Sosna w nazwie, sosna w herbie

Już za trochę ponad tydzień poznański Lech zagra na wyjeździe z Honką Espoo, a zatem Liga Europy zbliża się coraz mocniej. Kontynuujemy więc dogłębną analizę i przedstawianie najbliższego rywala Kolejorza w europejskich pucharach.


W przeciwieństwie do poprzedniej edycji europejskich pucharów nikt z pisaniem nazwy rywala Lecha Poznań ani wymawianiem nie będzie miał problemu. Rok temu jedni stosowali nazwę „Khazar” a drudzy „Kazar”. Tak samo było w przypadku „Zhetysu” i Żetysu”, ale tym razem Honka jest Honką i sposób innej pisowni oraz wymowy nie istnieje. Nazwa pucharowego przeciwnika Kolejorza identycznie brzmi zarówno po polsku, angielsku jak i po fińsku.

Fiński zespół z którym niebawem zagrają poznaniacy nigdy nie miał specjalnej styczności z Polakami. Parę lat temu lechici mogli jednak trafić na Honkę w pucharach i tego rywala przewidywał nawet ówczesny wiceprezes, Arkadiusz Kasprzak. Nie trafił, ale co się odwlekło to nie uciekło. Teraz „niebiesko-biali” zmierzą się z Honką co po fińsku oznacza „sosna”, a konkretnie „stara sosna”.

Honka w pierwszych latach swego istnienia zwała się podobnie jak jej stadion, czyli Tapiola Espoo. Dopiero w 1975 roku zmieniono nazwę na Honka i sosna pojawiła się także w herbie tego klubu. W internecie można natknąć się na dwie wersje herbu Honki z czego ten drugi z zielonymi elementami jest nieaktualny, aczkolwiek i tak mocno podobny do tego obecnego.

Sosna w herbie Honki usytuowana jest w górnej i lewej części. Drzewo, które mieści się w „czarno-żółtym” herbie z elementami białego koloru nie do końca przypomina sosnę jaką wielu widziało i jak sobie ją wyobraża, jednak nazwa Honka oznacza przede wszystkim „starą sosnę”. Co ciekawe wpisując w google wyrażenie „honka” i szukając w grafice znajdziemy praktycznie same fotografie domów z drewna.

Obecny i poprzedni herb Honka Espoo:


null

null

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


11 komentarzy

 1. Zinek pisze:

  Śmieszna nazwa co powiecie na Brzoza Warszawa hehe 🙂

 2. aabbee pisze:

  A tam śmieszna, w Polsce jest parę klubów na niższych szczeblach z drzewami w nazwach.

 3. anrzy pisze:

  brzoza smoleńsk

 4. Pavvelinho pisze:

  Haha dobrze, że to nie jest brzoza.

 5. ArekCesar pisze:

  anrzy- dobre!!!

  A nazwa jak nazwa, nic takiego nie ma co by sprawiało, że można się z niej nabijać. Ja do tej nazwy nic nie mam.

 6. paweł pisze:

  mam takie pytanko…slyszalem ze mecz w Finlandii Lecha z Honka ma zostac przelozony z 18 lipca na 21 i czy jest to prawda czy nie?

 7. Fura pisze:

  To nie może być prawdą bo Lech gra mecz w sobotę.

 8. XXXol pisze:

  NIEWINNI Wronki

 9. paweł pisze:

  @Fura no tak, dzieki, moglem spojzec na terminarz ekstraklasy, moj blad ale jeszcze raz dzieki 🙂

 10. Flis pisze:

  pawel – kto w ogole takie bzdury opowiada?

 11. paweł pisze:

  @Flis uslyszalem od jakiegos kolesia na miescie, a skad on?? to tylko on wie 🙂 🙂