Spore roszady bramkarskie w Lechu

trenerzyPrzed zbliżającym się nowym sezonem 2013/2014 w poznańskim Lechu dochodzi do sporych roszad na pozycji bramkarza. Co prawda numerem jeden cały czas wydaje się być Jasmin Burić, a numerem dwa Krzysztof Kotorowski to za ich plecami nie brakuje ruchów i zmian.


Pod koniec zeszłego sezonu kontuzji doznał Jasmin Burić, a jego zmiennik Krzysztof Kotorowski w pewnym momencie rozgrywek zmagał się z nieprzyjemną infekcją. Dodatkowo Przemysław Frąckowiak po powrocie z Włoch nie nadawał się do gry w Ekstraklasie, zaś Aleksander Wandzel był kontuzjowany. Lech Poznań pod koniec ubiegłych rozgrywek musiał ratować się desperackim szukaniem trzeciego bramkarza. Ostatecznie zdecydowano się ściągnąć z wypożyczenia z I-ligowej Arki Gdynia, Jakuba Miszczuka.

23-latek zapełnił miejsce na ławce rezerwowych, jednak nie zostanie dłużej w Kolejorzu. – „Jakub Miszczuk zostając u nas w klubie miałby spore problemy. Musiałby grać tylko w rezerwach, a jest to bramkarz stosunkowo młody. Arka była mocno zainteresowana jego pozyskaniem.” – powiedział trener bramkarzy w Lechu Poznań, który był za tym, aby Jakub Miszczuk znów odszedł z klub. – „Arka chciała, by Miszczuk dołączył do nich po zakończeniu sezonu. Chcą na niego stawiać i myślę, że będzie to kolejny krok do przodu w karierze Kuby.” – dodał Dominik Kubiak.

Natomiast latem spośród bramkarzy odszedł nie tylko wspomniany wyżej Jakub Miszczuk, ale także Aleksander Wandzel. 18-latek przez niemal cały sezon 2012/2013 był kontuzjowany i po jego zakończeniu sam zdecydował się wrócić do Legii oraz do swojego miasta w którym spędził większość swojego życia, czyli do Warszawy. Ponadto zielone światło ma również 19-letni Przemysław Frąckowiak, który zaprzepaścił swoją karierę w Lechu Poznań na własne życzenie i swojego nieprzemyślanego ruchu sprzed dwóch lat może żałować do końca życia.

Frąckowiak po rocznym pobycie w Atalancie Bergamo zatracił praktycznie wszystko, a w dodatku po powrocie miał problemy z nadwagą. Jesienią szukał w formy w Unii Swarzędz, lecz wiosną powrócił na Bułgarską. Poznaniak grał w Młodej Ekstraklasie, choć i tam nie błyszczał, a teraz klub nie będzie mu robił przeszkód w odejściu. W innej sytuacji jest natomiast Karol Szymański, który trenował z pierwszą drużyną zimą i trenował z nią też w ostatnich dniach. 20-latek to utalentowany golkiper, ale na grę w Ekstraklasie przy tej konkurencji nie miałby szans.

Tym samym Karol Szymański zostanie niebawem wypożyczony do klubu z I lub II-ligi, aby tam nadal mógł regularnie występować, nabierać doświadczenia oraz przede wszystkim rozwijać się sportowo. Za niego szansę w Lechu Poznań przez rok otrzyma 25-letni Maciej Gostomski, który po latach gry w I i II-lidze spróbuje teraz zaatakować Ekstraklasę. Nowego golkipera bardzo komplementuje zresztą trener bramkarzy Lecha Poznań. – „Atutem Macieja są warunki fizyczne. Jest wysoki, dobry w powietrzu i silny. Dobrze komunikuje się z zespołem i gra nogami. Ma także niezłe doświadczenie.” – ocenił Gostomskiego Dominik Kubiak, który za kilkanaście dni będzie musiał poradzić Mariuszowi Rumakowi kogo z trójki golkiperów desygnować do gry przeciwko Finom.

Tymczasem zanim Lech Poznań zacznie grać w Lidze Europy i rozpocznie sezon ligowy zaliczy jeszcze trzy sparingi. W nich szanse pokazania się otrzyma każdy z trzech bramkarzy, jednak już teraz wiadomo, że żaden z nich może nie rozegrać ani jednego pełnego meczu. Konkurencja jest bowiem spora, a miejsce na boisku tylko jedno. – „Podczas okresu przygotowawczego mieliśmy czterech bramkarzy i potrafiliśmy sobie poradzić z tą sytuacją. Im więcej bramkarzy tym są większe przetasowania w składzie. Wtedy musimy ten czas gry inaczej ustalać.” – poinformował na koniec Kubiak, który najprawdopodobniej będzie sprawdzał bramkarzy poprzez wystawianie ich w sparingach na 45 minut.

1. Jasmin Burić
Kraj: Bośnia
Data i miejsce urodzenia: 18.02.1987 w Zenicy
Wzrost i waga: 193/80
Pozycja: bramkarz
Preferowana noga: prawa
Pierwszy klub: Celik Zenica
W Lechu od: wiosna 2009
Koniec kontraktu: 30.06.2016

27. Krzysztof Kotorowski
Kraj: Polska
Data i miejsce urodzenia: 12.09.1976 w Poznaniu
Wzrost i waga: 186/85
Pozycja: bramkarz
Preferowana noga: prawa
Pierwszy klub: Olimpia Poznań
W Lechu od: wiosna 2004
Koniec kontraktu: 30.06.2015

33. Maciej Gostomski
Kraj: Polska
Data i miejsce urodzenia: 27.09.1988 w Kartuzach
Wzrost i waga: 195/90
Pozycja: bramkarz
Preferowana noga: prawa
Pierwszy klub: Cartusia kartuzy
W Lechu od: lato 2013
Koniec kontraktu: 30.06.2014

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


3 komentarze

  1. Bachórz pisze:

    Nie wiem po co nam Gostomski. Moim zdaniem trzecim bramkarzem powinien byc, mlody jakis perspektywny bramkarz ze szkolki

  2. tomasz1973 pisze:

    Bachórz–Gostomski ma 25 lat,to jak na bramkarza wcale nie dużo ,popatrz na Kotora,albo na Dino Zoffa.Za chwilę odejdzie Buric i potrzebny jest ktoś bardziej doświadczony niż Szymański.Jeżeli przez rok sprawdzi się od strony sportowej ,będzie ok,jeżeli nie ,do widzenia i szukamy następnego.

  3. Tytan pisze:

    Gostomski. Jest w tym szalenstwie jakas metoda :)