupowej rozgrywek i zdobędą punkciki do rankingu krajowego.Czy mam rację okaże się w grudniu.Uprzejmie proszę o kulturalne wypowiedzi.

 9. daffi pisze:

  country-ranking – jak masz nadzieje na awans obu druzyn to jak chcesz by Legia zdobyla 10 punktow wiecej do rankingu od Lecha? to jest kompletnie nielogiczne

 10. Lechita pisze:

  Jest Lech, a reszta daleko w dupie

 11. aliz pisze:

  @pazdan
  Tak jak Redakcja napisała – odpadnie nam w przyszłym roku 8 pkt, a jak na razie mamy 0,500 na starcie i walczymy o więcej.
  Awansując do grupy LE dostaniemy 2 pkty bonusowe. Za każdy wygrany mecz w fazie grupowej dodajemy 2 pkt, a za remis 1 pkt. No i oczywiście za wyjście z grupy oraz za każdą rundę wyżej jest +1 pkt bonusu.
  Aby odrobić stratę tych 8 pkt za sezon 2008/2009 MUSIMY awansować do fazy grupowej a tam przynajmniej 2 wygrane i 3 remisy.
  W LM punktuje się wyżej – za sam awans do fazy grupowej LM są 4 pkty bonusu(dwa razy tyle co w LE) za wyjście z grupy 5 pkt bonusu (w LE tylko 1 pkt), za wygrane/remisy w grupie bez zmian – 2/1pkt, jak również każda kolejna runda to +1 pkt bonusu. Zdobyte bonusy sa bardzo ważne – dodawane są do ranku krajowego.

  Ranking krajowy jest średnią z sumy punktów zdobytych w meczach przez kluby grające w europucharach, dlatego tak ważne by wszystkie drużyny dołożyły ich jak najwięcej. I tak: w rundach kwalifikacyjnych – wygrana 1 pkt, remis 0,5 pkt, w rundach zasadniczych – wygrana 2 pkt, remis 1 pkt. Do tego oczywiście dodajemy punkty bonusowe zdobyte przez kluby w rundzie zasadniczej. Dopiero 20% z tej średniej dostaniemy dodatkowo do rankingu klubowego.
  Ot takie to są zawiłości liczenia ranku w UEFA.

 12. tomasz1973 pisze:

  country-ranking—13,65–współczynnik legii,23,65 współczynnik Lecha.Nawet jeżeli chodzisz do gimbazy,odjęcie tych dwóch liczb,nie powinno stanowić dla ciebie problemu.Policz ,a potem napisz jaka jest różnica,podpowiadam ,na pewno nie jest to 2,5 pkt.

 13. tomasz1973 pisze:

  Co ciekawe nasz najbliższy rywal jest na 279 miejscu z 3,701 pkt.Nie wiem,czy sami to uzyskali,czy dostali z rankingu krajowego.Wiem ,że statystyki i punktacje nie grają,szczególnie w obliczu naszego „szpitala”,ale tak niski ranking świadczy o słabości tej drużyny,więc musimy tam pojechać z szacunkiem ,ale tak jak po swoje.

  279. Honka Espoo Fin 0.3666 1.2750 0.8600 0.8000 0.4000 3.701pkt.

 14. aliz pisze:

  @daffi
  Niestety country-ranking ma rację, ponieważ do ranku na przyszły sezon Lechowi nie będzie liczyło się 8 pkt, a Legii 1pkt, więc praktycznie z tej starty którą mieli „odrobili” bez grania 7 pkt!!!!!!!!! i zbliżyli się na 2,5 pkta
  Tak jak napisałam w notce wcześniej w LM punktuje się wyżej – awans do grupy w LM to +4 pkty bonusu, a w LE +2 pkty.
  Jak będzie wyglądał rank klubów na przyszły rok i która drużyna bedzie wyżej, zależeć będzie od obecnych wystepów na arenie międzynarodowej. Jezli obie druzyny awansują do fazy grupowej LM i LE to praktycznie Legia juz będzie mieć przewagę punktową i wsystko będzie zależało od ilości meczów wygranych/zremisowanych w tej rundzie.

 15. kibic normalny pisze:

  Za rok Lechowi nie będzie liczyć się wynik A. m ici W_r_o_n ki w pucharach więc spadniecie na dalsze miejsce.

 16. JRZ pisze:

  Nie wiem skąd jesteś ale wyczuwam lekka zazdrość :) fajnie ze chciałeś zabłysnąć ta Amiką ale wyniki Amiki o ile się nie mylę nie liczą się już od 3 sezonów ostatnim sezonem w którym się liczyły był sezon 2009-10. Tak wiec próbuj dalej :)

 17. tomasz1973 pisze:

  aliz—ale na tę chwilę,to legia nic jeszcze nie ugrała i po za przejściem Walijczyków ,może nic nie ugrać.Rozumiem Twoje wyliczenia,bo sam lubię różnorakie zestawienia i statystyki,ale to jest pisanie po wodzie,dla mnie na dziś maja stratę 10 pkt.i muszą się nieźle wysilić aby ją odrobić.
  Jeżeli razem znajdziemy się w grupach LE,to mogą zapomnieć o odrobieniu strat.

 18. aabbee pisze:

  Nawet jeżeli po odjęciu punktów Lechowi to wciąż jest Legia za nami o te 2,5 punkta. Do @country-ranking wypowiada się tak jakby Lech nie grał w eruopejskich pucharach i cwelka miała łatwą drogę do minięcia Kolejorza. A tak nie jest i wątpię by minęła. No chyba, że awansuje do LM :]

 19. country-ranking pisze:

  @tomasz1973
  Punkty za sezon 2013/14 zaczęły się już naliczać. Lech jest 97 w rankingu , za obecny sezon ma 0,50 pkt co daje łączną sumę 16,15. Legia jest 118 w rankingu , za obecny sezon ma 1,00 pkt co daje łączną sumę 13,65. Na dzień dzisiejszy różnica wynosi więc 2,5 pkt. Ranking Lecha 23,65 został już uwzględniony w tegorocznych rozgrywkach, dzięki niemu jesteśmy rozstawieni we wszystkich 4 rundach eliminacji , a w razie awansu do LE będziemy losowani z 3 koszyka , o czym już na tym forum pisano.Po wylosowaniu grup LE 8 punktów Lecha za sezon 2008/09 ma znaczenie wyłącznie historyczne.
  @daffi
  Mam nadzieję na awans Lecha i Legii do faz grupowych LE i LM. Obiektywnie patrząc Legii będzie trudniej awansować do LM , dużo zależy od losowania. Basel i Celtic są raczej poza zasięgiem , z pozostałymi przeciwnikami można powalczyć. Z kolei do fazy grupowej LE Legia ma łatwiejszą drogę niż Lech , bo bo wyeliminowaniu walijczyków ma słabych przeciwników. Najsilniejsza potencjalna drużyna w 3 rundzie eliminacji LM to zwycięzca meczu Slovan Bratysława – Ludogorec Razgrad. Moja prognoza , że w grudniu Legia będzie wyżej niż Lech jest pesymistyczna i być może się nie spełni. Patrząc jednak na transfery jest bardzo prawdopodobna.